​80 років тому розпочався Катинський злочин - масові страти поляків владою Сталіна

80 років тому, 3 квітня 1940 року, органи НКВД розпочали масовий розстріл поляків, взятих у неволю після агресії Червоної армії проти Польщі у вересні 1939 року. Перші вбиті поляки були офіцерами, ув’язненими у таборі в Козельську в росії. Їх вивозили до Катині, де вони гинули від пострілу у потилицю. У наступні дні функціонери НКВД вбили в’язнів з таборів в Осташкові та Старобільську, нагадує Польське радіо.


Історик Інституту Пілецького доктор Єжи Рогозінський нагадує, що злочин було здійснено за наказом Сталіна від 5 березня 1940 року, а клопотання про вбивство поляків підготував голова НКВД Лаврентій Берія, який представив поляків ворогами Радянського Союзу та запропонував їх знищення.

Це прохання підтримав Сталін і члени найвищої влади Комуністичної партії Радянського Союзу, які віддали наказ про вбивство приблизно 22 тис. поляків:

«Вищий тоді орган влади у Радянському Союзі 5 березня 1940 року прийняв рішення про вбивство шляхом розстрілу польських офіцерів, посадовців, зем’ян, поліцейських, функціонерів розвідки, жандармів, осадників та в’язнів і, крім того, 11 тис. осіб, які перебували у в’язницях, яких названо членами шпигунських контрреволюційних і диверсійних організацій».

Поляків вбивали в особливому режимі, без судів на підставі вироків, винесених так званими «трійками НКВД». Єжи Рогозінський нагадує, що злочин, початок якого припав на 3 квітня 1940 року в Катині, був надзвичайно жорстоким:

«Звезені військовополонені стоять над викопаними ямами і там їх вбивають пострілом у потилицю. Це правда стосовно частини в’язнів із Козельського табору. Решту розстріляли у Смоленській в’язниці».

Історик каже, що настільки ж жорстко функціонери НКВД вбивали й у наступні дні – в’язнів з таборів в Осташкові та Старобільську:

«В Осташкові в’язнів звозили з в’язниці у Твері, тоді Калініні. У випадку Старобільська в’язнів звозили з в’язниці у Харкові. В обох випадках розстріли проводили у підвалах цих в’язниць. У в’язниці в Калініні виділили «камери смерті», куди входили чергові в’язні, яких вбивали пострілом у потилицю».

Жертв Катинського злочину ховали у безіменних, братських могилах у Катині, селі Мєдноє у Тверській області росії, а також у Харкові та Биківні неподалік Києва в Україні та, ймовірно, у Куропатах поблизу Мінська в Білорусі.

Кількадесят років влада СРСР переконувала світову громадську думку, що Катинський злочин вчинила Німеччина, котра 13 квітня 1943 року повідомила про відкриття масових могил у Катині. Тільки в 1990 році росіяни визнали, що масові страти скоїло НКВД.

Ексгумація масової могили польських офіцерів у 1943 році. Фото Public domainКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Последние новости

«Мы вновь призываем россию прекратить оккупацию Крыма, прекратить продолжение войны на востоке Украины» - Ллойд Остин

подробнее

Опрос

Як ви ставитесь до скандалів зі схемами та офшорами Зеленського?

Конфликты и законы © 2008-2021.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.