Чи готова Європа до створення альянсу «Колективної європейської оборони» поза межами НАТО?
- Подробиці
- Опубліковано 17.05.2025 21:29
-
Автор: Конфлікти і закони Конфлікти і закони
- Переглядів: 2968
Десятиліттями французькі уряди говорили про цінність «Колективної європейської оборони» - альянсу, який би повністю інвестував у безпеку Європи поза межами НАТО. Десятиліттями це питання було академічним, тому що Німеччина і Великобританія занадто високо цінували трансатлантичні відносини, щоб робити кроки, які могли б знеохотити США до участі.
Коли росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, це знову викрило глибоку залежність Європи від відданості Вашингтона її безпеці. Коли Дональд Трамп повернувся до Білого дому в 2025 році, ризики аутсорсингу європейської оборони стали неминуче очевидними. Франція і Німеччина (разом з Польщею) оголосили про нові європейські оборонні плани.
Але цього тижня в заголовках новин з'явилися дві історії, які показують, наскільки складними, трудомісткими і політично небезпечними будуть ці плани.
По-перше, Європейська комісія запропонувала дозволити членам ЄС брати позики з бюджету ЄС для закупівлі озброєнь на суму 167 мільярдів доларів, щоб допомогти їм швидко протистояти потенційним російським загрозам.
Президент Комісії Урсула фон дер Ляєн заявила цього тижня в Європарламенті, що для того, щоб інвестувати в справжню європейську стратегічну автономію, ці кошти повинні витрачатися лише на зброю, вироблену в країнах-членах ЄС або країнах-союзниках, таких як Великобританія, Норвегія і Швейцарія. Навіщо купувати американське, якщо ви хочете відвикнути від Вашингтона? Для того, щоб бути прийнятим, цей план повинен отримати підтримку щонайменше 55% членів ЄС і 65% всього населення ЄС.
По-друге, президент Франції Еммануель Макрон, єдиної країни-члена ЄС, яка має ядерну зброю, заявив цього тижня, що він готовий обговорити потенційні плани розміщення частини цієї зброї в межах кордонів інших членів ЄС.
Вірний французькій традиції, Париж висунув би три умови: Франція не оплачуватиме витрати на переміщення озброєнь; передислокація не повинна бути настільки масштабною, щоб поставити під загрозу власні сили ядерного стримування Франції; і будь-яке рішення про використання цієї зброї може бути прийняте лише французьким президентом.
Обидві події ілюструють масштаб політичних і безпекових рішень, які приймаються. Можна з упевненістю стверджувати, що ми ще багато років будемо писати про те, як ЄС обговорює ці питання.
Джерело: Gzero Media
Лідери ЄС під час відвідування Києва. Фото Reuters
Також з цієї категорії...

У Всесвітній день свободи преси...
3 мая 2014 г.

Речник Держдепу США зробив заяву...
1 февр. 2017 г.

кремль готується до повномасштабного наступу...
19 дек. 2017 г.
Набираючі популярність...

Как стать миллионером в Украине...
24 мар. 2012 г.

Режим Януковича не має розуму...
17 июн. 2012 г.

Юлія Тимошенко: В країні Януковича...
1 окт. 2012 г.
Останні новини
01.07.2025 09:43
Знешкоджено 47 ворожих БпЛА01.07.2025 09:34
970 кацапів подохло минулої доби на українській земліВедучий Ігор Гаврищак та полковник ЗСУ у запасі, військовий експерт Роман Світан у воєнному зведенні за 29 червня обговорили наступні теми:
Коментарі