Журналістські організації заявляють, що положення про акредитацію журналістів у зоні АТО порушує права журналістів
- Подробиці
- Опубліковано 13.01.2015 20:00
-
Автор: Конфликты и законы Конфлікти і закони
- Переглядів: 3493
Незалежна медіа-профспілка і Національна спілка журналістів вважають, що ухвалений Службою безпеки України «Порядок акредитації представників засобів масової інформації при оперативному штабі з управління антитерористичною операцією в Донецькій і Луганській областях», а також ухвалений Міністерством оборони «Порядок оформлення та використання прес-карт представниками ЗМІ щодо висвітлення діяльності Збройних Сил України в зоні АТО» не відповідає закону і фактично наділяє державні організації правом втручатися у редакційну політику ЗМІ, а відтак погіршує стан свободи слова в країні.
Про це «Конфліктам і законам» повідомили у прес-службі Незалежної медіа-профспілки України.
Крім того, запроваджена віднедавна практика видачі прес-карт від Міністерства оборони не полегшує, а ускладнює роботу журналістів. Прес-карту з невідомих причин можна отримати в Краматорську, але не в Києві. Якщо журналісту не потрібно до Краматорська, то виходить, що Міністерство оборони змушує його витрачати зайвий час на дорогу по потенційно небезпечній території.
Автори заяви звертають увагу, що частина 4-а статті 25-ї закону «Про інформацію» передбачає ПРАВО журналіста перебувати в зоні військових дій, надзвичайних ситуацій тощо, крім випадків, встановлених законом. Тим часом, жоден закон не передбачає обмежень щодо перебування журналістів в зоні антитерористичної операції і військових дій. Жоден закон не передбачає для працівників ЗМІ обов’язку, як це передбачено документами від СБУ і МО, «узгодження з прес-центром АТО порядку виконання редакційного завдання на даному об’єкті (або порядку пересування у зазначеному районі), а також не мусить узгоджувати «склад знімальної групи, з якою він пересувається».
Відповідно до частин 5-ї і 6-ї «Про державну підтримку Засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», журналіст має право перебувати у місцях воєнних конфліктів тощо без жодних дозволів на підставі редакційного посвідчення, він не зобов’язаний проходити акредитацію, але зобов’язаний не поширювати певну інформацію, перелік якої визначений цим законом.
У заяві наголошується, що цей закон є СПЕЦІАЛЬНИМ, у його прикінцевих положеннях зазначено, що всі інші закони діють лише у частині, в якій не суперечать цьому закону. Тому акредитація від державних органів, так само як і будь-яка інша, є лише додатковим підтвердженням статусу і має покладати додаткові обов’язки на Міністерство оборони, а не на журналіста.
Аналіз Юридичного бюро НМПУ і юристів НСЖУ засвідчує, що іще низка пунктів документів від СБУ та МО щодо роботи ЗМІ в зоні АТО суперечать чинному законодавству.
До того ж, прес-карта усюди в світі підтверджує, що дана особа є журналістом. Таке підтвердження надають редакції, журналістські масові організації, але аж ніяк не державні органи – це не входить до їхніх повноважень. Тож акредитаційний документ може називатися як завгодно, але не прес-картою.
Спілка журналістів і медіа-профспілка закликають СБУ і МО скасувати ці непродумані заходи і висловлюють готовність разом з фахівцями МО і СБУ розробити такі положення для роботи журналістів у зоні військових дій, які б, з одного боку, не суперечили чинному законодавству, а з іншого боку – убезпечували від поширення секретної інформації.
Також з цієї категорії...
КОД зробив заяву про спробу...
7 мая 2012 г.
Міжнародні журналістські організації засудили ганебне...
23 окт. 2013 г.
Співробітники СБУ викрили шахрайську схему...
26 мая 2015 г.
Набираючі популярність...
Журналісти дізналися - щонайменше 55...
12 янв. 2025 г.
Активісти руху «Жовта Стрічка» поширили...
12 янв. 2025 г.
Оперативна інформація станом на 08.00...
13 янв. 2025 г.
Останні новини
Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 12 січня обговорив наступні актуальні теми:
Коментарі