Дунай. Загроза повені існує

bolshaya voda

 
Повінь, що пройшла вже всю Європу, наближується до кордону України в басейні української частини р. Дунай. Як повідомляє прес-служба Рахункової палати України, відповідно до Плану роботи Колегії Рахункової палати України на 2013 рік територіальним управлінням Рахункової палати по Одеській, Миколаївській та Херсонській областях проведено аудит ефективності використання коштів державного бюджету, виділених на протипаводкові заходи у басейні р. Дунай та ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації, що склалась на території Ренійського району Одеської області.


Басейн української частини р. Дунай розташований на території 8 адміністративних районів Одеської області: Ренійський, Болградський, Ізмаїльський, Кілійський, Татарбунарський, Саратський, Арцизський, Тарутинський (загальна площа басейну – 11,4 тис. км², або 34% від загальної площі Одеської області).

Ситуація, яка склалась за останні роки на українській ділянці р.Дунай, викликає суттєве загострення гідрологічного та водогосподарського стану. Перевищення рівня води в р. Дунай над безпечним горизонтом спостерігається практично щороку, особливо критичним був пропуск весняного паводку у 2006 році та літнього паводку 2010 року, коли небезпечна оцінка рівня води в р. Дунай у районі м. Рені досягла історичної позначки 598 см в 2006 році і 617 см в 2010 році в Балтійській системі висот (рівень 450 см, БС).

При цьому слід зазначити, що система протипаводкового захисту цих районів Одеської області не відповідає сучасним нормам експлуатації гідротехнічних водогосподарських споруд.

Так, більша частина захисних дамб (загальна протяжність 225 км) та шлюзів-регуляторів (22 один.) побудована в 60-ті роки і їх технічний стан потребує реконструкції або перенесення. На окремих ділянках (спільною протяжністю 31 км), внаслідок руслових змін і розмиву гребель, дамби знаходяться в аварійному стані. На інших ділянках (протяжністю 115 км) необхідна термінова реконструкція дамб: підсилення та нарощування до проектних відміток.

Таким чином, незадовільний стан гідротехнічних водогосподарських споруд, у разі катастрофічної повені, не може гарантувати захист від затоплення 46 населених пунктів, 160 тис. гектарів сільгоспугідь і 120 народногосподарських об’єктів.

Найбільший ризик затоплення паводковими водами існує для мешканців Ренійського району, так як ця територія розміщена на Придунайській низині, яка характеризується значною кількістю підпірних споруд, які не відповідають параметрам будівельних норм, а також значним замуленням русла та незадовільним станом очисних споруд, побудованих в 1958 році для потреб лише залізничного вузла та в подальшому пристосовані для прийому стоків усього міста.

Як наслідок, значний паводок, утворений зливовими опадами, випавшими (в травні 2012 року) на території м. Рені та Ренійського району Одеської області, порушив нормальні умови життєдіяльності понад 16 тис. мешканців міста та району, припинив подачу питної води понад 12,6 тис. споживачам міста, завдав матеріальних збитків 28 адміністративним і житловим приміщенням та зруйнував берег р. Дунай, по краю якого проходить міжнародна залізнична колія (20 км) сполученням Рені – Галац (Румунія), що могло призвести до повного припинення залізничного сполучення між Україною та Балканськими державами.

В результаті проведеного аудиту ефективності використання коштів, виділених на протипаводкові заходи у басейні р. Дунай, було з’ясовано, що через недофінансування із 16 запланованих об’єктів проведено відновлювальні роботи лише на 6, не були завершені заходи, передбачені комплексною програмою захисту сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод у 2012 році.

Крім того, не виконано розпорядження Кабінету Міністрів України щодо виділення 19,3 млн. грн. для здійснення Держводагенством України заходів з проведення у 2012 році невідкладних протипаводкових заходів у басейні р. Дунай. (Міністерством фінансів України на кінець 2012 року не внесені Міністерству екології та природних ресурсів України зміни до річного розпису держбюджету).

Існуючий фонд захисних споруд на українській ділянці р. Дунай на значній довжині незадовільний та не забезпечує гарантованого захисту території від підтоплення. Ризики виникнення аварії на гідротехнічних спорудах та водних об’єктах щорічно зростають.

Таким чином, проведений аудит засвідчив, що протягом 2012 року проводилась певна робота по забезпеченню захисту сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод та забезпечення заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на території Ренійського району.

Разом з тим, результати аудиту показали, що План першочергових заходів із запобігання виникнення аварії на гідротехнічних спорудах та водних об’єктах, проведення першочергових робіт з ліквідації наслідків шкідливої дії вод, що гарантуватиме в цілому екологічну безпеку життєдіяльності населення південної частини Одеської області, через значне недофінансування програмних водогосподарських заходів не виконаний.

Ірина ГОЛОБОРОДЬКО, «Конфлікти і закони»Комментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

«Повік не забудемо подвигу Героїв!». У Міністерстві оборони відбувся щоденний церемоніал вшанування полеглих захисників України

подробнее

Опрос

Нужно ли объявить импичмент Зеленскому за посягательства на Конституцию?

Конфликты и законы © 2008-2020.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.