​Заява незалежної медіа-профспілки України з приводу звільнення голови НСТУ Зураба Аласанії

У зв’язку з усуненням Наглядовою радою НСТУ Зураба Аласанії від обов’язків голови, Незалежна медіа-профспілка вважає за потрібне нагадати ряд важливих обставин, що пов’язані із даним фактом.


З 2017 року, відколи З.Аласанія очолив НСТУ, Незалежна медіа-профспілка активно слідкувала за процесом перетворення державного мовлення у Суспільне. Ще у 2016 році на Українському радіо було створено осередок НМПУ, а згодом – первинну організацію Незалежної медіа-профспілки України на НСТУ.

Перший голова осередку журналіст Дмитро Іванов брав участь у засіданні робочої групи, яка розробляла стратегію створення НСТУ у 2014-15 роках і працювала під керівництвом Зураба Аласанії, на той момент гендиректора Національної телекомпанії України.

Серед іншого, робоча група розглядала питання кадрової реформи у зв’язку з необхідністю злиття численних державних ТРК у єдину юридичну особу, що вимагало скорочення персоналу.

Учасники робочої групи, серед яких були юристи, представники медіа-спільноти та різноманітних європейських інституцій, активно допомагали процесу створення Суспільного мовлення та декларували як скорочення, так і впровадження прозорої кадрової політики НСТУ на основі європейських стандартів.

Зокрема, скорочення передбачалося за підсумками процедури атестації персоналу. Мала бути розроблена система чітких оцінок, посадових інструкцій та конкурсних засад для визначення придатності претендентів як для менеджерського складу, так і для творчих працівників НСТУ.

Зураб Аласанія обіцяв, що рішення про закриття чи збереження тих чи інших програм у сітці мовлення буде ухвалюватися на основі прозорої процедури оцінювання з урахуванням думки авторів, а тим, хто розумітиме недостатність своїх знань чи кваліфікації, буде надана можливість їх підвищення.

Утім, майже всі обіцянки лишилися нереалізованими. Процедура скорочення працівників НСТУ у 2017 році відбувалася волюнтаристськими методами, через тиск та шантаж працівників, погрози звільнення за дрібні порушення, в атмосфері недовіри до рядового складу та відсутності діалогу з колективом. Десятки теле- та радіопроектів були закриті не лише без справедливого оцінювання, але й без попередження авторів, що їх програму знято з ефіру.

Медіа-профспілка має у своєму розпорядженні відповідні документи – заяви та службові записки працівників Суспільного, а також листи з цього приводу, спрямовані як до керівників суспільного мовника, так і до голови Наглядової Ради Тетяни Лебедєвої.

На жаль, дані листи лишилися без належної реакції – люди були звільнені, програми були закриті. Хоча, за висновками юристів, у багатьох випадках процедура звільнення чи переведення працівників на інші посади відбувалася з порушенням законів чи підзаконних актів. Про це Незалежна медіа-профспілка неодноразово повідомляла у свої публічних заявах. Вони, на жаль, були проігноровані.

Нині ж пан Аласанія потрапив у таку ж ситуацію і вважає рішення Наглядової Ради про звільнення з поста голови правління Суспільного незаконним. НМПУ складно на даний момент зробити висновок про легітимність рішення Наглядової Ради, оскільки протоколи засідання Ради не оприлюднені. Але вже з’явилися заяви про те, що звільнення З. Аласанії є політично мотивованим.

НМПУ вважає неприйнятним будь-яке рішення про звільнення працівника Суспільного, включно з головою Правління, якщо воно не має законних підстав.

До того ж, в Україні склалася неприпустима ситуація із дотриманням прав працівників ЗМІ.

Про це свідчать заяви ряду провідних міжнародних та вітчизняних організацій, зокрема Управління ООН з прав людини, Amnesty International, Інституту масової інформації та інших. Це не лише резонансні випадки перешкоджання діяльності працівників преси, погрози та напади на журналістів.

Це і питання дотримання трудового законодавства – незаконні звільнення, невчасна або неповна виплата зарплат і гонорарів, редакційна цензура, неприйнятні умови роботи журналістів та багато іншого. На жаль, ці проблеми досі не стали предметом активного обговорення у медіа-спільноті, експертних колах, а також громадськими активістами, журналістами-депутатами ВРУ та представниками міжнародних організацій в Україні.

Скандал зі звільненням З. Аласанії повертає ці проблеми в публічну площину.

Тому, попри всі порушення, які раніше виявила НМПУ на Суспільному, ми вважаємо неприпустимим кулуарне ухвалення будь-яких рішень щодо мовника. Оскільки це нівелює принципи, заради яких проводиться його реформування.

Особливо це небезпечно зараз – у період початку активної фази виборчих перегонів.

НМПУ переконана – без відвертого та повноцінного обговорення проблематики дотримання прав працівників ЗМІ не може бути мови про створення в Україні демократичного суспільства.

Комітет НМПУ

Фото racurs.uaКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Последние новости

Нардеп Гео Лерос просил вручить «Оскар» Зеленскому за инсинуацию покушения, но даже «Слуги» не оценили эту новую постановку

подробнее

Опрос

Ваше ставлення до введення в Україні латиниці замість кирилиці?

Конфликты и законы © 2008-2021.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.