​Чи готова Європа до створення альянсу «Колективної європейської оборони» поза межами НАТО?

Десятиліттями французькі уряди говорили про цінність «Колективної європейської оборони» - альянсу, який би повністю інвестував у безпеку Європи поза межами НАТО. Десятиліттями це питання було академічним, тому що Німеччина і Великобританія занадто високо цінували трансатлантичні відносини, щоб робити кроки, які могли б знеохотити США до участі.


Коли росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, це знову викрило глибоку залежність Європи від відданості Вашингтона її безпеці. Коли Дональд Трамп повернувся до Білого дому в 2025 році, ризики аутсорсингу європейської оборони стали неминуче очевидними. Франція і Німеччина (разом з Польщею) оголосили про нові європейські оборонні плани.

Але цього тижня в заголовках новин з'явилися дві історії, які показують, наскільки складними, трудомісткими і політично небезпечними будуть ці плани.

По-перше, Європейська комісія запропонувала дозволити членам ЄС брати позики з бюджету ЄС для закупівлі озброєнь на суму 167 мільярдів доларів, щоб допомогти їм швидко протистояти потенційним російським загрозам.

Президент Комісії Урсула фон дер Ляєн заявила цього тижня в Європарламенті, що для того, щоб інвестувати в справжню європейську стратегічну автономію, ці кошти повинні витрачатися лише на зброю, вироблену в країнах-членах ЄС або країнах-союзниках, таких як Великобританія, Норвегія і Швейцарія. Навіщо купувати американське, якщо ви хочете відвикнути від Вашингтона? Для того, щоб бути прийнятим, цей план повинен отримати підтримку щонайменше 55% членів ЄС і 65% всього населення ЄС.

По-друге, президент Франції Еммануель Макрон, єдиної країни-члена ЄС, яка має ядерну зброю, заявив цього тижня, що він готовий обговорити потенційні плани розміщення частини цієї зброї в межах кордонів інших членів ЄС.

Вірний французькій традиції, Париж висунув би три умови: Франція не оплачуватиме витрати на переміщення озброєнь; передислокація не повинна бути настільки масштабною, щоб поставити під загрозу власні сили ядерного стримування Франції; і будь-яке рішення про використання цієї зброї може бути прийняте лише французьким президентом.

Обидві події ілюструють масштаб політичних і безпекових рішень, які приймаються. Можна з упевненістю стверджувати, що ми ще багато років будемо писати про те, як ЄС обговорює ці питання.

Джерело: Gzero Media

Лідери ЄС під час відвідування Києва. Фото Reuters



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан разом із ведучим Ігорем Гаврищаком у воєнному зведенні за 17 травня обговорили наступні теми:

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2025.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.