Абітурієнтів обмежили у доступі до інформації

pr comition

 
На останній прес-конференції міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник укотре заявив, що цього року вступна кампанія має потужний інформаційний супровід й відбувається під пильним оком громадськості. Проте ряд нещодавніх критичних публікацій у провідних українських медіа та постійні звернення спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА до Міністерства, які залишаються без відповіді, дають підстави говорити про чималу кількість проблем вступу-2012.


Цього року абітурієнти сповна скористалися своїм правом подавати документи для участі у конкурсі у п’яти вищих навчальних закладах (по три напрями підготовки у кожному). Цьому більшою мірою сприяло запровадження електронної системи вступу, адже не кожному абітурієнту до снаги об’їхати п’ять приймальних комісій, особливо, якщо вони розташовані у різних частинах України. Проте, якщо подати заяву до ВНЗ таки вдалося, то з пошуком себе у рейтингових списках у вступників виникли проблеми.

Офіційні рейтинги рекомендованих до зарахування оприлюднювали лише на стендах у приймальних комісіях ВНЗ. Попри обіцянку міністра, не всі заклади дублювали цю інформацію на своїх веб-сторінках. Це, зокрема, стосується таких вишів, як Національний університет державної податкової служби України, Тернопільський національний економічний університет, Східноукраїнський Національний університет ім. В. Даля та інших.

Не були оприлюднені рейтингові списки рекомендованих до зарахування у другій хвилі і на веб-сайті Національного авіаційного університету. А тому, щоб дізнатися, чи рекомендовано абітурієнта до зарахування, необхідно самостійно прийти до ВНЗ та ознайомитися зі списками біля приймальних комісій. Ті вступники, які знаходяться в інших регіонах України, намагаються отримати інформацію у телефонному режимі. Проте не всі приймальні комісії надають таку інформацію. Зокрема, в Київському національному торговельно-економічному університеті абітурієнтів вітає автовідповідач, який рекомендує всю необхідну інформацію шукати на веб-сайті університету.

Публічність та відкритість процесу вступної кампанії мала б забезпечувати Інформаційна система “Конкурс”, яка в цьому році отримує дані з Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Однак через те, що ВНЗ не подають оперативної інформації про хід зарахування абітурієнтів та зміни у рейтингових списків до ЄДЕБПО, дані не відображаються і в ІС “Конкурс”. Окремі ВНЗ скаржаться на те, що інструкції для відзначення зміни статусу абітурієнтів надійшли пізно та у них важко розібратися. Трапляються випадки, коли в одного і того ж абітурієнта у різних навчальних закладах стоїть позначка про подачу оригіналів документів. Через сукупність цих проблем вступники не можуть в онлайн-режимі відстежити свій актуальний рейтинг у ВНЗ та оцінити шанси на безкоштовне навчання.

Такий обмежений доступ до інформації дав приймальним комісіям простір для маневрів. Наприклад, у Харківському політехнічному інституті організували єдину хвилю зарахування та відібрали всіх вступників, які подали оригінали документів. Працівники приймальної комісії Кримського юридичного інституту Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» телефонували абітурієнтам та рекомендували їм укладати контракт. Як виявилося згодом, вступники мають усі шанси пройти у третій хвилі зарахування та навчатися за кошт державного замовлення, однак оплата вже була здійснена, а договір – підписаний.

У Харківському авіаційному інституті сформували рейтинг абітурієнтів лише з числа тих, які подали оригінали документів. У Київському національному лінгвістичному університеті було оприлюднено списки абітурієнтів, які можуть подавати оригінали документів та укладати договір про навчання за кошти фізичних чи юридичних осіб (контракт) з гарантією повної компенсації витрат на навчання. У випадку, якщо зазначені абітурієнти до 15.00 6 серпня 2012 р. цього не зроблять, вони втрачають право на зарахування до університету на контрактну форму навчання.

Міністр нещодавно заявив, що звернувся з листом до керівників ВНЗ і попередив, що, у разі виявлення порушень Умов прийому до вищих навчальних закладів України в 2012 році, накази про зарахування будуть скасовані, неправомірно зараховані студенти не отримують студентські квитки, а винні у допущенні порушень – притягнуті до відповідальності. На практиці ж, спостерігачами не зафіксовано жодної реакції з боку Міністерства на дії приймальних комісій вишів-порушників.

Громадські спостерігачі мережі ОПОРА неодноразово зверталися до МОНмолодьспорт із повідомленнями про грубі порушення прав вступників, проте наразі жодної офіційної відповіді та реакції на скарги організація не отримала. Складається враження, що у Міністерстві не до кінця розуміють функцію громадського спостереження, яке не обмежується присутністю спостерігачів на засіданнях приймальних комісій та роботою “гарячої лінії” для абітурієнтів. Основна мета спостереження – це контроль за дотриманням Умов прийому, допомога у відновленні порушених прав, а також виявлення проблемних моментів, на які варто звернути увагу профільному міністерству. Тож сподіваємося на швидку реакцію чиновників та врегулювання питань, що стосуються грубих порушень Умов прийому з боку ВНЗ та обмеження прав абітурієнтів на доступ до вищої освіти, повідомляє прес-служба ВГО ОПОРА.



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

В ночь на сегодняшний день противник нанес авиационный удар по Украине с применением 3 крылатых ракет и одной противорадиолокационной ракеты

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.