Рішення виконкому Луцької міської ради перешкоджає праву на мирні зібрання

lutsk

 
Рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про організацію та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Луцьку» потрібно скасувати. До такого висновку у вівторок, 26 лютого, прийшли учасники круглого столу на тему «Чи може Луцька міська рада вказувати терміни попередження про мирні зібрання?».


Один із внесених пунктів до Порядку організації мирних зібрань вказує, що «повідомлення про проведення зборів, мітингу, походу або демонстрації надається організатором письмово до Луцької міської ради (на адресу: вул. Богдана Хмельницького, 19, м. Луцьк, 43025) не пізніше як за 4 дні до наміченої дати їх проведення». Цей пункт був внесений до Порядку рішенням виконкому у червні 2012 року. Сам же Порядок був прийнятий виконкомом ще за міськради минулого скликання 25 грудня у 2008 році і передбачає не тільки повідомлення про мирне зібрання й отримання дозволу від місцевої влади. Останнє є навіть абсурдним.

Де-факто міськрада не притягувала до відповідальності заявників про мирне зібрання, які повідомляли про захід пізніше, ніж за 4 дні до події, тобто Порядок як такий не застосовували. Втім, коли минулого року улітку до Луцька мав приїхати Президент України, за позовом Луцької міської ради суд заборонив політичним партіям проводити мирне зібрання. Міськрада тоді у позові посилалася саме на зазначений вище Порядок.

Тому депутат Луцької міської ради Андрій Осіпов запропонував свій проект рішення, в якому радить запровадити 18-годинний термін повідомлення про заплановане мирне зібрання.

Натомість, представники громадських організацій вважають, що жодних термінів сповіщення місцевих органів влади про мирне зібрання не повинно бути.

Нагадаємо, що ст. 39 Конституції України передбачає право громадянина на мирні зібрання, «про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування». Але слово «завчасно» не пояснює конкретних термінів повідомлення про захід, це й створює протиріччя серед учасників реалізації права на мирні зібрання.

Так, начальник міліції громадської безпеки Луцького МВ УМВС Володимир Солоненко зазначив, що повідомлення про мирне зібрання конче потрібне правоохоронним органам. Він прихильник встановлення терміну у 4 дні, мовляв, правоохоронці наперед планують свою роботу, тому їм до вподоби встановлення термінів повідомлення.

Суголосні із правоохоронцем й виконавчі органи міськради. «Виконавчий орган влади має забезпечити громадянам право на проведення цього заходу, забезпечити охорону громадського порядку. Наприклад, от є певна група людей, які незадоволені рухом залізничного транспорту. І от вони подають заявку, що через 2 години будуть на пероні вокзалу проводити мирну акцію. Це ж створить іншим мешканцям незручності. Можливо, треба дати можливість представникам влади зустрітись з активом, зустрітись з організаторами і переконати їх робити це в трішки інший спосіб, а може, вдасться переконати. По-друге, може бути акція, де потрібна охорона громадського порядку – треба міліції забезпечити вихід патруля. Вони не можуть забезпечити це в одну хвилину», - зазначила начальник відділу зв’язків із громадськістю Луцької міськради Олена Макарова.

На думку ж експерта з мирних зібрань, члена Української Гельсінської Спілки Володимира Чемериса, будь-яке рішення місцевих органів влади, що встановлює чи встановлюватиме термін повідомлення про майбутній захід, буде незаконним.

«Рішення виконкому є неконституційним. Потрібно прийняти рішення про скасування рішення виконкому. І взагалі, повідомлення про акцію тільки потрібне, щоб влада могла реалізувати свій позитивний обов’язок захисту свободи зібрань», - пояснив Чемерис.

До слова, він також керуються рішенням Конституційного суду, який вирішив, що «визначення конкретних строків завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масовості, місця, часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання».

З незаконністю рішення виконкому погодилася частина учасників круглого столу, зокрема і депутати Луцької міськради Андрій Козюра, Андрій Осіпов та Павло Данильчук.

Виконавчий директор «Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» Михайло Шелеп запропонував розрізнити дві проблеми: рішення виконкому та відсутність закону, який би регулював питання мирних зібрань, зокрема і встановлення будь-яких термінів. Шелеп також виступив за скасування рішення виконкому.

В результаті обговорення учасники столу дійшли висновку, що рішення виконавчого комітету Луцької міської ради треба скасувати. Пункт такого змісту Осіпов додав до свого проекту рішення. Втім, думки щодо встановлення чи не встановлення термінів попередження про мирне зібрання розділилися. Якщо Михайло Шелеп, Павло Данильчук, Андрій Козюра, Марія Доманська та Володимир Чемерис були проти встановлення будь-яких термінів, то депутати Богдан Шиба та Андрій Осіпов вважають за потрібне встановити менший термін, ніж 4 дні, тобто 18 годин. Цей термін Осіпов таки й залишив у проекті. До слова, 27 лютого, на 38-й сесії Луцькради, цей проект рішення поки не був доданий до порядку денного.

Додамо, що проблема термінів на завчасне попередження про мирне зібрання не вичерпалася. Можливо, громадським активістам спільно із місцевою владою та правоохоронними органами потрібно буде напрацювати рекомендаційний документ для організаторів мирних акцій, аби запобігти виникненню суперечок і проблем щодо реалізації права громадян на мирні зібрання. Але ні в якому разі не регламентувати розпорядчими документами Конституційне право на мирні зібрання.

Підготовлено ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» та ВОМГО «Асоціація Молодих Реформаторів»Комментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Підрозділи ОС були напоготові адекватно реагувати на ймовірні підступні дії противника. Бойових втрат та поранень серед наших бійців не було

подробнее
Конфликты и законы © 2008-2020.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.