Про що мовчить дружина Шила
- Подробиці
- Опубліковано 06.05.2025 18:32
-
Автор: Оксана Котомкіна, Конфлікти і закони Конфлікти і закони
- Переглядів: 2005
ВАКС зобов’язав НАБУ розпочати розслідування по дубайській нерухомості правоохоронця-мільйонера
Мабуть, так само, як ім’я Вадима Тітушка стало називним у сфері використання нелегальної силової підтримки для придушення протестів, провокацій та інших брудних справ правоохоронців, прізвище Артема Шила стало називним у правоохоронній системі загалом і Службі безпеки – зокрема. Молодий правоохоронець, якому лише 34 роки, як свідчать дані журналістів-розслідувачів, у період своєї служби в СБУ став доларовим мільйонером. І це лише те, що змогли розкопати журналісти. Підозрюю, що це лише верхівка айсберга.
Нагадаю, що, як встановило розслідування проекту Бігус.інфо, Артем Шило є власником численного елітного майна, вартість якого значно перевищує його офіційні доходи та доходи його родини. На нього оформлено дві квартири в «Новопечерських Липках», а на його дружину — ще одна квартира, понад 360 кв.м комерційної нерухомості, салон краси у клубному будинку в центрі Києва, коштовні автомобілі, а також частки в бізнесі. Частину нерухомості оформлено на батька Шила та на його водія, який також став власником дорогого майна й фігурує як пов’язана особа. При цьому очевидно, що доходи від підприємницької діяльності дружини не покривають обсягів набутого майна, попри те, що через її ФОП проходили кошти навіть у періоди, коли вона декларувала збитки або перебувала у декреті.
Крім того, Шила пов’язують зі скандалом довкола отримання української ліцензії компанією ТОВ «ТБК», що працювала під брендом 1xBet, попри російське походження бренду. Юридична компанія Шила була зареєстрована за адресою адвокатського об’єднання, юристи якого супроводжували процес ліцензування ТОВ «ТБК» і пізніше представляли інтереси компанії в суді.
А нещодавно вийшло ще одне розслідування – проекту «Схеми» Радіо Свобода, яке базується на витоку даних Дубайського земельного реєстру, верифікованого OCCRP у рамках міжнародного проєкту Dubai Unlocked. Згідно з даними розслідування, дружина Артема Шила Ірина у період з грудня 2021 по червень 2022 року придбала в Дубаї дев’ять об’єктів нерухомості загальною вартістю 4,3 мільйона доларів США. Йдеться про вісім квартир в елітних житлових комплексах столиці ОАЕ, а також готельний номер у п’ятизірковому Address Beach Resort/Residence на 178 кв.м, куплений за понад $2 млн. Усі об’єкти були прив’язані до телефону Ірини Шило. Власність на цю нерухомість зберігалась до вересня 2024 року, коли її було перепродано — зокрема готельний номер за $2,6 млн.
Пояснення, як саме «зароблялися» ці статки, нам дає фабула справи НАБУ з розкрадання коштів «Укрзалізниці». У 2021 році він, за версією слідства, організував групу, яка через підконтрольних працівників «Укрзалізниці» забезпечувала перемогу наперед визначених компаній у тендерах на постачання трансформаторів та кабельної продукції за завищеними цінами. Пропозиції конкурентів з нижчими цінами відхиляли на підставі листів про «загрозу державній безпеці» від СБУ — підписаних Шилом. Отримані в результаті контрактів кошти виводили через рахунки підконтрольних фізичних і юридичних осіб, частину легалізували як оплату «салонів краси», а частину витратили на елітну нерухомість. Загальна сума збитків для УЗ, за даними слідства, — понад 140 млн грн. Слідчі вважають, що частина привласнених коштів була легалізована та спрямована, зокрема, на купівлю елітної нерухомості та оплату послуг салонів краси. У квітні 2024 року Шилу було вручено підозру і обрано запобіжний захід.
Отже, маємо таку картину: ймовірно корупційні кошти, швидше за все, виводяться з країни і відмиваються в інших юрисдикціях, які максимально закриті від українського правосуддя. Зокрема, в Об’єднаних Арабських Еміратах, де була придбана нерухомість.
Кейс «Укрзалізниці» дуже показовий, і, впевнена, він не був поодиноким. Але дивує інше: українські правоохоронні органи жодним чином не прореагували на розслідування ані Bihus.info, ані «Схем». Гаразд, у першому випадку це можна хоч якось пояснити – як в тому анекдоті про «знову цю кляту невизначеність». Але у випадку з розслідуванням «Схем» були приведені абсолютно конкретні факти, що нерухомість була записана на дружину службовця, що доходи родини чиновника ніяк не могли пояснити подібних видатків і містили очевидні ознаки відмивання коштів.
На початку квітня я подала заяву до НАБУ з цього приводу і чесно чекала майже місяць. Однак НАБУ, на жаль, не побачило у фактах розслідування «Схем» ознак злочину. Тоді я подала скаргу до Вищого антикорупційного суду, і моя позиція була повністю підтримана слідчим суддею. ВАКС справедливо звернув увагу на те, що кейс Шила має ознаки не просто злочину, а саме корупційного злочину.
Цитую: «Викладені у заяві Котомкіної О.Ф. обставини свідчать про наявність достатніх переконливих підстав для внесення відомостей до ЄРДР. Зокрема, звертають на себе увагу наведені обставини набуття за кордоном майна значної вартості на той час дружиною Шила А., який був особою, уповноваженою на виконання функцій держави».
І тепер НАБУ має відкрити провадження проти Шила щонайменше за трьома статтями ККУ: 364 (Зловживання владою або службовим становищем), 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), 369 (Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі).
У цій історії є ще одна цікава деталь. Через короткий період після рішення ВАКС дружина пана Шила Ірина вирішила поїхати до Сполучених Штатів Америки. Тут варто підкреслити, що формально подружжя Шило у січні 2023 року розірвало шлюб. Але, з огляду на традиції українських правоохоронців, розлучення може бути фіктивним і «свідчити про відчуження активів, ймовірно отриманих незаконним шляхом, через пов’язаних осіб, а також про спробу уникнення відповідальності шляхом розірвання шлюбу та приховання майна».
За інформацією інших джерел, чиновник дійсно розійшовся з дружиною, і живе з іншою жінкою, що втім аж ніяк не знімає питання спільного відмивання коштів в ОАЕ.
Судячи з допису в Інстаграмі пані Ірини, її несподіваний від’їзд до США пояснюється тим, що вона дуже воліє познайомитися з Кремнієвою долиною.
Цікаве співпадіння, з огляду на те, що, на мою думку, дружина пана Шила є ключовим свідком (щонайменше свідком) по даній справі НАБУ. І щиро сподіваюся, що дружина екс-чиновника повернеться до України і зможе пояснити те, що можна пояснити, слідству. А слідство НАБУ не буде саботувати розслідування даної справи і докладе максимум зусиль, щоб ймовірно корумпований чиновник отримав заслужену правову оцінку його дій – та дій його близьких осіб по ймовірному відмиванню корупційних доходів за кордоном.
Оксана КОТОМКІНА, Конфлікти і закони
Фото з відкритих джерел
Також з цієї категорії...

Парламентарі наполягають на звільненні керівника...
11 мая 2012 г.

Суд відмовився розглядати скаргу адвоката...
18 дек. 2012 г.

НПП «Дворічанський»: фінінспекції закони не...
17 июл. 2015 г.
Набираючі популярність...

Оперативна інформація станом на 08.00...
6 мая 2025 г.

1430 москалів подохло минулої доби...
6 мая 2025 г.

Збито 54 ворожі БпЛА, 70...
6 мая 2025 г.
Останні новини
06.05.2025 19:48
Перемога, яка має значення для всієї правової системи України06.05.2025 18:32
Про що мовчить дружина ШилаПолковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан разом із ведучим Ігорем Гаврищаком у воєнному зведенні за 6 травня обговорили наступні теми:
Коментарі