​У Варшаві презентували польсько-українську публікацію з документами про ліквідацію комуністами в Польщі проводу ОУН

Документи, зокрема доповіді донощиків та протоколи допитів щодо ліквідації у 1944-1950 роках комуністичними – польськими і радянськими – службами безпеки проводу Організації Українських Націоналістів у Польщі є у новому томі актів, опублікованих Інститутом національної пам’яті Польщі спільно з українськими архівами, повідомляє Польське радіо.


Про публікацію нових документів із серії «Польща і Україна в 30-их і 40-их роках 20 століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб» повідомили в Архіві ІНП Польщі.

За словами віце-президента ІНП Польщі Матеуша Шпитми, співробітництво між Архівом ІНП та українськими державними архівами дає відчутні результати, включаючи наступні томи раніше невідомих документів з архівів спецслужб.

«Результати – це 11 томів, зокрема 2 англійською мовою. У цілому - це понад 12 тис. сторінок опублікованих документів для вивчення нашої важкої, інколи болісної історії», - сказав Шпитма.

Він додав, що польсько-українська робоча група планує наступні дослідницькі проекти, що стають «цінною підтримкою для усіх дослідників, котрі займаються історією двох народів».

«Це найважливіша видавнича ініціатива в історії наших країн», - наголосив Шпитма.

Новий том опублікованих документів називається «Організація Українських Націоналістів у Польщі в 1944-1950 роках. Ліквідація керівних структур». Це, серед іншого, звіти, записки, протоколи доповідей, доноси агентів, доповіді – матеріали польських комуністичних та радянських органів безпеки, складені у 1944-1950 роках і одержані в результаті оперативної діяльності оригінальні документи ОУН, наприклад лист Василя Галаси до Степана Бандери.

Ця публікація була написана завдяки співпраці ІНП Польщі із Галузевим державним архівом Служби безпеки України та Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень НАН України.

Директор Архіву СБУ доктор Андрій Когут анонсував продовження співпраці із польським ІНП щодо обміну копіями документів та опрацювання спільних публікацій. Він звернув увагу, що польсько-українська співпраця архівістів є добрим прикладом позитивних заходів в історичній сфері та пам’яті обох народів. За його словами, причиною доброї співпраці є те, що архівісти зосереджуються майже тільки на вивченні документальних джерел і це найважливіше для них. «Немає місця для емоцій, пов’язаних із конфліктом пам’яті між поляками та українцями», - сказав він.

Опубліковані матеріали, як сказав доктор Марцін Маєвський з ІНП Польщі, показують заходи проти ОУН від 1944 року із їхнім посиленням особливо в 1947 році у зв’язку із операцією «Вісла». Комуністичні служби – польські і радянські – під час боротьби проти українських націоналістів, шукали осіб з керівництва ОУН на терені Польщі, також окремих членів цієї організації. Йшлося про виявлення кур’єрів, контактних пунктів та членів проводу. За словами Маєвського, документи стосуються також криївок українських націоналістів і їхнього викриття органами безпеки.

Співробітництво польських установ із Архівом СБУ було ініційоване ще у 1990 роках. Це був результат зацікавлення польськими громадянами долею своїх рідних, котрі між вереснем 1939 року та червнем 1941 року зникли безвісти у східних воєводствах Другої Речі Посполитої. Завдяки цій співпраці вдалося отримати список польських громадян, ув’язнених та вбитих НКВС радянської України на підставі так званого катинського рішення – нині його називають «українським катинським списком». Протягом багатьох років обидві сторони обмінялися також ксерокопіями десятків тисяч документів.

Нині польсько-українська робоча група працює над двома наступними публікаціями про злочини НКВС, а також про депортації 1940-1941 років. Українська сторона спільно з польським ІНП теж планує видати альбом, присвячений Чорнобильській катастрофі.

Фото ipn.gov.plКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Минулої доби втрат серед українських захисників не було. На обстріли противника наші воїни давали адекватну відповідь

подробнее

Опрос

Ваше ставлення до введення в Україні латиниці замість кирилиці?

Конфликты и законы © 2008-2021.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.