Влада планує здійснити ревізію мовної політики у сфері судочинства

znischenya movy

 

Коментар заступника голови фракції «БЮТ-Батьківщина» Олени Шустік щодо спроб провладної парламентської більшості витіснити українську мову зі сфери судочинства:


- Державною мовою в Україні є українська мова і держава забезпечує її всебічний розвиток та функціонування в усіх сферах суспільного життя на всій території України (стаття 10 Конституції України).

І поки навколо прийнятого в першому читанні проекту Закону «Про засади державної мовної політики» точаться жваві дискусії, більшість планує здійснити ревізію мовної політики у сфері судочинства.

Проект Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України» (щодо приведення у відповідність з Законом України «Про судоустрій і статус суддів)» (реєстр. № 9318 від 20.10.2011 року, внесений народними депутатами України С.В.Ківаловим та В.В.Колесніченком), передбачає, що особи, які беруть участь у справі та не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право користуватися рідною мовою або мовою, якою вони володіють, а також регіональною мовою або мовою меншин відповідно до Закону України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин», і послугами перекладача в порядку, встановленому цим Кодексом (частини 2 статті 3 ГПК України).

Це означає, що учасники процесу користуватимуться якими завгодно мовами – рідною, тою, якою володіють, регіональною чи мовою національних меншин, але не державною, не українською.

Запропонована проектом редакція частини 2 статті 3 до Господарського процесуального кодексу України вносить плутанину щодо різновиду мов в державі і суперечить частині 3 статті 10 Конституції України, де визначено, що в Україні є державна мова і мови національних меншин.

В Законі України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов та мов меншин» (стаття 2) теж йдеться тільки про мови національних меншин України (білоруську, болгарську, гагаузьку, грецьку, єврейську, кримськотатарську, молдавську, німецьку, польську, російську, румунську, словацьку та угорську), а не про регіональні мови.

У своєму Рішенні від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99 (справа про застосування української мови) Конституційний Суд України дав вичерпне роз’яснення положень частини першої статті 10 Основного Закону України, зокрема зазначивши, що українська мова як державна є обов’язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п’ята статті 10 Конституції України). Поряд із державною мовою можуть використовуватися російська та інші мови національних меншин у межах і порядку, що визначаються законами України, виключно при здійсненні повноважень місцевими органами виконавчої влади, органами Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.

За правовою позицією Конституційного Суду України, під державною (офіційною) мовою розуміється мова, якій державою надано правовий статус обов'язкового засобу спілкування у публічних сферах суспільного життя. До такої сфери належить діяльність органів судової влади. 

Відповідно до Конституції України та рішень Конституційного Суду України органи судової влади при здійснені правосуддя повинні користуватися виключно державною мовою – українською. 

Зміни до Господарського процесуального кодексу України – лише перший крок до знищення української мови у судочинстві. Більшість незабаром планує внести аналогічні зміни до всіх інших процесуальних кодексів. Відповідні законопроекти «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» (щодо приведення у відповідність з Законом України «Про судоустрій та статус суддів»), р. №9282 та «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України» (щодо приведення у відповідність з Законом України «Про судоустрій і статус суддів»), р.№9352 знаходяться на розгляді у парламенті.

Всупереч Конституції України, всупереч здоровому глузду і спротиву суспільства, «регіонали», продовжуючи вести антидержавну політику, намагаються будь-що викорінити українську мову, а з нею і народ!

Джерело: byut.com.uaКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Якби автор «Майстра і Маргарити» дожив до наших днів, персонажі його «Собачого серця», напевно, провели б такий діалог з професором

подробнее

Опрос

Як Ви сприйняли розслідування Bellingcat щодо вагнергейту?

Конфликты и законы © 2008-2021.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.