​80 років тому розпочався Катинський злочин - масові страти поляків владою Сталіна

80 років тому, 3 квітня 1940 року, органи НКВД розпочали масовий розстріл поляків, взятих у неволю після агресії Червоної армії проти Польщі у вересні 1939 року. Перші вбиті поляки були офіцерами, ув’язненими у таборі в Козельську в росії. Їх вивозили до Катині, де вони гинули від пострілу у потилицю. У наступні дні функціонери НКВД вбили в’язнів з таборів в Осташкові та Старобільську, нагадує Польське радіо.


Історик Інституту Пілецького доктор Єжи Рогозінський нагадує, що злочин було здійснено за наказом Сталіна від 5 березня 1940 року, а клопотання про вбивство поляків підготував голова НКВД Лаврентій Берія, який представив поляків ворогами Радянського Союзу та запропонував їх знищення.

Це прохання підтримав Сталін і члени найвищої влади Комуністичної партії Радянського Союзу, які віддали наказ про вбивство приблизно 22 тис. поляків:

«Вищий тоді орган влади у Радянському Союзі 5 березня 1940 року прийняв рішення про вбивство шляхом розстрілу польських офіцерів, посадовців, зем’ян, поліцейських, функціонерів розвідки, жандармів, осадників та в’язнів і, крім того, 11 тис. осіб, які перебували у в’язницях, яких названо членами шпигунських контрреволюційних і диверсійних організацій».

Поляків вбивали в особливому режимі, без судів на підставі вироків, винесених так званими «трійками НКВД». Єжи Рогозінський нагадує, що злочин, початок якого припав на 3 квітня 1940 року в Катині, був надзвичайно жорстоким:

«Звезені військовополонені стоять над викопаними ямами і там їх вбивають пострілом у потилицю. Це правда стосовно частини в’язнів із Козельського табору. Решту розстріляли у Смоленській в’язниці».

Історик каже, що настільки ж жорстко функціонери НКВД вбивали й у наступні дні – в’язнів з таборів в Осташкові та Старобільську:

«В Осташкові в’язнів звозили з в’язниці у Твері, тоді Калініні. У випадку Старобільська в’язнів звозили з в’язниці у Харкові. В обох випадках розстріли проводили у підвалах цих в’язниць. У в’язниці в Калініні виділили «камери смерті», куди входили чергові в’язні, яких вбивали пострілом у потилицю».

Жертв Катинського злочину ховали у безіменних, братських могилах у Катині, селі Мєдноє у Тверській області росії, а також у Харкові та Биківні неподалік Києва в Україні та, ймовірно, у Куропатах поблизу Мінська в Білорусі.

Кількадесят років влада СРСР переконувала світову громадську думку, що Катинський злочин вчинила Німеччина, котра 13 квітня 1943 року повідомила про відкриття масових могил у Катині. Тільки в 1990 році росіяни визнали, що масові страти скоїло НКВД.

Ексгумація масової могили польських офіцерів у 1943 році. Фото Public domainКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Последние новости

Если Вам в городе под украинским флагом кто-то предложит российский паспорт, первое – бейте в морду, второе – звоните в СБУ

подробнее

Опрос

На Вашу думку, що допоможе українцям здолати бідність?

Конфликты и законы © 2008-2021.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.