​У Bloomberg розповіли, як президент України обдурив Джо Байдена

Ліберальний світовий лад, якщо він ще існує, заснований на правилах і принципі обумовленості: якщо ви обираєте шлях чесноти, ви отримуєте допомогу. У вівторок, 23 січня, колишній віце-президент США Джо Байден пояснив, як було з Україною, коли він був спецпредставником адміністрації Обами в цій неспокійній пострадянській державі. Розповідь Байдена повиненна послужити пересторогою для глави Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крістін Лагард, яка в середу, 24 січня, зустрілася з президентом України Петром Порошенко в Давосі, щоб обговорити призупинення співпраці між МВФ і Україною.


Про це йдеться в статті, опублікованій американським виданням Bloomberg.

Байден виступив на Раді з міжнародних відносин у Вашингтоні. У спокійній і розслабленій манері він розповів, як в ході своїх 12-го і 13-го візитів до Києва він переконав Порошенко і тодішнього прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка звільнити генерального прокурора Віктора Шокіна, при якому в країні квітла корупція. Це стало умовою для отримання кредитної гарантії в розмірі 1 мільярда доларів. За словами Байдена, все було так:

«Я сказав, ну що ж, я не збираюся, тобто ми не збираємося давати вам мільярд. Вони відповіли - у вас немає на це повноважень. Ви - не президент. І Порошенко додав - так, телефонуйте президенту. Я відповів - послухайте, ви не отримаєте мільярд. Я відлітаю приблизно через шість годин. Я подивився на них і сказав: я відлітаю через шість годин. Якщо ваш прокурор не буде звільнений, ви не отримаєте грошей. Отже, він був звільнений. Його місце зайняв той, хто був найнадійнішим кандидатом в той момент».

Аудиторія засміялася. «Найнадійнішим кандидатом в той момент» виявився Юрій Луценко, близький соратник Порошенка і людина, що зарекомендував себе як агресивний переслідувач політичних опонентів президента.

У кінці 2017 року Луценко був одним з тих, хто активно виступав проти Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) - ключового елемента паралельної судової системи, яку МВФ та інші міжнародні спонсори України вимагали створити для боротьби з повсюдною корупцією. З тих пір відбулося якесь примирення, проте Луценко досі звинувачує представників НАБУ в тому, що ті порушують закон.

Якщо все було так, як описує Байден, тоді що стояло за звільненням Шокіна? З точки зору Байдена, позитивні зміни настали саме завдяки діям США.

Але що США отримали в обмін на той мільярд або, якщо точніше, на ті 3 мільярди кредитних гарантій, наданих при адміністрації Обами? Насправді вони отримали Порошенко, набагато краще озброєного і підготовленого до того, щоб чинити опір спробам Заходу викорінити корупцію в Україні. Навіть Байден зараз не так впевнений у своєму успіху. «Мене надзвичайно сильно турбує відкат Києва в питанні боротьби з корупцією», - сказав він на засіданні Ради з міжнародних відносин.

І в цьому сенсі Байден не самотній. МВФ, Світовий Банк і Євросоюз намагаються змусити Порошенко і українських законодавців посилити формулювання законопроекту про створення спеціального антикорупційного суду, який президент неохоче виніс на розгляд. Їм хотілося б робити деякий вплив на процес призначення суддів. У відповідь на це МВФ і Світовий банк не поспішають з фінансуванням. Тим часом Євросоюз погрожує скасувати для українців безвізовий режим, який став одним з найсерйозніших досягнень Порошенко на посаді президента країни.

Мета Порошенко - зробити цей антикорупційний суд якомога менш ефективним, при цьому виконавши вимоги Заходу, які дозволять Україні отримати фінансову допомогу. Український лідер не може допустити охолодження у відносинах між Україною і Заходом, тому що в цьому випадку його країні доведеться самотужки протистояти тиску кремля. Найімовірніше, він поступиться в питанні створення антикорупційного суду, але потім знайде спосіб обходити його, як він уже неодноразово робив з іншими антикорупційними механізмами, нав'язаними Заходом.

Порошенко, чий статок за оцінкою «Блумберг» становить 914 мільйонів доларів, - зовсім не дурень: він отримав від Заходу мільярд доларів і поставив на місце Шокіна людину, яка буде йому вірна. Саме тому велика ймовірність того, що Порошенко переконав Лагард у щирості своїх намірів - прорахувавши, наскільки сильно він повинен прогнутися під її тиском, і прогнувшись рівно настільки, наскільки було потрібно. За два роки подібних ігор з Байденом та іншими представниками Заходу Порошенко став справжнім віртуозом у цій справі.

Американським і європейським політикам не варто плекати ілюзії: вони нічого не доб'ються від Порошенка в обмін на свої мільярди. Україна досі залишається наводненої олігархами, зараженими клептократією, яка набагато більше нагадує росію, ніж країну ЄС. Порошенко вже не раз доводив, що необхідно постійно стежити за його руками, коли граєш з ним. Але якщо з Україною не грати, то вона неминуче стане жертвою нападок і тиску кремля. У вівторок Байден описав такий сценарій у властивій йому барвистій манері:

«росія не збирається перетинати кордон і захоплювати решту території країни за допомогою танків. Вона збирається знищити вашу економіку, вона вас просто поховає, і з вами буде покінчено. І саме в цей момент все покотиться до біса».

Фото AFP



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 27 листопада обговорив наступні бойові дії:

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.