​В Україні немає комплексного погляду на переселення українців з Польщі

Цими днями українці в Польщі відзначають 70-ліття операції «Вісла», тобто насильницького виселення комуністичною владою з південно-східних регіонів Польщі приблизно 140 тисяч українців. Українців, здебільшого з їхніх етнічних Лемківщини, Надсяння, Підляшшя та Холмщини, примусово вивезено на так звані «повернені території» у західній та північній частині польської держави. Операцію 1947 року продумано як спосіб знищення Української повстанської армії та Організації українських націоналістів, повідомляє «Польське радіо».


1990 року операцію «Вісла» засудив Сенат Польщі. 2007 року президенти Польщі та України – Лєх Качинський та Віктор Ющенко – засудили операцію «Вісла» у спільній заяві, вказуючи, що вона суперечила базовим правам людини.

Від 28 квітня до 1 травня у Перемишлі триває громадське відзначення – «Операція «Вісла» – 70 років потому». Пам’ятні заходи зорганізовано також, наприклад, у Вармінсько-Мазурському воєводстві, Варшаві та на території колишнього Центрального табору праці в Явожні, куди в післявоєнний період потрапляли українці.

Журналістка Наталя Кляшторна з Києва, яка вже понад 15 років займається проблематикою переселення українців з Польщі (зокрема, в радянську Україну), звернула увагу, що в Україні бракує комплексного погляду на ці справи. Недостатньо відомо про долю, яка спіткала українців у Польщі, і про культурну спадщину того регіону. Навіть фахівці і журналісти нерідко плутають різні операції переселення. «Плутаємо акцію «Вісла» з операцією обміну населення між Україною і Польщею, не кажучи вже про подальші акції, наприклад про виселення людей з-під лінії кордону – це три такі потужні акції: 1940, 1948 і 1952 роки», – звернула увагу Наталя Кляшторна.

За її словами, заходи в Перемишлі з нагоди 70-х роковин операції «Вісла» є також джерелом натхнення, тому що тут можна побачити, як багато українці в Польщі роблять для того, аби зберегти цю пам’ять, «щоб не загубити культурної спадщини і українських слідів присутності на рідних землях». Як додала Наталя Кляшторна, видно також «досить успішні спроби фіксації продовження української історії вже не на українських землях».

Виставка у вікні Народного дому в Перемишлі, присвячена операції «Вісла». Фото polradio.plКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Последние новости

Сурков рассказывает о своем участии в событиях на Донбассе. При этом он даже и не думает отрицать, что приезжал на оккупированные территории

подробнее
Конфликты и законы © 2008-2021.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.