Масові журналістські організації закликають скасувати закріплену законом цензуру

pressa zakon

 
Незалежна медіа-профспілка і Національна спілка журналістів вважають, що законопроект № 2047 «Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про авторське право і суміжні права» має бути доопрацьовано і розглянуто Верховною Радою України у найкоротший термін. При цьому до розгляду мають бути залучені медійні громадські організації. Про це «Конфліктам і законам» повідомили у прес-службі Незалежної медіа-профспілки України (НМПУ).


Нагадаємо, що раніше законопроект розглядався профільним парламентським комітетом, але не був рекомендований до включення у порядок денний Верховної Ради. Стаття 13 пункт 3 нині діючого закону говорить, що співавтором будь-якого журналістського матеріалу, який базується на інтерв'ю, є особа, в якої журналіст бере інтерв'ю: «Співавторством є також авторське право на інтерв'ю.

Співавторами інтерв'ю є особа, яка дала інтерв'ю, та особа, яка його взяла» і хоча пункт 5 цієї ж статті вказує, що її положення не поширюються на випадки оприлюднення чи надання інформації на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації», на практиці це перешкоджає журналістам виконувати свої обов'язки з інформування суспільства.

В той же час, автори законопроекту не звернули належної уваги, що більшу небезпеку несуть вимоги статей 2 Закону України «Про друковані ЗМІ (пресу) в Україні» та 63 статті «Про телебачення і радіомовлення», які вимагають узгодження інтерв'ю саме з посадовою особою і надають посадовій особі право ознайомитись до публікації чи оприлюднення з передачею або текстом. Тому зміни, пов'язані з попереднім ознайомленням і наданням дозволу посадових осіб на поширенням публічної інформації, мають бути внесені у весь масив законодавства України. Вимоги попереднього погодження суперечать практиці Європейського суду з прав людини (рішення №. 58148/00, § 44, ECHR 2004 IV і no. 18990/05, § 84, ECHR 2011 IV), відповідно до якої журналіст не може бути обмеженим отриманням згоди на публікацію інтерв'ю. Згода на публікацію матеріалу презюмується в момент, коли особа, яка дала інтерв'ю, погоджується на нього.

НСЖУ і НМПУ вважають, що інтерв’ю посадової особи про свою діяльність на посаді не можна кваліфікувати як творчу працю, а лише задоволення потреб суспільства у важливій інформації. Чиновник не може виступати співавтором інтерв’ю, вимагати попереднього узгодженням з ним інформації, відеозапису. Є переконання в тому, що обов’язковість узгодження інтерв’ю мусить бути однозначно скасована. У той же час медіа-організації наголошують, що неуспіх розгляду вищезгаданого законопроекту пов'язаний і з тим, що він не був представлений на широке обговорення для медійної громадськості, масовим журналістським організаціям, йому не дали оцінок медіа-експерти, не було сформовано громадську думку.

НМПУ і НСЖУ закликають при підготовці майбутніх законопроектів у сфері свободи слова не допускати більше подібних помилок.



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 22 листопада обговорив наступні актуальні фронтові теми:

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.