​Перше і найголовніше: земля НЕ Є товаром

Так що, уже з першого дня починають запускати обґрунтування ринку землі? Дозвольте мені тоді вчергове нагадати деякі очевидні речі. Перше і найголовніше: земля НЕ Є товаром.


Товар, згідно будь-якої економічної теорії, має дві характеристики. Вартість, тобто, сукупність витрат на створення товару. Та ціну - грошове узагальнене вираження його цінності для людей.

Земля НЕ МАЄ вартості. Ви не можете «створити» землю і не можете її «виробити». Кожного, хто заявляє, що земля є товар, завжди питайте, скільки гектарів землі було вироблено за останні парочку мільйонів років. Відповідно, і ціну землі ви визначити не зможете. Ось чому кажуть, що земля безцінна.

Земля є ДЕРЖАВОУТВОРЮЮЧОЮ сутністю. Без землі немає держави. А придбавши землю, можна оголосити на ній суверенітет. Це називається сецессією, і таких прикладів є дуже багато в історії. Класичним є приклад Нових Нідерландів - мікродержави, яка виникла на півострові Манхеттен після того, як один спритний голландець купив його всього за 60 гульденів. Потім цю державку викупила колонія Нью-Йорк. А ленні-ленапе, які жили на тій землі, тепер живуть в резервації.

Але як же в такому випадку працюють земельні ринки в інших країнах?

А дуже просто. Це особливі ринки, які описуються теорією австрійського економіста Карла Менгера. У них предметом ринку є не безпосередньо сутність, а пов'язане із нею економічне благо, яке можна описати в грошовому еквіваленті.

У даному випадку це наступні можливі види товарів:

- широке право на володіння, обмежене правом вищого суверенітету держави аж до примусового викупу чи відчуження (right of ownership);

- право на землекористування (right of tenure);

- право на обробку землі (right of cultivation);

- право на земну поверхню (surface right);

- право на надра (mineral right).

Все це РІЗНІ права, РІЗНІ товари, мають РІЗНИЙ грошовий еквівалент і вони навіть можуть обертатись на ринку окремо на одну і ту саму ділянку. Кому дуже хочеться дізнатись, як це працює, ласкаво прошу в Канаду та Сполучені Штати.

Особливо вам сподобається в штаті Колорадо - там законодавчо розділені права на земну поверхню і на надра. Купуючи землю, ви там зможете купити тільки клапоть поверхні максимум на 500 футів в глибину, а права на надра вам може дати тільки особливе рішення легіслатури штату.

Таким чином, дискусія про земельний ринок повинна починатись із дуже простого визначення: що є предметом земельного ринку.

І це - ви здивуєтесь - не земля. В будь-якому випадку.

Добре, якщо ви так хочете поговорити за ціну землі і порівняти її з квартирами, то є спосіб оцінити реальну вартість землі.

Для цього треба просто оцінити, скільки коштує створення штучних островів в океані. Це найпростіший спосіб «створення» нових земель.

Візьмемо три приклади:

- острів Окіноторі-сіма (Японія). Площа 850 га. Вартість створення 100 млн. дол. Метод створення - укріплення тонучого атолла. Мета - допоміжна нафтовидобувна база;

- острів Лантау (Китай). Площа 1 тис. га. Вартість створення 80 млрд. дол. Метод створення - насипне розширення острова. Мета - побудова високодоходного житла;

- острів Риф Вогняного Хреста. Площа 500 га. Вартість створення 5 млрд. дол. Метод створення - бетонування рифа. Мета - побудова військової бази.

Нескладні підрахунки показують, що мінімальна вартість 1 га. землі становить 117 тис. дол. А середня - 30 млн. дол. Це - лише поверхня, без родючого ґрунту. Вся ця земля застосовна лише для індустріального та військового використання.

Тепер самі підрахуйте вартість створення родючого ґрунту, мікробіосфери та корисних копалин. Хоча б простих, які потрібні для рослинності. А ви думаєте, вони святим духом харчуються, їм мінерали та мікроелементи не треба?

От і виходить, що реальна ціна сільськогосподарської землі стартує від 30 млн. дол. Підніміть руку, хто здатен сплатити таку ціну?

Так що не обманюйте людей. Ціни, які ви називаєте, не є ціною землі. Це лише ціна права її використовувати і отримувати прибуток. Повну ціну землі не потягне ніхто.

А вас, шановні мої співгромадяни, нахабно обманюють, коли порівнюють землю з квартирою. От я вам вище порахував ціну землі за тією ж методикою, якою рахують вартість квартири. Вам не поплохело від порядку цифр?

Мета дуже проста: за ціну права використовувати забрати у вас право володіння. Із правом суверенітету.

Чи ви десь бачили в наших законах право eminent domain (вищого суверенітету)? В США воно є конституційним, введене V поправкою до Конституції. А у нас такої норми немає ніде.

Тобто, як тільки ви віддаєте право володіння, ви також віддаєте і право суверенітету. Із всім випливаючим.

Ви за це проголосували?

Вячеслав Ільченко, facebook.com

Фото superagronom.com



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 20 листопада обговорив наступні актуальні теми:

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.