Дельфінаріям розв’язують руки працівники Мінприроди

delhinariy zakon

 

Міністерство екології та природних ресурсів своїм проектом «Про внесення змін до наказу № 622 Міністерства екології та природних ресурсів про затвердження Правил і норм утримання дельфінів в умовах неволі», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2013 року, нівелює всі ключові вимоги екологів до цього документу, тим самим даючи зелене світло дельфінаріям та зменшуючи обсяги надскладної роботи Державній екологічній інспекції. Текст правил http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z0278-13.


Правила і норми утримання дельфінів в умовах неволі писалися, розроблялися, узгоджувалися не менше 5 років. З точки зору охорони природи, ці «правила» суперечать екологічній етиці по відношенню до диких тварин, але, живучи в сучасному світі торговельно-грошових відносин, де місця сакральній дикій природі, її повазі та збереженню немає, де тварини використовуються з комерційною метою, представники кампанії проти використання дельфінів в дельфінаріях зрозуміли, що прийняття цих правил буде як ще одна палка в колесо машини дельфінаріїв, адже в правилах є пункти, які б призвели до суттєвих матеріальних втрат дельфінаріями, а також до контролю над кількістю тварин, які утримуються в неволі, їх ідентифікації, щоб під документами на дельфіна Фліппера не проходило десять інших дельфінів, щоб не виловлювали вагітних самок й потім розповідали про чудодійне народження дитинчат в басейні. Ми вже давно звикли, що орган, який має бути першим на барикадах на захисті природи, займати жорстку позицію, стоїть десь на хиткому містку й тягне руки назустріч то добру, то злу. Ось один з прикладів.

Мінприроди обіцяло прийняти Норми, потім відкладало, потім починало з початку. До середини 2012 р. документ було складено і узгоджено, не всі вимоги зоозахисників були враховані, але, що робити, краще хоч якісь Стандарти, чим ніяких. За основу були взяті Стандарти утримання дельфінів-афалін у неволі Європейської Асоціації морських ссавців (ЕААМ). Це умови, які забезпечують мінімальні потреби для існування дельфінів в умовах неволі. У грудні 2012 року узгоджені Правила і норми були направлені до Мінюсту для держреєстрації. 27 грудня Мінприроди відкликає документ з Мінюсту. По версії Мінюсту - за ініциативою Мінприроди, по версії Мінприроди - для повторного узгодження з центральними органами виконавчої влади. У лютому 2013 Правила і норми вдруге подали на держреєстрацію, 15 лютого зареєстровані, 28 лютого оприлюднені і вступили в дію.

Як з’ясувалося, після відкликання і повторного подання Правила і норми були скорочені і спотворені.

Так слово «Афаліна» було замінено на «Дельфін», але крім 2-3 метрових афалін існують і інші дельфіни. Довжина косатки, наприклад, може сягати 10 м, і Правила дозволили утримувати косаток в басейнах для афалін (ну це, приблизно, як Кличка покласти відпочивати на кроватку у дитячих яслах).

Далі всі напрацьовані і узгоджені стандарти щодо кількості та розмірів басейнів для дельфінів були спотворені чи то опечаткою, чи навмисним викривленням під виглядом опечатки. Слово «Басейн» замінили на «Басейн-ізолятор». Замість обов’язкових басейнів: для проживання, для виступів та басейна-ізолятора для хворих тварин залишився тільки ізолятор, та і той став не обов’язковим.

Крім того, генетичну ідентифікацію тварин замість обов’язкової зробили добровільною, а без цього не можливо точно встановити батьків та підвид дельфіна, що надає можливість видавати незаконно набутих тварин за народжених у неволі. Тощо.

Громадськість та народні депутати звертали увагу на ці та інші викривлення Правил, що унеможливлювало їх (Правил) нормальне використання, та пропонували як найшвидше внести зміни.

Тепер, у серпні, Мінприроди вийшло з ініціативою внести зміни до Правил і норм утримання дельфінів в умовах неволі. Можна було подумати, що Мінприроди вирішило привести Стандарти до здорового глузду, виправивши виявлені «ляпи», а також, можливо, доповнити їх з урахуванням піврічного досвіду застосування Правил і норм.

Але виявилось, що, навпаки, ситуацію хочуть погіршити, і без того не бездоганні Правила мають намір спростити.

Наводимо тест правок з критичним аналізом:

Пункт 2.20. «Мінімальні параметри басейну для утримання одного дельфіна: глибина – 3,5 м; площа поверхні – 75 м2; об’єм – 300 м3. Мінімальні параметри басейну для утримання декількох дельфінів розраховуються за формулою: глибина – 3,5 м; площа поверхні – (75+n х 40) м2; об’єм – (300+n х 120) м3», де n – кількість дельфінів».

З цього виходить, що 4 дельфіна мають утримуватися в басейні об’ємом 780 м3, тобто на 1 дельфіна припадатиме 195 м3.

Жила-була родина з 5 осіб в однокімнатній хрущовці площею 30 кв.м (кімната 16, кухня 6). На щастя їх розселили. Кожного в окрему квартиру загальною площею 6 кв.м (кімната 3,2, кухня 1,2). Невдалий приклад, скажете? Так. Невдалий. Мешканець 6-метрової хрущовки може хоч кожного дня, хоч по 3 години гуляти у парку...

Рекомендовані екологами розміри при попередньому редагуванні внесенні не були, це – глибина басейну не менше 5,25 м, об’єм води не менше 2000 м3, оскільки глибина 3,5 м та об’єм 1000 м3 є недостатніми для задоволення їх природних потреб в рухах, у природній активності. Стаття 7 Закону «Про захист тварин від жорстокого поводження» передбачає, що місце утримання тварин повинно бути оснащено таким чином, щоб забезпечити необхідні  простір, температурно-вологісний режим, природне освітлення, вентиляцію та можливість контакту тварин із природним для них середовищем.

Змінами у пінкті 2.27 хочуть дозволити застосування світлотехнічних засобів (наприклад, світломузики, прожекторів та інших джерел освітлення, не наближеного до природного).

У пункті 8.7. планують виключити друге речення – відмінити перерву між виступами та вихідний день раз на тиждень для забезпечення відпочинку тварин.

За пунктом 8.8. забороняється проведення культурно-масових заходів та сеансів плавання з дельфінами з 23-00 години до 10-00 години, дельфінарщики хочуть змінити цифри «1000» на «800».

Пункт 8.14. викласти у такій редакції:«8.14. Сеанси плавання з дельфінами здійснюються відповідно до затвердженого керівником дельфінарію (океанаріуму) графіка», якою пропонують дозволити масові купання з одним дельфіном, без рятувальних засобів, без дотримання санітарно-гігієнічних норм якості води для купання людини.

Стара редакція: Сеанси плавання з дельфінами здійснюються відповідно до затвердженого керівником дельфінарію (океанаріуму) графіка та повинні проводитися лише в індивідуальному порядку і в спеціально обладнаному басейні (вольєрі) за наявності рятувальних засобів. У цьому графіку має бути визначено максимальну кількість сеансів плавання з дельфінами протягом дня. Одночасне перебування двох або більше відвідувачів у воді разом з дельфіном не допускається (крім осіб, які супроводжують неповнолітніх дітей, та осіб з обмеженими фізичними можливостями). Вода повинна відповідати санітарно-гігієнічним нормам для плавання людини.

У пункті 9.1. У дельфінаріях (океанаріумах), де утримуються дельфіни в неволі, має бути забезпечено облік тварин для оперативної ідентифікації кожної особини. Слова «для оперативної ідентифікації кожної особини» замінити дивними в цьому випадку словами «згідно бухгалтерської звітності» - знову повернення в минуле – по документах 2 дельфіна, а насправді - 5 та ще й без жодних документів? На сьогодні ніхто не знає, скільки дельфінів утримується в українських дельфінаріях, якого вони походження, скільки гине, скільки народжується та виживає.

У пункті 9.3. планують виключити генетичну ідентифікацію тварин, й тоді в нас знову з’являться народжені чорноморськими дельфінами тихоокеанські особини. Дельфінарії можуть спокійно видавати незаконно добутих дельфінів за народжених у неволі; експортувати чорноморських афалін, продаж яких за кордон заборонений, під виглядом атлантичних; підміняти загиблих тварин на «клонів».

Міністерство екології в жодному разі не має допустити ухвалення таких правок до Правил утримання дельфінів. Скільки буде продовжуватися цей незаконний бізнес на стражданнях тварин? В Україні наявні всі закони для неприпустимості дії дельфінаріїв, але ті ростуть, як гриби, кожного року, адже так вигідно використовувати рідкісних червонокнижних тварин в індустрії розваг. Тварини не клоуни, коли ми це нарешті зрозуміємо?

У Криму живого дельфіна вивозять на свалку


Євген ПАХОМОВКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Последние новости

Всі обстріли противника мали провокативний характер, тому вогонь у відповідь не відкривався. Бойових втрат серед особового складу ОС немає

подробнее

Опрос

Вы проголосуете на местных выборах за кандидатов от "Слуг народа"?

Конфликты и законы © 2008-2020.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.