​Нові санкції США можуть суттєво вплинути на постачання нафти з росії - МЕА

Останній раунд санкцій США проти російської нафтової промисловості може суттєво порушити ланцюги постачання нафти рф та призвести до потенційного зменшення постачання на світовому ринку, йдеться у щомісячному звіті Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) за січень 2025 року, повідомляє Голос Америки.

Попри це, прогноз МЕА, яке консультує індустріально розвинені країни, все ще свідчить про те, що цього року ринок матиме надлишок нафти, адже зростання пропозиції, що походить з країн поза групою виробників ОПЕК+, перевищує помірне зростання світового попиту.

Нові санкції США щодо Ірану та росії стосуються підприємств, які обробляли понад третину російського та іранського експорту сирої нафти у 2024 році, повідомило МЕА. Водночас агентство поки не враховує наслідки цих заходів у своїх прогнозах постачання.

«Ми дотримуємося наших прогнозів щодо постачання з обох країн, доки повний вплив санкцій не стане більш очевидним, але нові заходи можуть призвести до зменшення обсягів сирої нафти та нафтопродуктів», — зазначили в МЕА.

Підхід МЕА щодо впливу на російське постачання значно обережніший, ніж той, до якого вдалося агентство у березні 2022 року, незабаром після початку війни в Україні та перших санкцій проти москви.

У той час агентство передбачило, що 3 мільйони барелів на день з російського постачання можуть не потрапити на ринок через західні санкції та незацікавленість покупців. Російська пропозиція не мала такого падіння, й пізніше агентство переглянуло свої прогнози.

У теперішньому звіті МЕА також внесло незначні зміни у свої прогнози, встановивши зростання глобального попиту на нафту у 2025 році на рівні 1,05 млн барелів на день, порівняно з попереднім прогнозом у 1,1 млн барелів на день.

За словами агентства, у 2024 році попит очікувано зріс на 940 000 барелів на день.

Суттєвим фактором у прогнозах на 2025 рік є Китай, який після багаторічного сприяння зростанню споживання, тепер стикається з економічними проблемами, а також з переходом на електромобілі. Ці фактори, як вказують дослідники, зменшують перспективи зростання попиту на нафту у другій за обсягом країні-споживачі у світі.

Ціни на нафту LCOc1 майже не змінилися після публікації звіту, піднявшись на 6 центів до 79,98 доларів за барель станом на ранок 15 січня.

Пакет санкцій США

В останньому пакеті американських санкцій перераховано понад 160 танкерів, які перевезли приблизно 22% російського морського експорту нафти у 2024 році, за даними МЕА. Санкції, які накладали на судна раніше, були «дуже ефективними, зменшуючи активність підсанкційних танкерів на 90%», заявило агентство.

10 січня адміністрація президента США Джо Байдена оприлюднила обмежувальні заходи, спрямовані на доходи росії від нафти й газу, намагаючись дати Києву та майбутній команді Дональда Трампа важелі впливу для досягнення угоди щодо миру в Україні.

МЕА зазначило, що посилення санкцій, а також похолодання у північній півкулі підняли ціни на нафту вище 80 доларів за барель на початку січня.

Проте МЕА заявило, що зростання цін може бути стримане значним збільшенням пропозиції за межами ОПЕК+ (Організації країн-експортерів нафти та її союзників), а також тим фактом, що ОПЕК+ прагне відійти від скорочення видобутку, й можливістю швидко за необхідності використати наявні запаси.

МЕА наразі очікує, що зростання світового постачання нафти досягне 1,8 мільйона барелів на день у 2025 році, причому переважна частина додаткового постачання - 1,5 мільйона барелів на добу - припадатиме на виробників за межами ОПЕК+.

У своєму останньому звіті МЕА не надало оцінку надлишкового постачання на ринку у 2025 році. У грудні минулого року агентство спрогнозувало надлишок у щонайменше 950 000 барелів на добу, описуючи ринок як «комфортно забезпечений».

Фото Reuters



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 15 січня обговорив наступні актуальні теми:

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2025.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.