Адвокат: «Влада в Києві підтримає створення скверу Стуса, якщо суспільство згуртується заради досягнення цієї мети»


Вже сплинуло декілька тижнів, як вандали позрізали дерева у сквері імені Василя Стуса. І якщо одразу по факту вандалізму вітчизняна преса і сколихнула суспільство, то нині про цей жахливий факт ніхто і не згадує. А саме на це і розраховують забудовники, які зацікавлені у тому, аби погляди суспільства були направлені куди завгодно, аби не прикуті до проблеми забудови історично важливої для України місцини. Про подальший хід цієї справи журналу «Конфлікти і Закони» розповів правозахисник Роман Титикало.

- Пане Романе, чи змінилося щось у ставленні влади до скверу Стуса після того, як суспільство дізналося про знищення дерев?

- На жаль, ставлення міської влади до проблеми так і не змінилось. Воно як було негативним – так і лишилось.Так, після акту вандалізму, від Київської міської ради на адресу громадської організації «Зелений світ» надійшов лист (як другому адресату, перший адресат компанія забудовника «Етрекс»), в якому зазначено, що забудовнику пропонують провести громадські слухання щодо можливості проведення будівництва на місті скверу. Тож можна зробити висновок, що, незважаючи на те,що до міськради подано тисячу підписів від громади щодо незгоди проведення будівництва на цьому місці, представники Київської ради не вважають їх аргументом на захист скверу і все одно дають шанс компанії забудовнику сфальсифікувати громадську думку, влаштувавши невідомо які громадські слухання, що можуть винести вердикт (зафіксувавши це у протоколі!), що буцімто громада підтримує зведення на місці скверу офісних приміщень. І це незважаючи на те, що після скандального знищення дерев у сквері імені Стуса територіальна громада міста, що стояла на його захисті, у терміновому порядку подала до Київської адміністрації заяву, у якій зазначила, що в комісіях Київської міської ради вже більше встановленого терміну розглядається звернення, в якому вони вимагали, аби депутати на засіданні Київради відмінили деякі свої рішення, серед яких рішення Київської міської ради від 14.06.2007 №811/1472 «Про продаж земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія Етрекс» для будівництва, експлуатації та обслуговування офісно-торговельно-розважального комплексу на просп. Перемоги, 119 у Солом'янському районі м. Києва»; пункт 62 рішення Київської міської ради від 24.04.2003 р. №411/571 «Про надання земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія Етрекс" для будівництва, експлуатації та обслуговування офісно-торговельно-розважального комплексу; та розпорядження Київської міської державної адміністрації від 07.08.2008р. № 1122 «Про надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія Етрекс» дозволу на видалення зелених насаджень на проспекті Перемоги, 119 і прийняти рішення про створення скверу загального користування імені Василя Стуса . Загалом, відповідно ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження. Проте Київська міська рада проігнорувала звернення громади, чим і посприяла зловмисникам, які 10 березня цього року майже знищили цей сквер. Між іншим, цим же рішенням громада міста вимагала у депутатів насесії Київської Міської Рад негайно розглянути місцеву ініціативу щодо вище перерахованих фактів, а також, в межах компетенції міської влади, доручити правоохоронним органам провести перевірку викладених фактів та притягнути осіб, винних в знесенні зелених насаджень, до відповідальності.

Проте замість того, щоб дослухатись до народного голосу, міська влада підігрує забудовникам, і, як я вже зазначав, пропонує провести незрозуміло які громадські слухання. Що ж стосується Святошинської адміністрації, то вона підтримує ініціативу громадян. Проте не маючи необхідних повноважень не може ні чим зарадити.

Незрозуміле ставлення до створення скверу імені Стуса і в інших представників влади.Так, наприклад, Микола Томенко звернувся до генеральної прокуратури України з проханням розібратись з ситуацією знищення зелених насаджень у цьому сквері. Проте якоїсь іншої допомоги ані від нього, ані блоку БЮТ ми не отримали.

Щоправда, правоохоронці все ж таки відкрили кримінальну справу. Але її відкрито по факту підробки документів і зловживання службовим становищем та вчиненням службового злочину посадовими особами КП УЗН Святошинського району м. Києва за ст.ст. 364 ч. 1, 366 ч. 1 КК України. Оскільки вони обстежили дерева і зазначили, що 150 з них – сухостій. І на підставі виданого цією організацією акту обстеження зеленних насаджень Виконуючий обов’язки голови КМДА А.Голубченко і прийняв розпорядження № 1122 від 07.08.2008 про видалення зелених насаджень. Але після факту знищення дерев прокуратура відреагували миттєво і, провівши перевірку, з’ясувала, що зеленбуд району вніс до акту неправдиві свідчення, а тому по цьому факту і було відкрито кримінальну справу. Але кримінальної справи по відношенню до осіб які вирубували дерева порушено не було.Тож можна припустити, що або прокуратура покриває злочинців, або (у що б хотілося вірити), порушивши кримінальну справу по одному факту, проведе розслідування і назбиравши доказів, порушить кримінальну справу вже відносно відповідних осіб.

- Наскільки відомо,представники громади мають відео, завдяки якому можна ідентифікувати осіб, що скоювали зрізання дерев. Скажіть, чи вдалося правоохоронцям знайти їх?

- Щодо того, чи було міліцією з’ясовано, хто ці особи, нам не відомо. Проте ми маємо інформацію, що представники компанії забудовника з’являлись до прокуратури і надавали там підтверджуючі документи, з яких виходило, що вони мають дозвільну документацію на знесення дерев. Тож можна зробити висновок, що ця структура не заперечує, що скандальне спилювання дерев о четвертій ранку 10 березня провели її співробітники.

- Але чи можна розраховувати, що якщо осіб, які брали участь у знищенні дерев, затримають, то їх притягнуть до відповідальності за скоєне?

- Спостерігаючи за тим, що відбувається у нашій державі, розраховувати на це не можливо. Хоча, якщо посилатись на закон, статті за самоуправство ще ніхто не відміняв. Адже навіть якщо у них були документи за підписом заступника голови адміністрації міста Голубченка, вони все одно не мали права цього робити, оскільки дозвіл на знищення дерев віком більше 60 років повинен надати особисто мер міста. А такого документу у них точно не було. Також, ордер на знищення зелених насаджень № 600 від 19.09.2008 який вони мали втратив чинність 20.11.2008. І якби громадськість отримала підтримку від влади, то цих осіб вжепритягнули б до відповідальності.

А так розраховувати на те, що їх покарають, не доводиться, адже київська прокуратура навіть на депутатський запит чільника партії «Народний рух» Костенканадала відповідь, що у ситуації зі сквером Стуса немає підстав для вжиття заходів прокурорського реагування, правда дана відповідь датована 25.02.2009 – до моменту знищення дерев, але вже і тоді акт обстеження зелених насаджень не відповідав фактичній ситуації, а для того щоб порушити кримінальну справу за фактом внесення неправдивих відомостей до акту обстеження зелених насаджень прокуратурі необхідно було дочекатись доки зріжуть дерева.

- То що, виходить, що представники правоохоронних органів затягують розслідування цієї справи?

- Ну, наприклад, прокуратура Святошинського району на наш погляд відпрацювала доволі оперативно.. Її працівники швидко відреагували на факт вандалізму і таки порушили кримінальну справу хоча б проти зеленбудівців. А от прокуратура столиці можна підозрювати, що покриває злочинців, оскільки ті особи, які стоять за забудовниками, посідають дуже високі посади.І мені здається, що навіть якщо нам за допомогою чеснихправоохоронців і вдасться досягти якихось позитивних рішень з цього питання, то ці рішення все одно гальмуватимуть у вищих інстанціях.Адже, наприклад, Олександр Прогнімак, начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві, того ж дня, коли зрізали дерева, заявив журналістам «Ліга-бізнесінформ», що знищення зелених насаджень було законним. Хоча на той час він ще не бачив жодної документації з цього питання, але висновки вже зробив.А подібні заяви робляться лише з однією метою: ввести суспільство в оману і створити інформаційну плутанину. От і виходить: прокуратура Святошинського району побачила факт порушення закону у нищенні дерев, а високопосадовець, що відповідає за охорону довкілля, не вважає знищення дерев злочином.

- Пане Романе, на вашу думку, чи є надія, що цей зелений клаптик землі таки отримає статус офіційного скверу імені Стуса?

- Враховуючи досвід боротьби з незаконними забудовами, я переконаний, що сквер вдасться відстояти, якщо громадськість не буде мовчати і наполягатиме на збереженні цієї зеленої зони. Якщо ж люди мовчатимуть, то чиновники нічого не змінять і з часом забудовникитаки досягнуть свого і побудують на місці скверу офісно-розважальний комплекс. Насправді все залежить від свідомості громадян. Якщо громадськість наполягатиме на створенні скверу імені Стуса та вшанування пам’яті великого українського поета встановленням меморіальної дошки на місці, де стояв його будинок, то людей підтримають і політичні лідери. Я навіть переконаний, що, усвідомивши те, що більшість людей зацікавлені у тому аби пам’ять поета була вшанована, політики вчепляться в цю проблему і зароблятимуть на ній політичний капітал. Тоді вони доб’ються того, аби сквер було створено, а меморіальна дошка - встановлена. Але це можливе лише за умови, що люди не мовчатимуть і протестуватимуть проти незаконних забудовників та наполягатимуть на збереженні зеленої зони, яка є історичною пам’яткою, оскільки саме у цьому сквері стояв будинок, у якому мешкав Василь Стус. Тож я вважаю, що нині київську громадськість потрібно об’єднати навколо цієї проблеми, і тоді політики вимушені будуть враховувати інтереси суспільства, а тому на перебійдоводитимуть своїм виборцям, що вони є найзапеклішими захисниками скверу. І ці політичні діячі зможуть вплинути на владу, яка змушена буде врахувативимоги суспільства і таки дотриматись закону- надати цій зеленій зоні статус скверу імені Василя Стуса. А от щоб досягти цієї цілі, треба, дійсно, об’єднати громадян. Заради цієї мети ми плануємо створити в Інтернеті форум, на якому збиратимуться однодумці (вони лишатимуть на форумі свої координати), які підтримують ідею облаштування скверу і встановлення меморіальної дошки. І ці люди, за потребою, завжди вийдуть на заклик ініціативної групи, аби стати на захист зеленої зони скверу імені Стуса.

- Тож Ви переконані, що коли громадськість об’єднається, то є шанс, що влада дослухається до вимог київської громади і таки стане на захист скверу імені Стуса?

- Я певен, що влада підтримає створення скверу Стуса, якщо суспільство згуртується заради досягнення цієї мети. І тоді навіть президент України встане на чолі об’єднання громадян і наголошуватиме, що ніхто не має правапаплюжити пам’ять Василя Стуса.

Розмову вела Оксана КОТОМКІНА



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 4 листопада розповів про наступні актуальні ситуації на фронті:

детальніше

Опитування

Чи підтримуєте Ви ідею влади продавати українські безпілотники за кордон?

Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.