​Extra legem

Я вибачаюсь, але почну з риторичного запитання: чи може журналіст або редактор будь-якого ЗМІ порушувати Закони України? Відповідь настільки очевидна, як те, що вдень завжди світло, а вночі – темно: ні, журналісти (втім, як і кожен свідомий громадянин країни) не можуть порушувати закони!


Але, як з’ясовується, і в цій, здавалось би, очевидності далеко не все так очевидно.

Наприклад, народні обранці всіх рівнів. І, якщо до «гри в наперстки» з законом представниками Верховної Ради ми, хоча й не призвичаїлися, але довідуємось про це щоденно завдяки тим же журналістам (в першу чергу!), то щодо маніпулювання законами на кшталт «дишла» творцями місцевого самоврядування інформація на загальноукраїнський рівень потрапляє не завжди.

Але порушення законів, наслідком чого стає порушення прав журналістів, зазвичай, закінчується тим, що «дишло» раптово перетворюється на «бумеранг» і повертається до «законотворців» з парадоксальною (для них!) вимогою дотримуватись норм закону. Не того, що вони самі щойно вигадали, а існуючого!

Депутати Сватівської районної ради, що на Луганщині, на чолі з головою ради пані Вітою Сліпець теж вирішили, що на території окремо взятої громади їм можна трактувати законодавство на свій розсуд. Навіть (увага!) – попри заперечення власного юриста!!!

Адже, тільки саме вільним трактуванням Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» можна пояснити відмову пані Сліпець підписувати угоду про передачу засновницьких прав на видання «Новини Сватівщини». Хоча ще 5 травня 2017 року і згідно з вже згаданим Законом, і згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» була завершена процедура реорганізації юридичної особи КП «Редакція газети «Новини Сватівщини» з визначенням правонаступника – ТОВ «МЕДІА «НОВИНИ СВАТІВЩИНИ», про що є і відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Але, поки колектив законно!!! реформованого видання готувався до самостійного існування, в тому числі – і в фінансово-господарському аспекті, Сватівська районна рада, як з’ясувалось, ще 20 квітня 2017 року приймає рішення № 18/24 «Про призупинення дії рішення 5 сесії Сватівської районної ради 7 скликання № 5/10 від 11.02.2016 року «Про реформування друкованого засобу масової інформації та Комунального підприємства «Редакція газети «Новини Сватівщини». Бінго!!! Сватівські «законотворці» вирішили самостійно доповнити Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», – адже до цього часу поняття «призупинення процесу реорганізації юридичної особи шляхом перетворення» вказаний Закон не містив.

Що ж спонукало місцевих обранців до редагування законодавства? Герой одного відомого мультфільму з цього приводу сказав би: «Бувають такі люди до чужого добра жадібні!» і був би абсолютно правий! Адже рішення № 18/24 Сватівської районної ради про «призупинення» її ж власного рішення № 5/10 аргументується необхідністю «вирішення майнових питань». Тобто, перекладаючи з чиновницької мови на людську, – необхідністю забрати у щойно реформованого ЗМІ «адміністративну будівлю загальною площею 248,6 м. кв., гаражі цегляні, гараж шлакоблочний, гараж блочний, гараж металевий, обкладений цеглою, які розташовані за адресою м. Сватове, пров. Заводський, 1». Причому – і це знову «законодавче ноу-хау» сватівських депутатів – в їх трактуванні, як з’ясувалось, можна вирішувати «майнові питання» шляхом «передачі на баланс Сватівської районної ради» майна, яке на законних підставах належить іншій юридичній особі, а саме – ТОВ «МЕДІА «НОВИНИ СВАТІВЩИНИ». У народі така «передача на баланс» вже давно іменується як нахабний «віджим»!

І саме «вирішення майнових питань» сьогодні і є головним аргументом, який, як вважає голова райради пані Сліпець, дозволяє їй порушувати діюче законодавство і шантажувати журналістський колектив, відмовляючись від підписання угоди про передачу засновницьких прав на видання «Новини Сватівщини».

Але, якщо голова Сватівської райради та місцеве панство з депутатського корпусу забули чи не знали, а юридична служба ще не встигла їм нагадати, мушу повідомити, що, окрім вільного трактування вже вищезгаданих Законів України, їх діяльність, як на мене, підлягає вивченню з огляду на статтю 171 Кримінального кодексу України, а саме:

«Стаття 171. Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів

Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів – карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років».

Втім, на відміну від «законотворців» зі Сватова, я не беру на себе повноваження фахівця з юридичних питань, а тому, сподіваюсь, ті, хто має належну освіту, а, окрім того, ще й в силу своїх професійних обов’язків мають стежити за дотриманням законів в країні, зможуть більш фахово пояснити місцевому депутатському корпусу суттєву різницю між De iure та Extra legem!!!

P. S. На всяк випадок, для тих, хто вже трактує закони на свій розсуд, але ще не встиг освоїти термінологію: De iure – за законом, Extra legem – поза законом.

Ігор ЧАЙКА, голова Незалежної медіа-профспілки України

Фото svatovo.wsКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Последние новости

Оперативная обстановка на 15 августа на 15 часов по киевскому времени – самым тяжелым направлением для нас является бахмутское

подробнее

Опрос

На вашу думку, як має бути страчений путін?

Конфликты и законы © 2008-2022.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.