Невиразно потворне про прибутки українських банків
- Подробиці
- Опубліковано 25.10.2022 20:34
-
Автор: Конфликты и законы Конфлікти і закони
- Переглядів: 4834
Є дещо невиразно потворне у новинах про прибутки українських банків. Це наче новина про чудовий стан легень організму, що лежить у комі. Одразу виникає підозра, що легені вже давно не є частиною організму. Або, що навіть гірше, вони витягують сили з усіх інших органів та систем.
Останнім часом про прибутки заявили Укрсиббанк, Приватбанк, Ощадбанк, ПУМБ та багато інших.
У мене на це виникає логічне питання: які в сраку прибутки можуть бути в банків, коли половина економіки України знищена, коли половина українців не працюють, коли податківців та перевіряючих більше, ніж підприємств?
Нагадаю, головна функція банків останню пару сотень років не міняється - це створення нових грошей. Тобто, фінансування зростання економіки.
Все інше - то є другорядні функції, які потрібні не суспільству чи економіці, а суто власникам. Наприклад, обслуговування платежів, зберігання грошей тощо.
Якщо банк зберігає гроші - та не видає кредити - він є просто бізнесом, такою собі фінансовою компанією, гемблінгом, магазином. У такому разі банк не заслуговує на особливий статус серед інших суб'єктів економіки.
Знову ж таки, наведу аналогію. Коли вимикають світло усьому місту, лікарня та пологовий будинок мають право вимагати особливий статус. Їх мають вимикати в останню чергу. Проте, це не стосується лікарні естетичної медицини, яка спеціалізується на збільшеннях грудей, губ та сідниць. Така лікарня є лікарнею лише за назвою. Вона не виконує суспільно важливої функції. Так само, як українські банки здебільшого є банками лише за назвою.
Я вже не кажу, що в Україні вже відсотків 70 банківської системи - то є державні банки. Державний банк в Україні - це завжди годівниця. У держбанку можна взяти мільярди кредитів - і не повернути (спитайте в Порошенка). Ніхто тобі нічого не зробить - держбанк лише тихесенько спише безнадійну заборгованість (спитайте в очільників Укрексімбанку). Державні службовці будуть про це мовчати (спитайте в Мінфіну та НБУ).
Днями чув дуже вдале пояснення того, звідки взялися усі ці прибутки під час війни.
Перша причина – «піджаки».
У держбанках прибутки - це намальована історія. У них працюють так звані «піджаки» - державні менеджери, які заробляють основні гроші на бонусах. Бонуси можливі лише від позитивного фінансового результату. Тобто, від прибутку. Уявіть собі бонуси «піджаків» у Приватбанку, якщо Приватбанк задекларував прибуток 14,15 мільярдів гривень у 2022 році. Для порівняння, у мирному 2021 році Приват мав прибуток лише трохи більше - 18,5 мільярдів. Тобто, війну банк не помітив. Такі тут професійні менеджери. Дивуюся, чому у чергу за ними досі не стоять Deutsche Bank чи Morgan Chase Bank.
У скобках маємо Нацбанк. Який сплачує неринкові 25% за депозитними сертифікатами, який пом'якшує критерії визнання проблемних кредитів, який усіляко йде назустріч «піджакам». Тобто, НБУ друкує гроші не на допомогу армії, а на премії «піджакам». Ось чим займався Кирило Шевченко, і поки що - займається Андрій Пишний.
Друга причина - це «договорняки».
Уявіть, приходять до Ріната Ахметова його банкіри. Кажуть: тут маємо збитки, Вам, Рінате Леонідович, доведеться дати кілька мільярдів у капітал. Дуже гарно собі уявляю, що скаже на це поважна людина. Навіть не скаже, а просто подивиться так негарно.
І вже біжать ті банкіри до Нацбанку, щоб домовлятись. Не треба премій. Просто можна не одразу визнавати збитки, а поступово? Бо в іншому разі впаде капітал, банк треба буде закривати. Як про таке сказати поважному власнику? На виході - знову таки маємо мальований прибуток.
Насправді, в обох випадках прибутку, скоріше за все, немає. Як вже багато років немає банків в Україні. Від початку кризи 2008 року так і живемо, без банків. Лише самі платіжні агенти, що крутять схеми з державним боргом на гроші НБУ. Але регулярно звітують про неймовірну стабільність та успіхи.
Ось я і кажу. Є дещо потворне в новинах, що українські банки отримали прибутки.
Сергій Лямець, facebook.com
Фото - для привернення уваги
Також з цієї категорії...
Підвищення штрафів не врятує заповідні...
26 июл. 2013 г.
Росія, блокуючи український експорт, розмовляє...
15 авг. 2013 г.
Палатний: У ВНЗ формується небезпечна...
6 апр. 2015 г.
Набираючі популярність...
Понад 41 мільярд доларів США...
20 нояб. 2024 г.
Збито шість крилатих ракет ворога
21 нояб. 2024 г.
Західні медіа пишуть, як Україна...
21 нояб. 2024 г.
Останні новини
21.11.2024 14:06
Збито шість крилатих ракет ворога21.11.2024 13:55
1510 кацапів подохло минулої доби на українській земліПолковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 20 листопада обговорив наступні актуальні теми:
Коментарі