​Газовий лохотрон


Газовий «лохотрон», або лікбез для народних депутатів всіх рівнів, Президента і Уряду, а також 12,4 млн. пересічних споживачів, які давно або погано вчилися у школі.

Учора з подивом почув по ТБ, що НАК «Нафтогаз» ледь зводить кінці з кінцями, але в майбутньому може вийти на прибуток. Тому вирішив вникнути предметно в газово-економічну тему і поділитися з Вами набутими знаннями.

Трохи фізико-хімічної теорії рівня 7-го класу звичайної школи. Гуртовий продаж газу йде кубічними метрами при тиску 1 бар. (1 атмосфера надлишкова або 10197 мм. водяного стовпа). Споживачам облгази реалізують його ж, але при тиску 130-70 мм. в. ст. Це означає, що його тупо розбавляють: 10197/100 (середній тиск) = 10,2 рази. Округлимо до 10 для спрощення розрахунку.

Злі язики (чи добрі люди?) кажуть, що вартість видобутку газу в Україні нижча 1 грн/куб, а 8 грн/куб для населення - не така вже і «пільгова» ціна. Розбодяжений у 10 разів стандартний (риночний) куб газу продають споживачам за 80 грн. Це в середньому. Якщо Ваш будинок знаходиться ближче до ГРП, то і тиск у трубі буде вищий, а куб газу для вас дешевшим. Ваш односельчан в кінці вулиці, де тиск може бути біля 70 мм в. ст., отримує газ майже в 2 рази дорожче: ТУ газовиків це дозволяють. На закипання того ж чайника води він витратить газу в 2 рази більше. 1000 % прибутку! І ніякого риску — це ж не наркота.

Колись, за рахунок цього надприбутку, була безкоштовна доставка газу. Але потім загально-народні мережі державні чиновники умудрились віддати в оренду зажерливим приватникам, потім знову відібрати в НАК «Нафтогаз», але окрему платіжку «за доставку» «забули» відмінити і сьогодні я додатково переплачую на кожному кубі розбавленого газу 2,39 грн. Сумарний «навар» на кожному стандартному кубі «пільгового» газу: 80 +23,9 =103,9 грн.

Якщо Ви думаєте, що на цьому здирництво закінчилося, то Ви помиляєтесь: проти нас працюють професіонали! Вони нам подають не очищеним і не осушеним, як в ЄС, де споживач оплачує не міфічні куби газу, а теплові одиниці (Гкал). Українців дивує, чому привезені з Європи газові котли і плити відмовляються споживати український газ. А все дуже просто: у нашому природному газі, який відповідає НАШИМ ТУ, може бути всього 70-90 горючого метану, а всі інші гази (азот, кисень і інші) плюс надлишкова волога теплоти не додають. Але головне — це тиск газу в трубі: між 200 мм в. ст. у них, і 130 у нас — велика різниця! Їх чайники закипають в 2 рази швидше. Тому коли Ви чуєте, що нам продають газ вдвічі дешевше, ніж європейцям, це великий фейк! Ми за 10-30% домішок платимо, як за газ. Це додаткових 10-16 грн «навару» на стандартному кубі газу.

Думаєте, кінець? Ні! Ви не дооцінюєте український газовий бізнес! Вони вхитряються заробити навіть на лічильнику. Схема дуже проста: перед началом опалювального сезону облгаз знімає Ваш лічильник на повірку і бракує його, хоч він відпрацював всього 6 років з 20 гарантованих заводом-виробником. Вам пропонують купить дорогий імпортний - з температурним компенсатором. А щоб Ви не дуже ставали в позу: «Чому це я його повинен купувати?», з 15.10 починають нараховувати плату за нормативом на житлову площу, а не по витратам газу за відповідний період минулого року. Думаєте, Ви купили — вони швидко його встановили? Знову ні! Його везуть в облгаз, щось там регулюють/повіряють: державна повірка в їх руках! Навіщо «температурний компенсатор» газовикам? А коли зимою температура повітря знижується нижче 0 градусів, а споживання на опалення зростає, він Вам «нормує» загущений газ до +20. Тобто фактично збільшує Ваше споживання на 7 і більше %. Ці «хитрощі» разом піднімають вартість стандартного куба до 135 грн. Кому цікаво, порахуйте скільки це при 12, 4 млн. споживачів в Україні станом на 6.11.24 року.

Але і це ще не кінець! Вже 3-й чи 4-й рік наполегливо впарюють народу ще одну платіжку: «За обслуговування газових приладів»! Апетит розгорівся: додаткових 100 грн з кожного з 12,4 млн. споживачів вони знайдуть куди і як проткнути...

Як можна державним чиновникам при такому розкладі (1 і 135 грн/куб) навіть думати про збитковість, а, тим більше, говорити про підвищення ціни на газ? Це ми порахували доходи/прибутки газовиків на пільговому кубі газу, але ж на біржі цей же газ продається вдвічі дорожче! То чому нас дивує придбання замків в ЄС приватними газодобувачами, багатомільйонні зарплати і «парашути» для челяді, яка їх обслуговує? Де Ви, нібито народні депутати, зі своїми «контрольними функціям і Рахунковою палатою? Вам також газові барони доплачують «за мовчання»?

Що робити? А просто повернути газові мережі у комунальну власність ОТГ. І там не будуть мимо рота ложку носити, якщо вже «схема» напрацьована? Ну тоді для природніх монополій на державному рівні встановити розумний рівень рентабельності, саджати за його перевищення, а надприбутки передавати у бюджет.

Нестор Тарасенко, facebook.com

Фото з ФБ



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 5 січня обговорив наступні актуальні теми:

детальніше

Опитування

Чи підтримуєте Ви мир з рашистами на умовах здачі окупованих територій?

Конфлікти і закони © 2008-2025.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.