Юрій Ключковський: порушення законів стає суттю всієї влади в Україні
- Подробиці
- Опубліковано 18.03.2010 11:39
-
Автор: Конфлікти і закони
- Переглядів: 4775
За весь час існування людства історія знає багато прикладів, коли порушення загально встановлених правил співіснування призводили до хаосу, терору, а то й зміни політичного устрою держав. Саме заради спокою в середині країн і існує законодавство, яке є обов’язковим до виконання для усіх, хто в цій державі проживає.
Щоправда, Україна вже давно живе за іншими принципами. Насправді в країні існує дві держави: чиновників та високопосадовців і – простих смертних. Для перших закон завжди був лише ширмою, тоді як другі повинні були дотримуватись його без будь-яких вагань. Але донедавна ці, перші, хоча б імітували виконання Основного закону і не нахабніли, абсолютно його ігноруючи. Та, зважаючи на те, що за його порушення ще жодна особа не відповіла, наразі можновладці пішли на повне свавілля: нехтуючи думкою громади і іміджем держави, партія Регіонів, на перекір існуючій Конституції, утворила конституційну більшість «тушками», при цьому цинічно заявивши, що їхній уряд не керуватиметься політичною доцільністю і все робитиме згідно законів. Та чи можна дотримуватись закону, починаючи свою діяльність з його порушення, і як сприймати дії сьогоднішніх представників влади з правової точки зору? З цими питаннями «Конфлікти і закони» звернулись до депутата ВР нинішнього скликання Юрія Ключковського.
- Пане Юрію, з Вашої точки зору, зважаючи на те, що більшість було утворено з порушенням Конституції України, уряд Азарова можна вважати нелегітимним?
- Все залежить від того, яку точку зору хто поділяє. Для тих, для кого спосіб формування уряду всупереч Конституції – нонсенс, він є нелегітимним, але явочним порядком цей уряд вже існує. Правових наслідків від такого формування більшості не буде, а ось політичні є – утвердження політичної сваволі і руйнування засад правової держави. Але уряд таки сформовано і це є незаперечним фактом. Хоча і сформований в неконституційний спосіб.
- Якщо Конституційний суд знову визнає неконституційність формування більшості, як розвиватиметься ситуація?
- У випадку, якщо Конституційний суд визнає зміни до регламенту неконституційними, то буде доведено, що коаліція створена не відповідно Конституції Україні (а отже фактично не створена) і тоді з’являться підстави або для формування нової коаліції, або для дострокового припинення ВР і призначення виборів. Однак все це буде супроводжуватись серйозною політичною кризою, а тому у мене немає внутрішнього переконання, що Конституційний суд піде на такий крок.
- На Вашу думку, створення коаліції «тушками» призведе до узурпації влади партією Регіонів?
- Все залежить від того, як трактувати поняття «узурпація влади». З одного боку, під цим поняттям розуміється протиправне зосередження влади в одних руках. Якщо розглядати формування нинішньої влади під таким кутом, то в такому сенсі дійсно здійснюється узурпація влади. Я не знаю, чи називати ці «руки» руками партії Регіонів, але те, що у неконституційний спосіб чиниться концентрація влади в одних руках, то це - узурпація влади.
- Пане Юрію, чому депутати так часто порушують закони і Конституцію, і чи можна в певний спосіб обмежити їхнє антизаконодавче свавілля?
- Але хіба лише депутати ігнорують законодавство? А президенти, уряди, суди хіба його дотримуються? Найбільш гнітюча проблема в Україні полягає в тому, що ніхто не дотримується законодавства. В тому числі і ті, хто мав би контролювати дотримання законів. І це дійсно страшна ситуація. І мені невідомі ліки від цієї хвороби. Єдиним лікуванням такого процесу є реагування народу. І я маю на увазі не лише вибори, а й зародження суспільної думки. Доти, поки народ буде дозволяти, аби влада порушувала закони (навіть на побутовому рівні), до тих пір це і відбуватиметься. А якщо народ почне реагувати, якщо порушники закону суспільного остракізму то ніхто з можновладців не схоче бути вигнанцем у власній країні, і тоді вони почнуть рахуватись з точкою зору громади. І якщо цей фактор буде працювати, то почнуться кардинальні зміни. Але якщо в самому народі буде переважати позиція, що якщо порушив закон, отже - молодець, то ми й будемо жити при свавіллі влади.
- Янукович підписав законопроект «Про зміни до регламенту». Чи стане це завуальованим повідомленням суспільству, що в Україні більше не має Верховенства права і закону, а тому громадянам треба готуватись до найгіршого розвитку подій, усвідомлюючи, що тепер у державі кожен можновладець ще дужче буде порушувати закони?
- Чому завуальованим? Прямим. На превеликий жаль, порушення законів стає суттю всієї влади в Україні. І це дійсно є дуже небезпечною ситуацією для громадськості, оскільки ( і я хотів би це нагадати) сама ідея права виникла з того, що приймаються загальноприйняті правила гри, і усіма членами суспільства дотримуються. А там, де відбувається їхнє ігнорування, - немає права, а існує сваволя і диктат. Але навіть при тоталітаризмі існує певне право. Та коли сама авторитарна влада його не дотримується, а й ще щодня змінює, то це ні до чого гарного не призводить. І ми опиняємось у фактичній ситуації: війни всіх проти всіх, у якій ніхто не виживе.
- Пане Юрію, як Ви думаєте, як Європа і світ реагують на ситуацію в Україні і на те, що в нашій державі під кожну владу відбуваються зміни в законодавстві?
- Я давно не був закордоном. І не знаю, як там сприймають те, що відбувається у нашій державі, але після спілкування з іноземними дипломатами в Україні у мене склалося враження, що Європа втомилася від того, що відбувається в нашій державі, і від нашої внутрішньої плутанини. На жаль, ми будемо покутувати все те, що чинили протягом останніх п’яти-шести років. І, як не прикро визнавати, але це буде гарний урок для можновладців, які повинні пам’ятати, що той, хто має владу, повинен дбати про державу і народ, а інакше про нього лишиться погана згадка в історії.
- То чи існує хоч невеличка юридична можливість повернути парламент у правове поле?
- Народ правильно говорить: «риба гниє з голови». Якщо виступає голова регламентного комітету і, посилаючись на закон «Про регламент», свідомо його порушує принаймні в двох позиціях, то чи можна сподіватись на повернення парламенту в регульоване законом русло? І до тих пір, доки ми будемо посилатись на закон, коли це вигідно, і забувати про нього, коли не хочеться його згадувати, доти не буде повернення до правового русла. Але ще раз хочу підкреслити, що народ мудрий, і не дарма використовує вищезгадану приказку. А отже в першу чергу треба починати з представників влади. Це у них повинно з’явитись бажання повернути роботу парламенту в правове поле. Але поки що такого бажання у них не спостерігається.
- Пане Юрію, на Вашу думку, чи відбудуться в Україні місцеві вибори, чи їх все ж перенесуть на 2012 рік, як зазначив один з представників партії Регіонів?
- Це питання до правлячої коаліції. Якщо хтось буде хотіти перенести вибори аж на 2012 рік, то так і буде,хоча правом тут і не пахне.
- Проте така позиція, це – порушення прав громадян і тієї ж конституції України…
- Але порушення Конституції відбувається на кожному кроці. І це – нікого не обходить. Візьміть хоча б такий приклад: хіба можна було призначати уряд на підставі усного подання президента, коли депутатам навіть не було роздано проект постанови? Це питання не обговорювалось у фракціях, не проходило розгляду у профільних комітетах, але воно виноситься на голосування. Хіба це – дотримання закону? Але це робиться в ім’я політичної доцільності. І коли я слухав новопризначеного прем’єра, який у своєму виступі зазначав, що робитиме все можливе, аби політична доцільність зникла і щоб працювало право, то мені було прикро, оскільки він вдає, що не помічає, як порушується право сьогодні і у який спосіб він набув права виступати перед депутатами вже у статусі прем’єра країни.
Оксана КОТОМКІНА
Також з цієї категорії...
Хотят ли русские войны?
28 апр. 2009 г.
Регионалы осознано опустили рейтинг Тимошенко
8 июн. 2009 г.
Между молотом и наковальней, или...
6 сент. 2011 г.
Набираючі популярність...
Понад 41 мільярд доларів США...
20 нояб. 2024 г.
Міністра цифровізації Федорова відсторонили від...
24 нояб. 2024 г.
Оперативна інформація станом на 08.00...
25 нояб. 2024 г.
Останні новини
25.11.2024 15:41
Збито 71 ворожий БпЛА25.11.2024 09:25
1610 москалів подохло минулої доби на українській землі24.11.2024 14:59
Збито 50 ворожих БпЛА24.11.2024 14:53
1020 кацапів подохло минулої доби на українській земліПолковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 25 листопада обговорив такі актуальні теми:
Коментарі