​П’ять діб арешту за заявлення відводу судді в українських судах? ЄСПЛ виніс рішення у справі «Міхайлова проти України»

6 березня 2018 року Європейський Суд з прав людини виніс рішення у справі «Міхайлова проти України». Справа була підтримана Фондом стратегічних справ Харківської правозахисної групи. Представник Заявниці перед ЄСПЛ – пан Андрій Крістенко, повідомляє інформаційний портал Харківської правозахисної групи.


Заявниця, пані Олена Міхайлова, стверджувала, що національний суд, який призначив їй 5 діб адміністративного арешту за неповагу до суду, зробив це у порушення принципу неупередженості. Також заявниця не мала достатньо часу для підготовки свого захисту, і що її право на правову допомогу, а також на виклик та допит свідків не було дотримано. Пані Міхайлова також скаржилась, що її покарання являло собою незаконне та непотрібне втручання в її свободу вираження поглядів у порушення статті 10 Конвенції, і що вона не мала можливості оскаржити цей арешт всупереч статті 2 Протоколу № 7.

Фабула справи наступна: Заявниця, виступаючи перед судом у власних інтересах, заявила відвід головуючому. Як підставу відводу вона вказала упередженість судді при розгляді іншого спору, у якому вона брала участь як юрист, а також висловила свою точку зору щодо справедливості розгляду цим же суддею інших справ. Зокрема, пані Міхайлова зацитувала статтю «Батько за сина, брат за брата» у виданні «Ділові новини», де досліджувалося одна зі справ, яку розглядала суддя М. та винесла, на думку одного з героїв статті, упереджене рішення.

До того ж, як підтвердження підстав для відводу, Заявниця вказала, що вона була з іншою особою в коридорі та вони почули, що суддя протягом розмови промовляв її прізвище та сміявся, з чого вона зробила додатковий висновок про наявність упередженості до її персони. Суддя перервав промову пані Міхайлової та попередив, що розцінює викладені нею факти як вираження неповаги до суду. Слухання було відкладене на 9:30 ранку наступного дня. Суддя Б. доручила своїй помічниці скласти на Заявницю протокол за неповагу до суду відповідно до ст. 185-3 Кодексу про адміністративні правопорушення України. Протокол був складений о 10:04, а слухання справи по суті суддею Б. відбулося о 10:27. Коли Заявниця намагалася пояснити свої причини для відводу судді М., суддя Б. перервав її промову та погрожував їй ще одним звинуваченням у зневазі до суду. Суддя Б. визнав пані Міхайлову винною у прояві неповаги до судді М. та призначив покарання у вигляді адміністративного арешту на 5 діб.

Дуже детально дослідивши обставини справи, Європейський Суд визнав, що у даній справі було порушення пункту 1 статті 6 Конвенції щодо вимоги неупередженості суду, порушення пункту 1 статті 6 та пункту 3 (b) статті 6 Конвенції у зв’язку з тим, що Заявниці не було надано достатньо часу та можливостей для підготовки захисту, а також порушення статті 10 Конвенції у розрізі права на свободу вираження своєї думки. Також Суд знайшов порушення статті 2 Протоколу № 7, оскільки українське законодавство на той момент не передбачало можливості оскаржити рішення про притягнення до адміністративної відповідальності. ЄСПЛ призначив Заявниці компенсацію нематеріальної шкоди в сумі 3000 євро.

Фото khpg.org



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у воєнному зведенні на 22 грудня обговорив наступні теми:

детальніше

Опитування

Чи підтримуєте Ви мир з рашистами на умовах здачі окупованих територій?

Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.