​Понад 41 мільярд доларів США допомоги Заходу вже надійшли до України. У тому числі, і на відновлення енергетики. Де гроші і де відновлення?


Ворог продовжує знищувати енергосистему України. І це було зрозумілим ще минулого року, що він – не зупиниться. Тож влада повинна була думати про альтернативні джерела забезпечення населених пунктів України електроенергією. Ці питання українці ставили як Кабінету міністрів України, так і меру міста Києва Кличку. Прийшов листопад. Окупанти знову вдарили по енергетиці. І виявилось, що влада не забезпечила країну нічим, окрім порожніх обіцянок і реально освоєних коштів. Так, як це зробили Кудрицький, Наєм, Курбаков. Немає ніяких захисних споруд. Немає додаткових потужностей у вигляді міні-ТЕЦ та когенераційних установок. Невідомо, чому ж не встановлені усі 96 установок для забезпечення електроенергії та тепла від USAID, про які повідомив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олек Попенко ще минулого року.

Влада в лиці Зеленського і його ручного Кабінету міністрів та 5 проросійських менеджерів від позеленівшої партії регіонів і не думала опікуватись енергонезалежністю країни. Гроші, що надходили з Заходу, і обладнання - ніким не встановлювались. Хоча, колишній керівник НЕК Укренерго стверджував 29 серпня 2024 «Економічній правді», що «Укренерго» накопичило гігантський запас енергообладнання.

Нині ж громадяни України знову сидять без світла. «Укренерго», міністр енергетики і члени Кабміну, замість давати покази слідчим за зірвану підготовку країни до зими і за незрозуміло куди зниклі гроші - продовжують керувати країною.

Так скільки коштів і обладнання Захід передав Україні? Редакція КЗ спробувала зібрати дані аж до вересня цього року. І виникає питання до Зеленського: де гроші, Вова?

Новина від 31.08.24, повідомляла, що США виділять $800 мільйонів на відновлення енергетики України (https://www.unian.ua/economics/energetics/ssha-vidilyat-800-milyoniv-na-vidnovlennya-energetiki-ukrajini-12743952.html). Але виділення коштів відбувалось і раніше. І, щодо виділених коштів, то кожен може порахувати самостійно за посиланнями нижче.

1. ЄС надав екстрену допомогу у вигляді генераторів різних розмірів для відновлення електропостачання, включаючи 157 генераторів від Австрії, Німеччини, Швеції та Нідерландів. Також було виділено 10 генераторів потужністю 1 МВт кожен, вартістю 3,57 млн євро.

https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/news/standing-ukrainian-people-eu-delivers-further-energy-support-winter-2022-12-13_en


2. З лютого 2022 року Група Світового банку мобілізувала для України понад 51 мільярд доларів США фінансової підтримки. З них майже 41 мільярд доларів США вже надійшли до України (станом на 13 листопада 2024 року). 95% цього фінансування надали донори з розвитку.

https://www.worldbank.org/en/country/ukraine/brief/world-bank-emergency-financing-package-for-ukraine


4. За погодженням з Європейською комісією, Міністерством енергетики України було створено Фонд енергетичної підтримки України для протидії наслідкам російських атак, спрямованих на критичну енергетичну інфраструктуру. Стан фонду станом на 29 жовтня 2024 р.: загальна сума застави 768 млн євро, загальна сума переказів 708 млн євро.

https://www.energy-community.org/Ukraine/Fund.html


5. Щонайменше 2 мільярди євро на підтримку енергетичної безпеки вже було надано Україні з часів повномасштабне вторгнення росії, через енергозабезпечення України Фонду та Механізму цивільного захисту Союзу, серед інших. Зараз це близько 160 мільйонів євро мають бути негайно доступним для подолання наслідків атак на енергетичну інфраструктуру.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/api/files/attachment/879469/Factsheet%20-%20Supporting%20Ukraine's%20energy%20security%20for%20the%20winter.pdf

6. Новина від 25 ВЕРЕСНЯ 2024 «Відбудова енергетичного сектору України: міжнародна підтримка та інвестиційні можливості» DENTONS.

Світовий банк виділив 200 мільйонів доларів США на негайний ремонт із потенційним додатковим фінансуванням до 300 мільйонів доларів США. Під час Берлінської конференції з відновлення України в червні 2024 року Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) підписав угоду про надання екстреної підтримки енергетичному сектору в розмірі 300 мільйонів євро для подолання негайної енергетичної кризи, загостреної нападами росії на енергетичну інфраструктуру України, а у вересні 2024 року ЄБРР забезпечив надання двом українським банкам нового кредиту на суму понад 300 мільйонів євро для довгострокової енергетичної безпеки. Крім того, Міжнародне агентство з відновлюваних джерел енергії (IRENA) співпрацює з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства для підтримки ініціатив сталої енергетики.

Державна підтримка

Кілька урядів, а також Європейський Союз активізували допомогу Україні у відбудові її енергетичного сектору. У 2024 році ЄС виділив 1,4 мільярда євро гарантій і грантів, щоб допомогти відновити та розвинути сильно пошкоджену енергетичну інфраструктуру України.

Ця ініціатива передбачає внески в проекти з відновлюваної енергетики, такі як енергія вітру та системи зберігання енергії. Фонд ЄС на суму 50 мільярдів євро для України також підтримуватиме відновлення енергетики в рамках більшого плану допомоги Україні протистояти агресії та переходу до сталого розвитку. Крім того, ЄС допоможе Україні забезпечити 4,5 ГВт генеруючих потужностей і надасть додатково 160 мільйонів євро, щоб пережити зиму. Це включає ремонт 2,5 ГВт потужностей та експорт 2 ГВт електроенергії в Україну, покриваючи понад 25% енергетичних потреб України на майбутню зиму. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підкреслила, що енергетична підтримка ЄС включає три компоненти: ремонт, підключення та стабілізація. Із 160 мільйонів євро 100 мільйонів євро надійде від доходів, отриманих від заморожених російських активів у Європі, причому кошти будуть спрямовані на ремонт енергетичних об’єктів, пошкоджених російськими атаками, і забезпечення сонячними батареями 21 лікарні в Україні. Решта 60 мільйонів євро будуть надані як гуманітарна допомога.

Сполучені Штати надали понад 190 мільйонів доларів США через проект USAID SPARC разом із додатковим фінансуванням для економічного відновлення. Проект USAID з енергетичної безпеки передбачає виділення 244 мільйонів доларів США на підтримку енергетичного сектору України протягом семи років у формі допомоги на закупівлі, грантів та технічної допомоги. Міністерство енергетики США також відправило в Україну компоненти високовольтної електричної інфраструктури.

Японія також пообіцяла значну підтримку енергетичному сектору України під час війни. Ця допомога, яка оцінюється приблизно в 600 мільйонів доларів США, включає життєво важливе обладнання, як-от трансформатори, генератори та сонячні панелі, спрямоване на допомогу Україні у відновленні пошкодженої енергетичної інфраструктури. Пакет допомоги Японії також надає пріоритет енергетичній стійкості, приблизно 40 відсотків її загальної допомоги зосереджено на енергетичній безпеці.

Німеччина пообіцяла виділити €30 млн на підвищення надійності енергосистеми України.

https://ceelegalmatters.com/dentons/27571-rebuilding-ukraine-s-energy-sector-international-support-and-investment-opportunities

7. Велика Британія виділила понад 370 мільйонів фунтів стерлінгів на енергетичну безпеку Україні через гранти, підтримку обладнанням та кредитні гарантії.

20 мільйонів фунтів стерлінгів підтримають суттєвий ремонт і захист електромереж цього року (11 вересня 2024 р.).

Це підвищує рівень екстреної підтримки Українського енергетичного фонду до 64 мільйонів фунтів стерлінгів.

UK Export Finance завершила переговори щодо надання £181 млн підтримки для оплати Urenco поставок збагаченого урану в Україну (18 липня 2024 р.)

Ми виділили 16 мільйонів фунтів стерлінгів на підтримку інноваторів Великобританії та України, щоб допомогти відновити більш екологічну та стійку енергетичну мережу через Конкурс зеленої енергії Великобританії Innovate Ukraine Green Energy Competition.

Велика Британія також підтримує постачання життєво важливого палива для українських атомних електростанцій, щоб допомогти енергопостачанням України та зберегти її незалежність від російського палива.

https://www.gov.uk/government/publications/uk-support-to-ukraine-factsheet/uk-support-to-ukraine-factsheet


8. Данський уряд виділив приблизно 420 мільйонів євро на відновлення України, значна частина яких спрямована на підтримку інфраструктури, що працює на відновлюваних джерелах енергії. Це включає 40 мільйонів євро для підтримки приватного сектору та 380 мільйонів євро на критичну інфраструктуру, що працює на відновлюваних джерелах енергії.

https://www.ukrinform.ua/rubric-vidbudova/3855891-dania-vidilit-420-miljoniv-na-vidnovluvalnu-energetiku-ta-vidbudovu-ukraini.html


9. Прем’єр Норвегії Йонас Гар Стьоре оголосив, що Осло надасть Україні 1,1 мільярда крон (103 мільйони доларів), щоб допомогти відновити енергетичну інфраструктуру та забезпечити постачання електроенергії до наступної зими.

https://www.epravda.com.ua/news/2024/06/16/715264/


10. «Укренерго» залучило через KfW 15 млн євро грантових коштів Європейського Союзу для реконструкції підстанцій після масованих російських атак по енергетиці України.

https://ua.energy/zagalni-novyny/ukrenergo-zaluchylo-cherez-kfw-15-mln-yevro-grantovyh-koshtiv-yevropejskogo-soyuzu-dlya-rekonstruktsiyi-pidstantsij-pislya-masovanyh-rosijskyh-atak-po-energetytsi-ukrayiny/


11. Євросоюз виділив «Укренерго» 100 млн євро грантових коштів на відновлення та захист.

https://ua.energy/zagalni-novyny/yevrosoyuz-vydilyv-ukrenergo-100-mln-yevro-grantovyh-koshtiv-na-vidnovlennya-ta-zahyst/


11 «Укренерго» залучило 30,4 млн євро від уряду Німеччини для підвищення надійності роботи української енергетичної інфраструктури.


12. 19 квітня 2024 р. Денис Шмигаль сповістив, що Україна уклала меморандум із Європейським Інвестиційним Банком, у рамках якого Україні буде надана допомога в розмірі 560 млн. євро саме в галузі енергетики.

https://hromadske.ua/posts/shmigal-ukrayina-otrimaye-euro560-mln-zokrema-na-energetiku-ta-vidnovlennya


13. Шмигаль: Україна залучить 1 млрд доларів у Світового банку і додаткові 150 млн євро у Євросоюзу.

https://lb.ua/economics/2024/11/15/645211_shmigal_ukraina_zaluchit_1_mlrd.html


14. США оголосили про виділення Україні $1,5 млрд на відновлення енергетики, 824 мільйони доларів спрямують на відновлення енергетичного сектору.

https://www.ukrinform.ua/rubric-vidbudova/3876119-dodatkovi-15-milarda-vid-ssa-spramuut-na-vidnovlenna-energetiki-gumanitarni-potrebi-ukraini.html


15. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) надало «Київтеплоенерго» (КТЕ):

11,2 км попередньо ізольованих труб і запірної арматури

137 електрогенераторів

2637 тонн промислової солі

4 екскаватори

20 320 метрів кабельної продукції

15 насосів

https://energysecurityua.org/ua/u-fokusi/andriy-yur-piv-mista-bulo-bez-svitla-cherez-kilka-hodyn-pislia-rosiyskoi-ataky-nam-vdalosia-podaty-napruhu-na-stantsiiu/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1zTymrPOIaFcvTW2-tsX0VyfA0YD5YoYk7gmPIIiXDyNKFAcGWVw5PN2g_aem_PROxPD1vGCkoFkyILigbaA

16. Кабмін виділив 1,5 млрд грн на відновлення ТЕС «Центренерго».

Кабінет Міністрів виділив на відновлення Трипільської та Зміївської ТЕС ПАТ «Центренерго» понад 1,5 млрд грн. Про це повідомив представник Уряду у Парламенті Тарас Мельничук, передає ExPro.

Зокрема, виділено Фонду державного майна з фонду ліквідації наслідків збройної агресії на безповоротній основі 826 млн. 230 тис. гривень на нову бюджетну програму для фінансування заходів з відновлення пошкоджених інфраструктурних обʼєктів Зміївської та Трипільської теплових електричних станцій ПАТ«Центренерго».

Також виділено з метою ліквідації наслідків ракетних обстрілів, що здійснюються рф, Фонду державного майна на безповоротній основі за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету 725,6 млн гривень для здійснення заходів з відновлення інфраструктурних об’єктів Зміївської та Трипільської теплоелектростанцій ПАТ «Центренерго».

https://expro.com.ua/novini/kabmn-vidliv-15-mlrd-grn-na-vdnovlennya-tes-centrenergo?fbclid=iwzxh0bgnhzw0cmtaaar3bb3y4xj7_d7vyjqoq8tltwyf5xx3dyeumhsqxp8t7idgzsxd-dxeelww_aem_-fe0smaj4fzw-z8lftt8sw

17. Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні, за фінансування урядів Республіки Корея та Ісландії, передала НЕК «Укренерго» 40 високовольтних вводів.

Ввід є життєво важливим компонентом у системах передачі та розподілу електроенергії. Попри невеликий розмір, у порівнянні з трансформаторами чи іншим обладнанням системи передачі, він відіграє ключову роль у забезпеченні надійного електропостачання. У разі пошкодження вводу – енергія не може потрапити до споживачів, навіть якщо трансформатор справний.


І це незважаючи на інші шалені кошти, які надаються Заходом, але кудись зникають. Так, в рамках проєкту PEACE виділено понад 20 мільярдів доларів на виплату заробітної плати державним службовцям, пенсій та фінансування соціальних програм – було на www.worldbank.org. Програма передбачає Урядові програми в Україні, які підтримуються через мобілізоване фінансування PEACE, включають:

Пенсії

Соціальна допомога малозабезпеченим

Соціальна допомога на оплату комунальних послуг

Соціальна допомога дітям-інвалідам

Субсидії внутрішньо переміщеним особам

Оплата лікарням і поліклінікам за надання медичних послуг

Заробітна плата працівникам Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Однак ніхто з українців не отримує допомоги на оплату комунальних послуг, але ціну на них піднімають. І, тим паче, ніхто не може отримати безкоштовні медичні послуги. То куди пішли кошти, окрім на зарплати і виплати по 2 тисячі переселенцям, які, між іншим, з багатьох – познімали, хоча сама влада Зеленського до цих грошей відношення не має.

Ще цікавіше було дізнатись, що німецький банк KfW виділив 24,2 млн євро на енергоефективне житло для ВПО. І це на тлі новин, що переселенці масово повертаються на окуповані території, оскільки держава не забезпечує їх житлом, а щоб знімати, коштів у людей немає.

https://minre.gov.ua/en/2023/12/08/german-bank-kfw-has-allocated-e24-2-million-for-energy-efficient-housing-for-idps/

Ну і остання новина, що Єврокомісія погодила виділення Україні 4,1 млрд євро в рамках Ukraine Facility – Шмигаль.

https://interfax.com.ua/news/economic/1027492.html

Як провести аудит виділених коштів на енергетику? Хто в державі може прозвітувати, куди пішла кожна копійка, окрім на кишені чиновників та можновладців?

Конфлікти і закони

Фото uazmi.org



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у воєнному зведенні на 19 грудня обговорив наступні актуальні фронтові теми:

детальніше

Опитування

Чи підтримуєте Ви мир з рашистами на умовах здачі окупованих територій?

Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.