Масові журналістські організації закликають скасувати закріплену законом цензуру
- Подробиці
- Опубліковано 01.04.2015 09:58
-
Автор: Конфликты и законы Конфлікти і закони
- Переглядів: 2570
Незалежна медіа-профспілка і Національна спілка журналістів вважають, що законопроект № 2047 «Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про авторське право і суміжні права» має бути доопрацьовано і розглянуто Верховною Радою України у найкоротший термін. При цьому до розгляду мають бути залучені медійні громадські організації. Про це «Конфліктам і законам» повідомили у прес-службі Незалежної медіа-профспілки України (НМПУ).
Нагадаємо, що раніше законопроект розглядався профільним парламентським комітетом, але не був рекомендований до включення у порядок денний Верховної Ради. Стаття 13 пункт 3 нині діючого закону говорить, що співавтором будь-якого журналістського матеріалу, який базується на інтерв'ю, є особа, в якої журналіст бере інтерв'ю: «Співавторством є також авторське право на інтерв'ю.
Співавторами інтерв'ю є особа, яка дала інтерв'ю, та особа, яка його взяла» і хоча пункт 5 цієї ж статті вказує, що її положення не поширюються на випадки оприлюднення чи надання інформації на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації», на практиці це перешкоджає журналістам виконувати свої обов'язки з інформування суспільства.
В той же час, автори законопроекту не звернули належної уваги, що більшу небезпеку несуть вимоги статей 2 Закону України «Про друковані ЗМІ (пресу) в Україні» та 63 статті «Про телебачення і радіомовлення», які вимагають узгодження інтерв'ю саме з посадовою особою і надають посадовій особі право ознайомитись до публікації чи оприлюднення з передачею або текстом. Тому зміни, пов'язані з попереднім ознайомленням і наданням дозволу посадових осіб на поширенням публічної інформації, мають бути внесені у весь масив законодавства України. Вимоги попереднього погодження суперечать практиці Європейського суду з прав людини (рішення №. 58148/00, § 44, ECHR 2004 IV і no. 18990/05, § 84, ECHR 2011 IV), відповідно до якої журналіст не може бути обмеженим отриманням згоди на публікацію інтерв'ю. Згода на публікацію матеріалу презюмується в момент, коли особа, яка дала інтерв'ю, погоджується на нього.
НСЖУ і НМПУ вважають, що інтерв’ю посадової особи про свою діяльність на посаді не можна кваліфікувати як творчу працю, а лише задоволення потреб суспільства у важливій інформації. Чиновник не може виступати співавтором інтерв’ю, вимагати попереднього узгодженням з ним інформації, відеозапису. Є переконання в тому, що обов’язковість узгодження інтерв’ю мусить бути однозначно скасована. У той же час медіа-організації наголошують, що неуспіх розгляду вищезгаданого законопроекту пов'язаний і з тим, що він не був представлений на широке обговорення для медійної громадськості, масовим журналістським організаціям, йому не дали оцінок медіа-експерти, не було сформовано громадську думку.
НМПУ і НСЖУ закликають при підготовці майбутніх законопроектів у сфері свободи слова не допускати більше подібних помилок.
Також з цієї категорії...
Когда министр юстиции Лукаш запустит...
14 авг. 2013 г.
За сприяння прокуратури земельну ділянку...
17 июл. 2015 г.
ГПУ завершила розслідування зникнення 69...
20 июл. 2016 г.
Набираючі популярність...
Газета The Washington Post втратила...
29 окт. 2024 г.
Поліція Києва розпочала кримінальне провадження...
4 нояб. 2024 г.
Школа обміну досвідом для молодих...
4 нояб. 2024 г.
Останні новини
05.11.2024 09:27
Алиби для президента05.11.2024 08:44
1260 кацапів подохло минулої доби на українській земліПолковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 4 листопада розповів про наступні актуальні ситуації на фронті:
Коментарі