У Харківській області «вмерла» ріка Мерла

r merla

 
20-21 травня нижче по течії від Богодухова ріка Мерла перетворилася на справжню ріку смерті – її водна гладь рясно вкрилася загиблими рибами та іншими водними тваринами. А сама вода в річці - каламутна, темно-сірого кольору - придбала кислуватий хімічний запах.


Про це «Конфліктам і законам» повідомили у прес-службі ЕкГ «Печеніги».

Владу і контролюючі органи про це лихо місцеві мешканці повідомили 20 травня. Вже наступного дня, 21 травня, разом з представниками МЧС та санстанції на місце виїхала комісія Краснокутської районної державної адміністрації. Екологічна інспекція через триваючий майже півтора роки мораторій на екологічні перевірки (http://pechenegy.org.ua/ru/taxonomy/term/104) дісталася до місця подій лише 22 травня.

За словами її представників в Харківської області, вони виїжджали тільки для фіксації незаконного скиду токсичних речовин та відбору проб, а ось перевіряти суб’єкти господарювання, які могли бути причетні до цього злочину, вони не мають права. Тому встановлювати, хто стоїть за знищенням Мерли, доведеться міліції та прокуратурі Краснокутського і Богодухівського районів. Місцеві мешканці пов’язують його з діяльністю рибоконсервного заводу «Екватор», робочі потужності якого розташовані в Богодухові, але підтвердити чи спростувати це
зможе лише слідство.

Загибель тварин тривала до 24 травня, а 25 було зафіксовано вже відмирання і рослин, що зростають, в товщі води і на її поверхні (ряски, глечиків, інше) – прибережні рослини лишилися живими.

Для оцінки збитків від загибелі внаслідок цієї катастрофи риб екологами була підрахована кількість мертвих рибин на 100 метрах ділянки Мерли, що межує із національним природним парком «Слобожанський». На цьому відрізку було знайдено 370 мертвих рибин: 6 щук, 65 пліток, 24 окуні, 2 судака, 16 лінів, 65 плоскирок (чабаків), 104 верховодки й 31 невизначена рибина. Згідно Методики розрахунку збитків, нанесених рибному господарству внаслідок порушення законодавства про охорону природи (http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0155-95), збитки від загибелі такої кількості риб складають 11.000 грн. Довжина русла Мерли від Богодухова до Краснокутська, яка потрапила в зону ураження, дорівнює приблизно 30 км. Відповідно, шкода, нанесена від скиду отрути в Мерлу тільки від загибелі риби складає приблизно 30 мільйонів
гривень.

На жаль, реальні втрати природи в грошовому еквіваленті виразити неможливо. Екологічну значимість Мерли важко недооцінити. Вона є важливою складовою Галицько-Слобожанського природного екокоридору – території, що має величезне значення для збереження природи всієї України як шлях міграції та місце перебування багатьох тварин та рослин. Оскільки на березі Мерли розташований національний природний парк «Слобожанський», ця екологічна катастрофа негативно вплине і на його природні комплекси. На людей, що проживають в цій місцевості, ця отрута теж вплине. Вплив може буде і не миттєвим, але однозначно - негативним, а ось який саме - можна буде сказати, коли контролюючі органи встановлять, яка отрута та в який кількості потрапила до ріки.

Найнеприємніше, що проблема із забрудненням Мерли не нова - подібне вже фіксувалося (але не в такому масштабі) в січні цього року. Як пише місцева газета «Промінь» (http://s017.radikal.ru/i406/1505/55/2381428de50f.jpg, http://s020.radikal.ru/i707/1505/68/de0853561f00.jpg), жителі села Городнє примітили тоді, що вода в Мерлі стала мутною, з неприємним хімічним запахом, а вівці, що пили воду з неї, незабаром загинули.

Тоді теж збиралась комісія райдержадміністрації, але жодних результатів це не принесло. Державна екологічна інспекція в зв’язку з мораторієм не змогла перевірити підприємства-забруднювачі Богодухова, та, відповідно, нікого за отруєння Мерли покарано не було. І ось логічне продовження – адже безкарність породжує нові злочини.

26 травня місцеві мешканці та представники різних установ району під керівництвом Краснокутської РДА почали прибирати русло ріки від рештків загиблої риби, богодухівська прокуратура відкрила карну справу, державна екологічна інспекція, щоб розрахувати завдані державі збитки, чекає результати лабораторних досліджень.

Але чи не «замнуть» цю справу так як в січні? Що буде, якщо винного в екологічній катастрофі не покарають? Що буде, якщо Верховна Рада продовжить мораторій на екологічні перевірки?

Чи не попливуть наступного разу по водах Ріки Смерті тварини, птахи чи навіть люди?

Довідка з Вікіпедії: ріка Мерла отримала назву від давньоруського слова «мерети» (помирати), назва пов’язана з слабкою течією ріки.


r merla1

r merla2



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Этой ночью рашисты провели 10-часовую «шахедную» атаку по Украине - всего 13 «шахедов» было выпущено противником, все 13 БпЛА сбиты силами ПВО

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.