​Війна - це кара за недолугість чи поштовх до змін?


Хочу відреагувати на декілька постів мого давнього товариша Олексія Толкачова, де він стверджує, що Україна заслуговує на цю війну. Не в кремлівському сенсі — буцімто провокуючи недоімперію на агресію. А по-іншому — незрілістю українського суспільно-політичного життя. Тобто, дурнуватою надією на месію, небажанням чути один одного, невмінням об’єднуватися, тотальною безвідповідальністю, жадібністю, толерантністю до хабарництва і так далі, самі все знаєте.

Так от, Олексій і правий, і неправий одночасно — отаке в нас нелінійне життя.

Він має рацію, бо війна іде криваво, важко, з величезними втратами — людей, міст, інфраструктури, економіки. Бо 30 років незалежності і особливо 8 років після анексії Криму ми не готувалися до війни. Ми безглуздо, недбало, недолуго марнували час (мова не про ЗСУ, а про владу і суспільство, хоча й до ЗСУ є багато питань). І зараз, на другий рік війни, не відбулося спрямування життя країни на потреби фронту, виробництво зброї і боєприпасів буксує, а корупція навіть розквітла і опанувала нові сфери, як от ухилення від мобілізації.

Наша влада — породження нашого суспільства і його чесне дзеркало. Ми дозволяємо їй діяти так, як вона діє. І тоді ми, українці — нема куди правди діти — заслуговуємо саме на таку жорстоку війну на знищення. Тому Олексій правий.

Агресія недоімперії проти України була об’єктивно невідворотною. Вона є відкладеною платою кров’ю за незалежність України, яку ми отримали в обмін на відмову від ядерної зброї (саме так це і формулювалося тоді).

Війна не є карою з небес за наше марнотратство відносно шансів на побудову успішної вільної країни. І не є повчальним приводом до прозріння. Тому Олексій не правий.

Ще в 1997 році я надрукував в «Київських відомостях» два сатиричних оповідання про гібридну війну росії проти України. І повірте, як високопосадовець АП, я спирався не тільки на власні фантазії.

Після вторгнення рф в Грузію в 2008 році неминучість війни стала зрозуміла кожному дотичному до політики. Вже не кажучи про період після анексії Криму.

Після другого пришестя чемоданного фюрерка він і його зазомбована паства обрали шлях до імперського середньовіччя. Вони почали рухатися по цивілізаційному шляху в зворотному напрямку і повинні були або переїхати через Україну або зупинитися. Що, власне, і відбувається.

І що, ми почали завчасно і наполегливо модернізувати суспільно-політичний устрій України, щоб стати сильнішими і відбити агресію з найменшими втратами? Було багато спроб донести ці зрозумілі речі до українського суспільства. Займалися цим безпосередньо і ми з Олексієм Толкачовим. Але нас всіх не почули. Не забажало українське суспільство стати більш сучасним і ефективним, більше вимагати від влади, але одночасно стати більш вимогливим до себе.

Якщо зустрічаються два європейці, то їм достатньо співпадіння однієї позиції з десяти, щоб почати будувати спільний проект. В українців можуть співпадати дев’ять позицій, але однієї розбіжності вистачить, щоб почати непримиренне протистояння. Це я вже як політтехнолог стверджую.

Не бачу, як війна зможе щось змінити в українському менталітеті. Війна — не вчитель або виховник. Вона — це біда, потрясіння, горе, які можуть пробудити в людях щось світле на зразок співчуття, але й те ненадовго. Потім все повертається до звичного світоустрою.

А ще війна здатна підводити історичну риску. Остаточну.

Олександр Кочетков, facebook.com

Фото зі сторінки ФБ Олександра Кочеткова



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан разом із ведучим Ігорем Гаврищаком у воєнному зведенні за 5 квітня обговорили наступні теми:

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2025.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.