​Сміливість українських жінок: не відступимо, поки не повернемо кожного полоненого

Українська влада - не американська. Це в Штатах за кожного солдата влада переймається, забезпечуючи його не лише всім необхідним, а й гарантуючи, що про нього думатимуть, дбатимуть, а якщо він потрапить до полону - витягатимуть усіма доступними методами.


В Україні ж все тримається лише на картинці, піарі, відосиках та цензурованих «Єдиних новинах», на яких більшості населення, котре не зовсім дотичне до реалій війни, розказують про перемоги, «великі» обміни полоненими і досягнення Єрмака, котрий сяє краще сонця, талановитіший за Моцарта, Гейне та Черчілля, а також - величніший за Бога. А от про реалії, що насправді з полоненими, скільки їх, як їх обмінюють і чому так мало — мовчовк. Крім того, ніхто не розказує суспільству, що всі останні шість місяців рідним полонених так само, як і громадянам України, вішали локшину про «не на часі» і «поки помовчіть». Але - терпець урвався.

Вже декілька місяців група «Волю захисникам Маріуполя» проводить протести, з вимогою до влади приймати міри щодо визволення полонених і, зокрема, захисників Маріуполя, котрих за наказом Зеленського було здано до полону, який назвали евакуацією.

Звісно, нині Єрмак не згадує про те, в який спосіб хлопців та дівчат було віддано на поталу окупантів. У нього, як у справжнього представника партії регіонів, що перефарбувався в зелене, впевненість, що у громадян - коротка пам'ять, а то й склероз, і якщо їм постійно вішати локшину, не згадуючи, за яких обставин хлопці стали полоненими, то всі забудуть і про те, що їх здали в полон за наказом Зеленського, і той факт, що родичам більше шести місяців затикали рота.

Однак матері, дружини, сестри полонених більше не збирались мовчати. І ось вже декілька місяців проводять активні протести з вимогою до Зеленського - тримати слово, бо, коли захисників Маріуполя здавали до полону, то як суспільство, так і рідних переконували, що «операція погоджена міжнародними організаціями та вищим військовим командуванням України» і що за півтора-два місяці захисники будуть вільними. Тоді Зеленський говорив:

«Домовлялись про те, що розблокуванням будуть займатися посередники – західні партнери. Я домовлявся з Туреччиною, Швейцарією, Ізраїлем, спочатку з Францією через стосунки лідерів з російською федерацією - коли ми бачили, що військовим шляхом розблокувати неможливо».

Однак не так сталось, як бажалось. Звісно, що багато проблем з поверненням захисників саме через окупантів, через їхнє небажання співпраці і виконання хоч якихось домовленостей. Але і українська влада у цій ситуації поводила і поводить себе дивно: від постійної брехні рідним та гоніння їх інстанціями для імітації діяльності, що щось робиться в цьому напрямку, до перекручування інформації. Так, наприклад, у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими при спілкуванні з родичами полонених стверджували, що жодних списків на обмін не існує, тоді як у постанові Кабміну про створення цього штабу у п. 9 чітко вказано, що «рішення про затвердження списку для здійснення передачі військовополонених ворогів та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, приймається відповідно до Порядку здійснення передачі військовополонених ворогів державі-агресору та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2022 р. № 441». Інша річ, що сама постанова має статус службового документа, з яким рідним не можна поки що ознайомитись. Але, виходить, що списки таки є? Тож, навіщо говорити неправду?

Так само неправду говорив Зеленський, коли стверджував, що «росіянам невигідно катувати українських бійців з «Азовсталі», тому що вони стали «публічними полоненими», тоді як на сьогодні відомо, що захисників Маріуполя і катують фізично, і морять голодом, і знущаються над ними морально. Та й Данилов, як повідомляла агенція УНІАН, доносив до суспільства, що українських військових, евакуйованих з Маріупольського комбінату «Азовсталь» в окуповану Оленівку - не катують, а Маляр у травні постійно зазначала, що «для повернення українських військових додому буде проведений обмін на російських полонених солдатів».

Тим не менш, за ці п'ять місяців відбулось мало обмінів, а тих, кого обміняли, то - медійні особистості. Але найбільшою образою для рідних полонених стало те, що при черговому обміні Єрмак зазначив, що обміняли «кращих з найкращих». Це як, якщо брати до уваги, що перед законом і державою всі рівні, а тим паче, - захисники, які ризикували своїм життям?

І саме таке ставлення влади до полонених, її бажання лише піаритись на тих невеличких групках при обміні, які влада пафосно називає «великими», змусили рідних та близьких захисників Маріуполя виходити на протести в Одесі та Києві. І вимога у протестуючих одна: влада зобов'язана тиснути на міжнародні організації, і, зокрема, на ООН з вимогою створити при цій структурі при Комітеті з прав людини ООН місії, котра б, згідно з Женевською конвенцією, опікувалась би репатріацією та інтернуванням українських військовополонених до нейтральних країн. Чи можливо створення такої місії? Так. Статут ООН передбачає багато важелів впливу на країну-агресора. І якби Генеральний секретар ООН Антоніо Гуттеріш таки у очолюваній ним організації дотримувався б статуту цієї організації, то домовлення про створення такої місії стало б так само можливим, як і домовленість про вивіз зерна з України. А так, по факту, виходить, що для ООН, та й української влади, українське зерно на продаж куди важливіше за життя військовополонених.

І матері, сестри, дружини захисників Маріуполя це розуміють, а тому і вимагають від влади, і, зокрема, Зеленського, дотримання як даного слова, так і тиску на ООН щодо створення такої місії, оскільки, згідно третьої статті Конституції України, «людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність». А якщо держава ВІДПОВІДАЄ, то вона повинна цю відповідальність демонструвати і проявляти, доводячи суспільству, що пріоритетним для неї є життя і здоров'я кожної людини, а тим паче - захисників, котрі пішли захищати цю державу.

Конфлікти і закони

Фото «Конфлікти і закони»



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Ведуча Ірина Узлова та військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Роман Світан обговорили найактуальніші новини навколо російсько-української війни

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2025.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.