Слово у день Чорнобиля

chornobil

 

Ми розпочнемо своє слово без вітань, без традиційного протокольного звернення. Бо переконані у тому, що протокол не знає слів, з якими можна звернутися до незчисленного, неосяжного простору людей, означених одним словом – ЧОРНОБИЛЬ. Радше це він, Чорнобильський простір, сьогодні звертається до нас.


Стільки років пройшло з моменту катастрофи, та ми, українці, досі достатньо не знаємо, не володіємо справжніми причинами, масштабами і наслідками цієї катастрофи.

Не правильно буде твердити, що сьогодні цю подію сприймають всі однаково. Правильно сказати, що сьогодні сприймають її по-своєму, кожен по-різному. І від цього опіки чорнобильського пекла у всіх різні.

Дехто сприймає її буквально, або ж фактично. Вибух на Чорнобильській станції стався о 1 годині 24 хвилини. Пожежа і рятувальні роботи тривали під час ліквідації активної фази десять днів. Внаслідок прямого випромінювання загинуло одразу двоє людей. В один день територія навколо станції перетворилася на 30-кілометрову мертву зону. Понад сто тисяч осіб залишилися без домівки. Майже 10 % території України зазнало прямого радіаційного ураження. Загалом постраждало близько 5 мільйонів людей, зокрема понад 2 мільйони – жителі України.

Сьогодні зона відчуження на Поліссі дорівнює площі таких країн, як Андорра.

Упродовж років інформація про події на ЧАЕС була втаємничена. Лише в середині 1990-х громадськість отримала доступ до офіційних свідчень про цю трагедію. Це документи вищого керівництва Радянського Союзу про будівництво і роботу Чорнобильської атомної станції , саму катастрофу, спроби її замовчати, заходи з ліквідації наслідків. Ці документи засвідчують, що причини трагедії вкорінені в командно-адміністративній системі самого Радянського Союзу. Про який рівень безпеки експлуатації Чорнобильської станції можна говорити, якщо на станції не було автоматичних дозиметричних приладів? І це – на ядерній станції!

Навіть тоді, коли загроза для життя мільйонів людей стала очевидним фактом, Політбюро Комуністичної партії України кваліфікувало об’єктивну інформацію світової преси як «фальшиві та підривні вигадки», і в той же час проводило першотравневі маніфестації на всій території України, зокрема на території забруднення.

Ми нагадуємо про ці факти, бо досі нами не розставлено усі крапки над «і». Ані стосовно повноти інформації про трагедію, ані про її винуватців, ані про жертви. Сьогодні настав час для нашого народу виконати обов‘язок, причому і владі, і науковцям, і нам, громадянам України.

Інші говорять про Чорнобиль, як про знакове, смислове явище, котре значно виходить за межі власне фізичного факту. Сьогодні говоримо не лише про його екологічний вимір, а й про вимір історичний, вимір духовний.

Епоха тотального нехтування людськими і природними законами завершилася на українських землях атомним ударом.

Не для емоційного самокатування, а задля жорсткого і відвертого усвідомлення того, якою і чому саме такою є сучасна Україна, проведемо важку, немов прокляття, лінію від Голодоморів 1920-х, 1930-х, 1940-х, світових воєн і власне до самого Чорнобиля.

Відчуваючи свою погибель, епоха зла на прощання увігнала в нашу землю отруйне лезо – так, щоб добити, дотруїти цих людей. Але це не вдалося.

Усупереч злу, випробування, яке випало Україні, не спинило її волі і прагнення до відродження, і саме з вірою у це відродження ми сьогодні продовжуємо свій шлях. Ми переконані, що для Чорнобиля повинен настати новий світлий день. День надії, день відродження. Ми просимо Вас у цю знаменну дату 26 квітня запалити вдома свічки в пам’ять про наших загиблих братів і сестер. Нехай з того боку Всесвіту, де немає байдужості, вони побачать ці вогники і їхні серця возрадуються.

Всеукраїнський комітет «НАСТУП», «Конфлікти і закони»Комментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Дарницький суд. Трансляція рішення судді Заставенко у справі «Медведчук проти Стуса». P.S. Рішення «іменем України» винесене

подробнее
Конфликты и законы © 2008-2020.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.