​Відмова зареєструвати нове ім’я з причини, що воно не є загальновживаним: ЄСПЛ не встановив порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

Справа SAHINER v. AUSTRIA (№ 21669/21) стосувалася відмови австрійської влади дозволити заявниці офіційно змінити своє ім’я з Özlem на Lemilia. Відповідно до австрійського законодавства зміна імені не допускається, якщо обране ім’я не є загальновживаним. Заявниця стверджувала, що ім’я Lemilia, яким вона користувалася у приватному житті та серед друзів, є важливою частиною її особистої ідентичності, а відмова в його офіційній реєстрації порушує її право на повагу до приватного життя та є дискримінаційною.


ЄСПЛ нагадав, що ім’я відіграє ключову роль в ідентифікації особи, а правові обмеження на його зміну можуть бути виправдані суспільним інтересом, наприклад, для точної реєстрації населення чи захисту засобів ідентифікації особи.

Процес присвоєння, визнання і використання прізвищ та імен є сферою, в якій найсильніше проявляються національні особливості й на яку впливає безліч факторів історичного, мовного, релігійного та культурного характеру. Так, Держави мають широку свободу розсуду в цій сфері.

З огляду на відсутність консенсусу серед європейських країн щодо цього питання, а також широку свободу розсуду, надану Державам, ЄСПЛ зазначив, що, як правило, Держави не мають загального позитивного зобов’язання дозволяти особам змінювати своє ім’я.

ЄСПЛ також зазначив, що обставини цієї справи не можуть порівнюватися з обставинами інших справ про зміну імені, що, як підтверджено попередньою практикою, підпадали під сферу позитивних зобов’язань Держави. У цій справі обране ім’я не було визнане в іншій юрисдикції і не заявлялося, що органи влади мали заперечення щодо імен іноземною мовою. ЄСПЛ повторно зазначив, що відмова в реєстрації імені не перешкоджає його використанню родичами та знайомими. З огляду на це ЄСПЛ не вважав, що особливі обставини справи заявниці порушували питання про недотримання права на приватне життя відповідно до ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

ЄСПЛ повторив, що для того, щоб порушувалося питання за ст. 14 Конвенції, має існувати, при користуванні правами і свободами, гарантованими нею, різниця у ставленні до осіб в аналогічному або істотно подібному становищі. Тягар доведення порівнянності становища лежав на заявниці, однак вона не довела, чому особи, народжені за кордоном з ім’ям Lemilia, є у схожому становищі. ЄСПЛ також зазначив, що натуралізація і зміна імені — це різні процедури, тому погодився з Урядом, що заявниця не перебуває в порівнянному становищі. Власне, скаргу за ст. 14 було відхилено як явно необґрунтовану.

З детальнішим описом цього рішення ви зможете ознайомитись у наступних оглядах практики ЄСПЛ.

Офіційний текст рішення SAHINER v. AUSTRIA розміщений на вебсайті Європейського суду з прав людини: https://hudoc.echr.coe.int/?i=001-243364.

Верховний Суд

Фото court.gov.ua



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Ведучий Ігор Гаврищак і військовий експерт Роман Світан обговорили гарячі новини України та світу станом на 22 липня

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2025.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.