Медіа-профспілка вимагає відкрити кримінальне провадження за всіма випадками викрадених журналістів

zatrimannya jurnalisti

 
Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ) звернулася до Генеральної прокуратури з вимогою відкрити кримінальне провадження у випадках всіх викрадених на Донбасі журналістів. В заяві, зокрема, відзначається, що органи УМВС у деяких регіонах виявляють злочинну бездіяльність.


Про це «Конфліктам і законам» повідомили у прес-службі Незалежна медіа-профспілка України.

26 квітня, 15:00 зник зв'язок із журналістом видання «ВолиньPost» Сергієм Шаповалом. Про це повідомила сестра кореспондента, журналістка Катерина Шаповал, відповідно до інформації, оприлюдненої виданням «Телекритика».

За її словами, Шаповал висвітлював ситуацію в Харкові, а після цього повідомив друзів, що поїхав до Слов'янська. Після 15:00 він не відповідав на дзвінки дружини. Близько 21:00 телефонний зв'язок узагалі урвався. На сьогоднішній день його доля та місцезнаходження - невідомі.

У цій критичній ситуації міліція проявляє злочинну бездіяльність. Так, працівники Луцького УМВС України відмовляли дружині журналіста Наталії Пахомчук у прийнятті заяви про зникнення її чоловіка. Заява про злочин була зареєстрована лише після публічного розголосу, здійсненного Волинськими журналістами. Кримінальне провадження порушене за ст. 115 КК України – умисне вбивство, не відповідає правовій класифікації вчиненого злочину. Вважаємо, що в діях невідомих осіб, причетних до викрадення журналіста, є ознаки злочину, передбаченого ч.2 ст. 147 КК України – захоплення заручників, оскільки захоплювачі переслідують конкретні цілі – по-перше, обмеження свободи слова на територіях, захоплених сепаратистами, по-друге, звільнення захоплених бойовиків в обмін на захоплених журналістів.

Також в діях невідомих осіб, причетних до викрадення та залякування журналістів, є ознаки злочину, передбаченого ч.2 ст. 171 КК України - Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, а саме протиправне створення перепон, обмежень, заборон щодо одержання, використання, поширення та зберігання інформації окремим журналістом (журналістами) чи засобом масової інформації. Воно може виразитись у примушуванні до поширення певної інформації або відмові в її поширенні, здійсненні цензури, незаконному вилученні тиражу друкованої продукції, знятті передачі з ефіру, недопущенні журналіста до участі у прес-конференції, безпідставній відмові в акредитації засобу масової інформації чи окремому журналістові, позбавленні журналіста чи засіб масової інформації можливості скористатися переважним правом на одержання інформації, необгрунтованій відмові у задоволенні запиту щодо доступу до офіційних документів або наданні письмової чи усної інформації, порушенні права власності на інформацію, навмисному приховуванні інформації, безпідставній відмові від поширення певної інформації тощо.

Таке перешкоджання може здійснюватися шляхом погроз, застосування фізичного насильства, обману, шантажу, пошкодження чи знищення майна, підкупу тощо.

Нажаль, цей випадок, пов'язаний з грубими порушеннями прав журналістів на Сході України, не є поодиноким. За даними Інституту масової інформації, у квітні на сході України сепаратисти захопили вже 18 журналістів.

Так, 25 квітня у Слов'янську сепаратисти затримали львівського журналіста Юрія Лелявського, позаштатного кореспондента телеканалу ZiK.

Ще раніше - 16 квітня - у Слов'янську невідомі захопили журналіста Сергія Лефтера. Його місцезнаходження досі невідоме.

За фактом викрадення в Слов'янську (Донецька область) журналістки Ірми Крат та зникнення журналіста - громадянина Ізраїлю та США Саймона Островського відкриті два кримінальні провадження за ч.1 ст.146 Кримінального кодексу України (незаконне позбавлення волі або викрадення людини). Про це повідомляє «Інтерфакс» з посиланням на прес-службу Генеральної прокуратури України.

Як повідомляє прес-служба Генпрокуратури, провадження відкрив слідчий відділ Слов'янського міського відділу Головного управління МВС України в Донецькій області, а процесуальне керівництво здійснює Слов'янська міжрайонна прокуратура. Наразі ведеться досудове слідство.

Також за фактом зникнення на Донбасі фотожурналіста з Коломиї Євгена Гапича та його брата Геннадія прокуратура Центрально-міського району Горлівки контролює досудове розслідування у кримінальному провадженні по п.1 ч.2 ст.115 КК (умисне вбивство двох або більше осіб).

«Встановлено, що вони 21.04.14 на автомобілі Nissan X - trail виїхали з міста Суми в місто Горлівка в особистих справах і з 22.04.14 на зв'язок не виходять, їх місцезнаходження невідоме, мобільні телефони не відповідають. Триває досудове слідство» , - йдеться в повідомленні. На щастя, Євгену Гапичу вдалося звільнитися з полону.

У свою чергу Слов'янська міжрайонна прокуратура здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ч.1 ст.115 КК (умисне вбивство) за фактом зникнення у місті журналіста фонду «Відкритий діалог» Сергія Лефтера.

Крім цього, за фактом підпалу редакції газети «Провінція» в м. Костянтинівці Донецької області 23 квітня, Костянтинівська міжрайонна прокуратура здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, відкритому за ч.1 ст.171 КК (умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).

Увечері 13 квітня невідомі захопили у його власній квартирі громадського журналіста Артема Дейнегу, який вів трансляцію штурму місцевого відділку СБУ. Наразі відомо, що його утримують у заручниках.

17 квітня затримали кореспондентку газети «Комсомольская правда в Украине» Євгенію Супричеву у Слов'янську. Її затримали через смс, яку вона збиралася надіслати редактору з повідомленням про мера Слов'янська Нелю Штепу. Журналістку відпустили через дві доби.

20 квітня сепаратисти викрали й досі утримують київську журналістку і активістку Ірму Крат.

21 квітня були затримані двоє іноземних журналістів Поль Гого і Коссімо Аттанасіо, а також білоруський кореспондент газети «Новий час» Дмитро Галко. Пізніше сепаратисти їх відпустили, і білоруський журналіст розповів «Радіо Свобода» про своє звільнення з полону.

22 квітня самопроголошений мер Слов'янська В'ячеслав Пономарьов повідомив, що сепаратисти затримали журналіста Саймона Островського. 24 квітня пан Пономарьов заявив, що заручника можуть обміняти на когось із прихильників федералізації.

Відповідно до Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи «Про захист свободи вираження поглядів та інформації в кризові часи», Україна, як член Ради Європи, повинна забезпечувати безпеку працівників як вітчизняних, так і закордонних ЗМІ в максимально можливому обсязі. Водночас, держави-члени не повинні зайвий раз обмежувати в правах працівників ЗМІ (наприклад, у праві на свободу пересування та доступу до інформації) під приводом необхідності гарантувати безпеку.

Компетентні органи повинні оперативно й ретельно розслідувати вбивства та інші напади на працівників ЗМІ. У відповідних випадках правопорушники повинні притягуватися до відповідальності в прозорому та негайному порядку. Держави-члени повинні вимагати від військових та цивільних органів, відповідальних за врегулювання кризових ситуацій, втілення практичних кроків, спрямованих на сприяння розумінню та зв’язкам з працівниками ЗМІ, які висвітлюють такі ситуації.

Однак, всупереч вимогам ст. 2 КПК України, яка передбачає незворотність кримінальної відповідальності за злочин, та Рекомендаціям Комітету міністрів Ради Європи «Про захист свободи вираження поглядів та інформації в кризові часи», органами прокуратури та МВС не вживається належних заходів по притягненню винних осіб до кримінальної відповідальності. Не дивлячись на порушене кримінальне провадження, винні у захопленні заручників особи не встановлюються, не заарештовуються. Жодному із осіб, винних у викраденні журналістів, не пред’явлено повідомлення про підозру у вчиненні злочину. Таким чином, правоохоронні органи своєю злочинною бездіяльністю заохочують сепаратистів до кримінальної діяльності – викрадення та захоплення в якості заручників журналістів.

На підставі вищевикладеного НМПУ просить:

1. Прийняти заяву до розгляду

2. Внести відомості, які містяться в заяві, до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину передбаченого ч.2 ст.147 КК України, ч.2 ст.171 КК України.

3.Здійснити прокурорський нагляд за проведенням досудового слідства щодо злочинів проти журналістів у Харківській, Донецькій (особливо у м. Слов’янську) та Луганській областях.

4. Вжити заходів по встановленню місця знаходження Сергія Шаповала та інших заручників журналістів та заходів по їх негайному звільненню.

5. Встановити та негайно притягнути до кримінальної відповідальності осіб, винних у захопленні Сергія Шаповала та інших журналістів, під час висвітлення подій у Харківській, Донецькій (особливо у м. Слов’янську) та Луганській областях.Комментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Последние новости

Якби автор «Майстра і Маргарити» дожив до наших днів, персонажі його «Собачого серця», напевно, провели б такий діалог з професором

подробнее

Опрос

Як Ви сприйняли розслідування Bellingcat щодо вагнергейту?

Конфликты и законы © 2008-2021.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.