Сучасний геноцид. «До життя в окупації звикнути не можна…»
- Подробиці
- Опубліковано 12.03.2023 17:43
-
Автор: Манана Абашидзе, Конфликты и законы Конфлікти і закони
- Переглядів: 10748
Ізюм. Я ніколи не була в цьому місті в мирний час, тому про його красу і затишність знаю лише з фото.
Ізюмчани у своїй більшості не могли повірити, що росіянці почнуть бомбити місто, села, вбивати людей, бо географічно Харківська область межує із рф.
Ізюм і область зруйновані вщент. З початку квітня 2022 р. місто, яке називають «воротами Донбасу», знаходилося під окупантами. У вересні ЗСУ звільнили місто. Армія рф залишила по собі масові поховання, страх, хвороби але й віру у перемогу.
Багато цивільного населення загинуло, хто від бомбардувань, хто від холоду і голоду, або був розстріляний чи закатований.
Ті, хто залишився в живих, і досі не можуть оговтатись від окупації. Бідність і психологічні травми не покидають людей і досі, а діти, здається, подорослішали на років сім, не менше. Спілкуватися з ними дуже важко, вони повторюють лише: «людожери» і «голодний»! Є малюки, які від стресу перестали розмовляти, бачити. Згодом слух і зір відновляться, а поки… біда!
Люди не вирізняли, де реальність, а де вигадка, а може, жахливий сон. Все плуталось, тому що не сприймалось, не усвідомлювалось те, що відбувалось.
«Де у вас тут нацисти?»
Війська рф зайшли в місто переможцями.
У місті чоловіків роздягали, щоб знайти тату з українською символікою, люди з татуюванням тризуба та ін. – зникали назавжди. Дуже жорстоко до населення ставилися мобілізовані з Луганської/Донецької областей. «Колишні українці» -як їх називають ізюмчани.
«Усі боялися представників ЛДНР, а не росіян, вони були трошки гуманнішими, а ті садисти, які казились від українського прізвища, слова» - розповідають жителі села Андріївка пані У., що в декільках км від Ізюму (загалом, люди не охоче згадують і розповідають про окупацію, у більшості бояться, «а якщо вони повернуться, і хтось видасть…»)
ЛДНРівці забирали всіх «підозрілих», згодом знаходили їхні тіла: тих, хто служив в АТО, активістів, волонтерів, молодих дівчат.
Розстрілювали інвалідів. Активістів сікли до смерті. Деякі залишилися живими, але пройшли через такі тортури, що важко говорити».
«Рошисти люблять в Україні бомбардувати школи. Ми думали, що це вигадки, коли розповідали про Київську область, - розповіла вчителька Ніна Андріївна Ткоченко. - Вони підпалювали портрети письменників, книжки в бібліотеках і напивались як чорти!» В Ізюмі не залишилося жодної цілої школи, дитячого садка, вони їх обстрілювали з важкої артилерії. Пограбували музеї.
У місті роздавали газету «Харків Z». У ній у війні звинувачували ЄС, Америку... а росія – «визволители и победители».
Окупанти займали будинки українців, які потім перетворювали на купу будівельного сміття. А місцеві жили в сараях і погребах, багато хто помер від переохолодження, в основаному це діти і літні люди.
Наталія Наумчик розповіла, як вона із чотирма дітьми потрапила під бомбардування. Вони вибралися з Ізюма до села, бо думали, що села нікому не потрібні, бо там немає жодних об'єктів. Але все виявилося навпаки. Їхній будинок підірвали, її з дітьми відкопували сусіди. Дворічна дочка так кричала, думали, що дитина втратила слух. Мати Наталії залишилася в Ізюмі, пізніше Наталія дізналась, що мати загинула під уламками будинку.
Людей обстрілювали з дронів. «Було ж видно, що йдуть жінки та маленькі діти. Навіщо спрямовувати на нас дрони? Коли ми впали, моя дочка так плакала... Я підняла погляд і побачила, що ноги в неї якось неприродньо лежать. А нам ще треба було кілька кілометрів іти трасою до села. Я спитала: «Що з ногами?». Вона сказала, що все гаразд, з’ясувалось, що у дитини ніг більше немає, це було наприкінці серпня» - розповіла Олена П.
«Через Печенізьке водосховище український «Червоний хрест» організовував евакуацію щопонеділка. Але окупанти обстріляли евакуаційну колону і підірвали переправу, навкруги все замінували, - розповів Микола Костянтинович, 50-річний лікар педіатр. - Ми не були підготовлені до війни. Ніякого уявлення не мали про ТРО, про самозахист, місцева влада… вони практично всі повтікали на початку березня 22 року…
У мене усі гроші були на карті. Навіть коли почалися стихійні ринки, і люди почали продавати гуманітарку, видану окупантами, я не мав можливості нічого купити, голодували страшно як, та і з питною водою були проблеми, люди труїлись... Я тепер розумію, що таке голод і для чого його вчиняють. Волю ламали, гади!»
«Не було ні світла, ні води, ні газу, про гігієну говорити не варто. Вперше я помився десь лише за місяць, у дуже теплій воді, нагрітій на багатті. Люди місяцями жили без гігієни, з вошами. Вологі серветки не рятували ситуацію. Це давало великий дискомфорт, особливо з огляду на те, що у жінок є ще й свої природні цикли. Жах, - згадує Микола Костянтинович.
Жінки народжували у підвалах. Багато жінок померло від інфекції. Помирали і малята, з різних причин. У матусь не було молока, тому що голодували… Жінки просили окупантів надати їм можливість народити в лікарні, але ЛДНРівці, які «опікувались» цивільним населенням, відповідали: «У нас на родіне у підвалах народжують вісім років, от і ти рожай у підвалі»!
Коли Ізюм і села звільнили, була величезна радість. Люди святкували кожен сантиметр української звільненої землі.
Все, що коять дикі московити в Україні – є геноцид. Генеральна Асамблея ООН у схваленій 11 грудня 1946 року резолюції визначила: «Згідно з нормами міжнародного права, геноцид є злочином, який засуджує цивілізований світ і за здійснення якого головні винуватці мають бути піддані покаранню».
На жаль, керівництво України не готувалось до війни всі 9 років. І воно повинно це визнати. Скільки людей країна втратила наразі і скільки ще втратить? Думаю, ми жахнемось, коли дізнаємось про реальні втрати цивільного населення і військових. А поки нам потрібно вижити і перемогти!
Манана АБАШИДЗЕ, Конфлікти і закони
Фото надане автором
Також з цієї категорії...
«Степи мрійників» Володимира Кличка
5 июн. 2009 г.
Народ России! Остановите вашего президента
24 мая 2014 г.
Комитет патриотических сил Донбасса «Східний...
21 авг. 2014 г.
Набираючі популярність...
Понад 41 мільярд доларів США...
20 нояб. 2024 г.
Поліція Києва затримала двох ділків,...
20 нояб. 2024 г.
Оперативна інформація станом на 08.00...
21 нояб. 2024 г.
Останні новини
21.11.2024 14:06
Збито шість крилатих ракет ворога21.11.2024 13:55
1510 кацапів подохло минулої доби на українській земліПолковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 20 листопада обговорив наступні актуальні теми:
Коментарі