​Доларова дипломатія: фінанси в центрі уваги, коли Трамп вирушає до країн Перської затоки

У своїй першій дипломатичній закордонній поїздці після повернення на посаду президента Дональд Трамп вирушає у чотириденний тур країнами Перської затоки з метою привезти додому понад 1 трильйон доларів США у вигляді угод та інвестиційних зобов'язань, а також безкоштовний літак вартістю 400 мільйонів доларів на додачу, пише Gzero Media.


Президент США відвідає Саудівську Аравію - його перша закордонна поїздка під час дебютного терміну також була до Ер-Ріяда - а також Катар та Об'єднані Арабські Емірати.

Трамп здобув ранню дипломатичну перемогу напередодні свого візиту, коли в понеділок ХАМАС звільнив ізраїльсько-американського заручника Едана Александера - крок, який воєнізоване угруповання виставило як жест доброї волі по відношенню до президента. За словами Джонатана Панікоффа, директора Ініціативи з безпеки на Близькому Сході Атлантичної ради, це звільнення, здійснене без жодних вимог, мало на меті продемонструвати США та Ізраїлю, що ХАМАС серйозно налаштований на досягнення чергового перемир'я і готовий вести переговори.

«Хамас явно вважає, що США є єдиною країною - і Трамп, ймовірно, є єдиною людиною - з достатніми важелями впливу на Нетаньяху, щоб змусити його укласти угоду», - сказав Панікофф.

Звільнення Александера відбулося в той час, як Ізраїль погрожує ескалацією військової кампанії в Газі, попереджаючи, що може перейти до повної окупації сектору після візиту Трампа в регіон, якщо не буде досягнуто нової угоди про припинення вогню.

Прессекретар Білого дому Кароліна Левітт натякнула, що поїздка також включатиме мирні переговори, заявивши, що Трамп, як і раніше, прагне до «процвітаючого і успішного Близького Сходу», де «екстремізм зазнає поразки замість торгівлі та культурних обмінів».

Але війна в Газі навряд чи буде на порядку денному Трампа. Незважаючи на підтримку Палестини країнами Перської затоки, основна увага зосереджена на бізнесі.

Спадкоємний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман пообіцяв інвестувати в США 600 мільярдів доларів протягом наступних чотирьох років, а адміністрація Трампа намагається збільшити цю суму до 1 трильйона доларів. ОАЕ хочуть піти ще далі, зобов'язавшись інвестувати 1,4 трильйона доларів протягом наступного десятиліття, причому більшість коштів піде на ШІ та енергетику.

Хоча Катар не повідомив, скільки він планує інвестувати, він задав тон, підготувавши подарунок президенту у вигляді літака Boeing 747 вартістю 400 мільйонів доларів, що викликає занепокоєння з етичних міркувань щодо прийняття президентом США такого щедрого подарунка від іноземного уряду.

Зустрічі мають бути симбіотичними: країни Перської затоки відкривають свої суверенні скарбниці з надією на залучення інвестицій від американських технологічних гігантів - серед тих, хто супроводжує Трампа в поїздці, є керівники компаній, включно з Марком Цукербергом. Оскільки ці країни прагнуть диверсифікувати свою економіку за межі нафтової галузі, їхні десятирічні інвестиційні обіцянки мають на меті закріпити їхню економічну актуальність для США.

«Вони хочуть, щоб США думали про торгівлю з країнами Перської затоки так само, як ми думаємо про торгівлю з Канадою, Німеччиною чи Японією», - каже Панікофф.

Приховані цифри: Навіть якщо ці інвестиційні обіцянки будуть виконані, країнам Перської затоки доведеться пройти ще довгий шлях, перш ніж вони досягнуть щорічного рівня прямих іноземних інвестицій з Японії, Канади та Німеччини - трьох країн, які інвестують найбільше в США. Лише у 2023 році Японія вклала у США 783,3 мільярда доларів - переважно в автомобільну промисловість, за нею йде Канада з 749,6 мільярда доларів і Німеччина з 657,8 мільярда доларів.

А як щодо Ірану? Як і у випадку з Газою, це питання навряд чи буде домінувати на переговорах. Хоча кампанія «максимального тиску» Трампа колись захоплювала монархії Перської затоки, зараз вони більш скептично ставляться до американських гарантій безпеки і більше зацікавлені в стабілізації зв'язків з Тегераном. Якщо Іран і згадають під час поїздки Трампа, то за зачиненими дверима.

«[Країни Перської затоки] здебільшого перейшли до плану Б, коли йдеться про Іран, - каже Панікофф. - А план Б - це розрядка».

Президента Дональда Трампа вітає спадкоємний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, 13 травня 2025 року. Фото Reuters



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан разом із ведучим Ігорем Гаврищаком у воєнному зведенні за 14 травня обговорили наступні теми:

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2025.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.