У центрі Києва не діє судова заборона проводити мирні зібрання

zaborona

 
Всі мирні зібрання на Європейській площі, Майдані Незалежності та вулицях Банковій, Грушевського, Богомольця, починаючи з 8 грудня цього року не обмежені і не можуть бути обмежені жодним рішенням суду. Згідно зі статтею 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно без зброї, а обмежити це право може тільки суд.


У суботу, 30 листопада, Київська міська державна адміністрація подала позов до суду щодо заборони будь-яких мирних зібрань у центрі Києва з 1 грудня до 7 січня. Окрім конкретних відповідачів у справі — мене, моїх колег з Інституту «Республіка» Володимира Чемериса та Михайла Лебедя, адвоката Євгенії Закревської, Київської «Батьківщини» і фракції «УДАР», були зазначені також «інші суб’єкти, які реалізують право на мирні зібрання». Тобто КМДА просило заборонити зібрання всьому населенню планети Земля — і мертвим, і живим, і ненародженим.

Представниця КМДА Очередько Дар’я Сергіївна просила встановити обмеження свободи зібрань по вулицях Банковій, Грушевського, Богомольця, на Європейській площі, Майдані Незалежності та у парку «Хрещатий».

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Санін Богдан Володимирович розглянув справу (№ 826/19020/13-а/13-а) ввечері суботи, 30 листопада. Судове засідання розпочалося о пів на десяту вечора і закінчилося за 5 хвилин до опівночі.

Суддя, всупереч вимогам закону, перевів справу в письмове провадження одразу після пояснень сторін, без дебатів і дослідження матеріалів. Судове рішення публічно не проголошувалося.

5 грудня я отримав поштою рішення суду. У Постанові було зазначено, що обмеження мирних зібрань встановлено на період з 1 грудня по 7 грудня цього року. Обмеження встановлено автоматичне, тобто стосується невизначеного переліку суб’єктів.

Частина 6 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС), в якій виписано процедуру судового обмеження свободи зібрань, чітко вказано: «Постанова суду у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконується негайно».

Згідно з українським законодавством, Постанова суду від 30.11.2013, якою встановлено автоматичну заборону з 1 по 7 грудня цього року, підлягає негайному виконанню.

2 грудня влада усвідомила свою помилку — замість заборони з 1 грудня по 7 січня, вийшла лише заборона з 1 грудня по 7 грудня. Згідно зі ст. 169 КАС, «Описку» в Постанові суду можна виправити, але виключно шляхом прийняття Ухвали. 2 грудня суддя Санін виніс Ухвалу, якою «продовжив» термін дії судової заборони.

Постанова суду про обмеження свободи зібрань підлягає негайному виконанню, не залежно від того, чи було подано апеляційну скаргу. А от Ухвала про виправлення описок в судовому рішенню — ні. Частина 6 статті 182 КАС передбачає негайне виконання Постанови і аж ніяк не Ухвали. Виправлення в судовому рішенні набере законної сили після закінчення терміну, відведеного на подання апеляційної скарги, а в разі її подання — після розгляду справи, або відмови у відкритті апеляційного провадження.

Дану Ухвалу я отримав чотири дні тому, значить, як мінімум до 15 грудня автоматична заборона не діє. А до того часу я та колеги подамо апеляційні скарги та остаточно юридично заблокуємо виконання автоматичної заборони.

Можна зробити більш загальний висновок — допоки не настане 7 січня, всі суди позбавлені законної можливості встановлювати автоматичні заборони мирних зібрань по вулицях Банковій, Грушевського, Богомольця, на Європейській площі, Майдані Незалежності та у парку «Хрещатий».

Чому? Пункт 3 частини 1 статті 155 КАС чітко вказує, що cуд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо у провадженні цього або іншого адміністративного суду є адміністративна справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. КМДА може подати позов на підставі повідомлення про мирне зібрання від якогось ООО «Вася Пупкін і партнери», таким чином намагаючись обійти момент щодо «спору між тими самим сторонами». Але вже зараз є справа, в якій встановлено заборону для «інших суб’єктів, які реалізують право на мирні зібрання». ООО «Вася Пупкін і партнери» також входить до «інших суб’єктів». Проти кого б не був спрямований позов КМДА, відповідач вже входить до множини «інших суб’єктів». В юридичній площині влада потрапила у свій капкан. Хоча відсутність судових рішень не завадила розгону мирного Євромайдану 30 листопада.

Дарма сьогодні ходять судові виконавці і закликають припинити протести. Усі їхні вимоги — незаконні та виконанню не підлягають. Виконавче провадження не може здійснюватися щодо рішення суду, яке не набрало законної сили і не підлягає негайному виконанню.

Отак, завдяки судді Саніну (можливо, він спеціально зробив цей юридичний фінт?), жоден суд не може обмежити мирні зібрання в центрі Києва аж до 7 січня 2014 року.

Михайло КАМЕНЄВ, правозахисник, радник з юридичних питань Інституту «Республіка»Комментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Над Капітолієм США пішов дим. За інформацією агенції Reuters, будівлю було заблоковано, закриті всі входи і виходи через «зовнішні загрози безпеки»

подробнее
Конфликты и законы © 2008-2021.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.