В Харкові протестують попри судові заборони
- Подробиці
- Опубліковано 26.03.2013 06:24
-
Автор: Конфликты и законы Конфлікти і закони
- Переглядів: 2089
На Харківщині протестують попри найбільшу кількість судових заборон мирних зібрань. Про це днями заявили експерти Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» під час круглого столу «Свобода мирних зібрань: Європейські принципи та українські реалії».
Експерти Ініціативи зазначили, що згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, в Харківській області у 2012 році було 103 судових заборони протестів – маже третина усіх судових заборон в Україні. Разом з тим, в 2011 році було лише 17 судових заборон. Вочевидь, більшість з заборон 2012 «року виборів» стосувалися політичних акцій на підтримку ув’язненої в Качанівській колонії Юлії Тимошенко. В той же час, за інформацією Міністерства внутрішніх справ, за рік парламентських виборів в області відбулося аж 10091 масовий заході. З них політичних – 2468, на соціально-економічну тематику – 48, спортивних – 175, культурно-видовищних – 451 і релігійних – 3472.
«Така ситуація частково пов’язана з тим, що сьогодні в українському законодавстві відсутні конкретні строки повідомлення влади про мирні зібрання. Проте для влади відсутність строків насправді не складає особливих проблем, оскільки відсоток насилля під час протестів в Україні – малий,» – пояснив експерт Ініціативи, правозахисник Володимир Чемерис.
Правозахисники додали, що в Україні склалась сумна практика лише крайньої міри реакції суду на протести – майже 90% справ про мирні зібрання в 2012 році в судах першої інстанції завершилися заборонами. «Проте ст.39 Конституції України каже, що суд може не лише забороняти, а й обмежувати проблемний протест певним чином», – каже Михайло Лебедь. – «Наприклад, обмежити лише місце або час проведення мітингу. Тобто не дозволити проводити протест лише в певному місці чи в певний час, а не забороняти взагалі».
Як зазначив старший інспектор відділу організації служб і забезпечення масових заходів ГУ МВС України в Харківській обл., майор міліції Станіслав Коваль, харківська міліція у разі судової заборони проведення протесту затримує лише заявників зібрання, а інших учасників не чіпає, якщо ті не коять правопорушень чи злочинів. Також він підтвердив виключно рекомендаційний характер роботи Узгоджувальної комісії місцевої влади, яка час від часу доносить до протестувальників свої побажання щодо місця і часу проведення мирних зібрань в Харкові.
Член громадської ради при ГУ МВС в Харківській області, експерт Молодіжної правозахисної групи-Харків Юрій Сулима нагадав, що місцеві правозахисники і досі не оскаржили «фільчину грамоту» Харківської міської ради, яка антиконституційним чином обмежує проведення місць проведення зібрань, а також встановлює строки повідомлення про протести. Експерт зазначив, що попри антиконституційне положення люди давно пристосувалися до ситуації, і систематично «фільчину грамоту» ігнорують. Юрій Сулима наголосив, що органи місцевої влади не є законодавчими органами, а їх рішення не є законодавчими актами, тому вони не мають жодних конституційних повноважень обмежувати свободу мирних зібрань. Експерт також пообіцяв, що незабаром будуть оскаржені аналогічні антиконституційні рішення Красноградської, Лозівської, Богодухівської, Чугуївської, Барвінківської, Куп’янської, Валківської та Ізюмської міських рад області.
Правозахисники повідомили, що, за інформацією МВС, у 2012 році за антиконституційну статтю КУпАП про «порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій» до адміністративної відповідальності в Харківській області була притягнута 21 особа. В той час як в 2011 було притягнуто 3 особи, 2010 – 5, 2009 – 10.
Член Консультативної ради при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Михайло Каменєв під час круглого столу повідомив, що нещодавно до проекту Постанови про порядок денний другої сесії Верховної Ради сьомого скликання був включений законопроект «Про порядок організації і проведення мирних заходів». На їхню думку, норма останньої редакції законодавчої ініціативи про обов’язок повідомляти за два дні у комплексі з іншими нормами законопроекту можуть значно погіршити ситуацію зі свободою протестів як на Харківщині, так і в усій Україні. Як показує українська судова практика, навіть двох днів достатньо, щоб суд під будь-яким приводом заборонив проводити мирні зібрання.
Серед гостей круглого столу присутні експерти Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» – голова ВГО «Інститут Республіка» Володимир Чемерис; член Консультативної ради при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Михайло Каменєв; член громадської ради при ГУ МВС в Харківській області, експерт Молодіжної правозахисної групи-Харків Юрій Сулима; громадський лобіст, експерт ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив» Михайло Лебедь, повідомляє ВІ «За мирний протест!».
Також з цієї категорії...
Громадська хода з Врадіївки вплинула...
9 июл. 2013 г.
Кличко призвал правоохранителей не применять...
27 нояб. 2013 г.
Кличко: Безглузді і жорстокі дії...
11 дек. 2013 г.
Набираючі популярність...
15 років позбавлення волі з...
4 нояб. 2024 г.
Школа обміну досвідом для молодих...
4 нояб. 2024 г.
Оперативна інформація станом на 08.00...
5 нояб. 2024 г.
Останні новини
05.11.2024 09:27
Алиби для президента05.11.2024 08:44
1260 кацапів подохло минулої доби на українській земліПолковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 4 листопада розповів про наступні актуальні ситуації на фронті:
Коментарі