​Плоди децентралізації

«Если я усну и проснусь через сто лет и меня спросят, что сейчас происходит в россии, я отвечу: пьют и воруют. Чего-то хотелось: не то конституции, не то севрюжины с хреном, не то кого-нибудь ободрать»
М. Салтиков-Щедрін


Чи не доводилось вам, панове, планувати власну роботу у зворотньому напрямку, тобто від сьогодення і кудись аж у пережите? Розумію безглуздість такого запитання, але подібне планування «задом – наперед» - не набуття теорії, але цілком реальний винахід КМДА (Київської міської державної адміністрації) і її керівника п. Віталія Кличка. Не треба недовірливо хитати головою, бо коли вам пропонують у червні 2018 року спланувати роботу громадської організації на рік від першого січня того ж року, тобто піврічною подорожжю в минуле, ви або смієтесь, або …я не знаю, як і хто буде ставитись до подібних новацій, боюсь, що просто лайкою тут не обійдешся.

- Чекайте, - заперечите ви,- хіба КМДА – виконавча гілка влади - складається з однієї людини – світової слави українського боксера, шанованого і улюбленого спортсмена України? А навіщо тоді Київська міська рада з повноваженням законодавства? Вона ж незалежна від виконавчої влади? Хіба там немає кому вказати на подібну нісенітницю? Адже принципи поділу влади на три незалежні, але взаємно збалансовані гілки, постали ще у 18 сторіччі як фундамент створення перших цивілізованої доби конституцій Північно-Американських Сполучених Штатів, котрі піднялись на ту пору проти деспотії короля Англії Георга Третього? Та й революційна Франція 1789 року ухвалила конституцію, майже одночасно з колишньою англійською колонією, на основі вчення Джона Локка і Шарля Монтескьє про розділення влади, щоб вже ніколи не допускати деспотизму одноосібного правління чи то короля, чи курфюрста, чи імператора, чи якогось там «глави держави» - царя? Ви не згідні? Ні? Тоді чому ви скептично посміхаєтесь?

Така удавана розмова має лише одне логічне завершення – визнання авторитаризму, явного, чи завуальованого, що постав у Києві злиттям докупи двох посад, двох гілок влади, попри застереження Монескьє про небезпечність в майбутньому злиття в одну вертикаль влади всіх її трьох незалежних гілок, що може обернутись гіршим деспотизмом, ніж імперсько-королівська влада. Не знати щодо злиття трьох гілок влади в одну непохитну вертикаль, але злиття двох незалежних гілок влади – законодавчої і виконавчої – вже відбулось на столичному рівні: Пан Віталій «узаконений» одночасним керівником влади - законодавчої і виконавчої - ще й наречений непередбаченим ніякими законами України терміном «мер», послужливо підхоплений газетярями і телевізійниками.

- Чекайте, чекайте,- невгаває віртуальний опонент, - а Конституція України? Вона ж планувалась і приймалась нехай не народніми зборами (конгресом), як за океаном, або ж Генеральними штатами Франції, а все-таки з урахуванням набутку світової демократії? Таке «злиття» бодай двох гілок влади є проявом беззаконня!

- Заспокойтесь, шановний друже. Українську Конституцію творило вузьке коло спеціалістів, а приймалась однією з трьох гілок влади, а не конгресом або установчими зборами країни. І ті конституційні мудрагелі знали, що робили, коли із визнаного світовим співтовариством терміну «три незалежні гілки влади» ампутували слово «незалежні». Не забудьте, що подібний конституційний покруч приймала не сучасна Верховна рада, а така ж сама, тільки московсько-комуністичного розливу 1996 року, та й ще й з «довіском» УРСР, а, простіше кажучи, структурою московсько-більшовицького окупанта, якому сьогодні сказано «зась!», але його витвором ми й досі керуємось, як досягненням демократії радянського взірця, де все починалось з «Леонід Ілліч сказав, Микита Сергійович і ЦК КПСС…», і звалось це – «диктатурою пролетаріату», щоправда, незгідні з цією назвою нарекли її «диктатурою над пролетаріатом». Так що одноособове посідання одразу на двох стільцях походить від поганої слави комуністичного деспотизму з його «культами особи» та іншими витворами деспотії, такої звичної для будівників прекрасного минулого.

- Добре, добре, - каже, або міг би сказати, невгамовний диспутант, – а яка ж то загроза від подібного злиття двох гілок влади на київському рівні, це ж, зрештою, не рівень держави, до чого тут жахи тоталітаризму?

- Шановний, зверніть увагу, що наша конституція, на відміну від вже названих, які стали взірцем мало не для всіх сучасних конституцій, обзавелась чисто місцевим набутком, надавши Президенту сумнівний ранг «глави держави», що і спричинило всеукраїнську дискусійну замороку: так ми хто – парламентсько – президентська форма правління, чи навпаки?! І будемо ще довго товкти дискусійну воду у ступі, доки над нами буде висіти тяжкою хмарою термін «глава держави».

А знаєте, чому у суспільстві США немає подібної проблеми? А тому що у них відсутній «голова держави» як пережиток феодалізму, а президент є просто головою виконавчої гілки влади, і діє за правилом: президент передбачає, а конгрес вирішує.

- Все! Все! – пішла «теорія», а нам треба живий приклад!

- Будь ласка: на всю безглуздість згаданого планування «навиворіт» за умов ліквідації районних рад у столиці під виглядом «децентралізації», на фоні поширеного безробіття та запровадження влади примарного «мера на двох стільцях» - не дуже швидко ви знайдете охочого втратити хорошу зарплату разом із забезпеченим стільцем під власним задом. Тож не дивуйтесь суспільному мовчанню, а дружньо підтримуймо заходи «демократично» злитої до купи влади «мера»! А щоб, як кажуть, і їлось і пилося, пригадаймо висновок суворого Салтикова-Щедріна:

«НЕДАРОМ ЖЕ ТАК ДАВНО ИДУТ ТОЛКИ О ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИИ, СМЕШИВАЕМОЙ С САТРАПСТВОМ, И О РАСШИРЕНИИ ВЛАСТИ, СМЕШИВАЕМОМ С РАЗНУЗДАНОСТЬЮ. «Мелочи жизни». москва, 1957 г., стр.432.


Олесь ГРИБ, голова Печерського відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів( державників)

Фото «Конфлікти і закони»Комментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Нардеп Гео Лерос просил вручить «Оскар» Зеленскому за инсинуацию покушения, но даже «Слуги» не оценили эту новую постановку

подробнее

Опрос

Ваше ставлення до введення в Україні латиниці замість кирилиці?

Конфликты и законы © 2008-2021.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.