Масові журналістські організації закликають скасувати закріплену законом цензуру

pressa zakon

 
Незалежна медіа-профспілка і Національна спілка журналістів вважають, що законопроект № 2047 «Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про авторське право і суміжні права» має бути доопрацьовано і розглянуто Верховною Радою України у найкоротший термін. При цьому до розгляду мають бути залучені медійні громадські організації. Про це «Конфліктам і законам» повідомили у прес-службі Незалежної медіа-профспілки України (НМПУ).


Нагадаємо, що раніше законопроект розглядався профільним парламентським комітетом, але не був рекомендований до включення у порядок денний Верховної Ради. Стаття 13 пункт 3 нині діючого закону говорить, що співавтором будь-якого журналістського матеріалу, який базується на інтерв'ю, є особа, в якої журналіст бере інтерв'ю: «Співавторством є також авторське право на інтерв'ю.

Співавторами інтерв'ю є особа, яка дала інтерв'ю, та особа, яка його взяла» і хоча пункт 5 цієї ж статті вказує, що її положення не поширюються на випадки оприлюднення чи надання інформації на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації», на практиці це перешкоджає журналістам виконувати свої обов'язки з інформування суспільства.

В той же час, автори законопроекту не звернули належної уваги, що більшу небезпеку несуть вимоги статей 2 Закону України «Про друковані ЗМІ (пресу) в Україні» та 63 статті «Про телебачення і радіомовлення», які вимагають узгодження інтерв'ю саме з посадовою особою і надають посадовій особі право ознайомитись до публікації чи оприлюднення з передачею або текстом. Тому зміни, пов'язані з попереднім ознайомленням і наданням дозволу посадових осіб на поширенням публічної інформації, мають бути внесені у весь масив законодавства України. Вимоги попереднього погодження суперечать практиці Європейського суду з прав людини (рішення №. 58148/00, § 44, ECHR 2004 IV і no. 18990/05, § 84, ECHR 2011 IV), відповідно до якої журналіст не може бути обмеженим отриманням згоди на публікацію інтерв'ю. Згода на публікацію матеріалу презюмується в момент, коли особа, яка дала інтерв'ю, погоджується на нього.

НСЖУ і НМПУ вважають, що інтерв’ю посадової особи про свою діяльність на посаді не можна кваліфікувати як творчу працю, а лише задоволення потреб суспільства у важливій інформації. Чиновник не може виступати співавтором інтерв’ю, вимагати попереднього узгодженням з ним інформації, відеозапису. Є переконання в тому, що обов’язковість узгодження інтерв’ю мусить бути однозначно скасована. У той же час медіа-організації наголошують, що неуспіх розгляду вищезгаданого законопроекту пов'язаний і з тим, що він не був представлений на широке обговорення для медійної громадськості, масовим журналістським організаціям, йому не дали оцінок медіа-експерти, не було сформовано громадську думку.

НМПУ і НСЖУ закликають при підготовці майбутніх законопроектів у сфері свободи слова не допускати більше подібних помилок.Комментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Обидва випадки зафіксовано на Луганському напрямку. Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було

подробнее

Опрос

Нужно ли объявить импичмент Зеленскому за посягательства на Конституцию?

Конфликты и законы © 2008-2020.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.