Архів СБУ оприлюднив листи солдатів з фронту, цензуровані радянської владою

vv

 
Архів СБУ оприлюднив перлюстровані листи червоноармійців та раніше таємні накази про цензуру в Червоній Армії. У цих документах показано інший бік війни: як тоталітарний режим тиснув навіть на тих, хто за нього воював. Через сім десятиліть конфісковані НКВД листи простих людей доступні для дослідників і всіх зацікавлених, повідомляє прес-центр СБ України, передають «Конфлікти і закони».


8 травня, до дня закінчення Другої світової війни у Європі, Галузевий державний архів Служби безпеки України підібрав колекцію архівних матеріалів під назвою «Прості люди Другої світової війни: думки, настрої, переживання». Основа колекції – листування, зокрема — листи з фронту та на фронт, в яких простежуються настрої та ставлення людей до лихоліття війни.

За часів радянського режиму висловлення своїх думок навіть в особистих листах було під забороною. З метою недопущення «вільнодумства» було створено так звані «пункти ПК» — перлюстрації кореспонденції, які переглядали листи та вилучали із них непотрібні та недозволені, на думку радянської влади, речі чи слова. Навіть фотографія бійця, що був пораненим чи понівеченим на фронті, не мала права дійти до родичів через політичну та військову недоцільність.

Якщо ж у листах вояків був негатив, зневага, погрози, зневіра в радянському уряді, владі, критичні висловлювання, вони тут же потрапляли під кримінальну статтю – загрожувало від 10 до 15 років позбавлення волі.

Окремим розділом архівної колекції є підбірка наказів про створення, роботу та функції вищезгаданих пунктів перлюстрації кореспонденції у 1939-1945 роках, а також ряд так званих меморандумів — витяги з недозволених листів, що подавались партійному та вищому керівництву НКВД для аналізу.

«Наказую запровадити на всю вхідну і вихідну поштово-телеграфну кореспонденцію діючих частин Червоної Армії, Військово-Морського флоту цензуру. Проводити офіційне розкриття всієї червоноармійської кореспонденції: прості, рекомендовані, цінні листи, телеграми і посилки», - зазначено в одному з розпорядчих документів тих часів.

Оприлюднено також документи про реакцію населення на події війни, що адресувалися особисто Народному комісару внутрішніх справ Лаврентію Берії.

Копії вищезгаданих документів вже передані Галузевим державним архівом Служби безпеки України до Національного музею історії Великої Вітчизняної Війни та до Електронного архіву українського визвольного руху.

Ознайомитися та скопіювати вищезгадані архівні матеріали можуть усі охочі в інформаційно-довідковому залі Служби безпеки України, що працює щодня з понеділка по п’ятницю з 14.00 до 17.00 і знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ірининська, 4. Телефон: (044) 255-82-24.


list soldataКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Дарницький суд. Трансляція рішення судді Заставенко у справі «Медведчук проти Стуса». P.S. Рішення «іменем України» винесене

подробнее
Конфликты и законы © 2008-2020.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.