​В Україні немає комплексного погляду на переселення українців з Польщі

Цими днями українці в Польщі відзначають 70-ліття операції «Вісла», тобто насильницького виселення комуністичною владою з південно-східних регіонів Польщі приблизно 140 тисяч українців. Українців, здебільшого з їхніх етнічних Лемківщини, Надсяння, Підляшшя та Холмщини, примусово вивезено на так звані «повернені території» у західній та північній частині польської держави. Операцію 1947 року продумано як спосіб знищення Української повстанської армії та Організації українських націоналістів, повідомляє «Польське радіо».


1990 року операцію «Вісла» засудив Сенат Польщі. 2007 року президенти Польщі та України – Лєх Качинський та Віктор Ющенко – засудили операцію «Вісла» у спільній заяві, вказуючи, що вона суперечила базовим правам людини.

Від 28 квітня до 1 травня у Перемишлі триває громадське відзначення – «Операція «Вісла» – 70 років потому». Пам’ятні заходи зорганізовано також, наприклад, у Вармінсько-Мазурському воєводстві, Варшаві та на території колишнього Центрального табору праці в Явожні, куди в післявоєнний період потрапляли українці.

Журналістка Наталя Кляшторна з Києва, яка вже понад 15 років займається проблематикою переселення українців з Польщі (зокрема, в радянську Україну), звернула увагу, що в Україні бракує комплексного погляду на ці справи. Недостатньо відомо про долю, яка спіткала українців у Польщі, і про культурну спадщину того регіону. Навіть фахівці і журналісти нерідко плутають різні операції переселення. «Плутаємо акцію «Вісла» з операцією обміну населення між Україною і Польщею, не кажучи вже про подальші акції, наприклад про виселення людей з-під лінії кордону – це три такі потужні акції: 1940, 1948 і 1952 роки», – звернула увагу Наталя Кляшторна.

За її словами, заходи в Перемишлі з нагоди 70-х роковин операції «Вісла» є також джерелом натхнення, тому що тут можна побачити, як багато українці в Польщі роблять для того, аби зберегти цю пам’ять, «щоб не загубити культурної спадщини і українських слідів присутності на рідних землях». Як додала Наталя Кляшторна, видно також «досить успішні спроби фіксації продовження української історії вже не на українських землях».

Виставка у вікні Народного дому в Перемишлі, присвячена операції «Вісла». Фото polradio.pl



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 4 листопада розповів про наступні актуальні ситуації на фронті:

детальніше

Опитування

Чи підтримуєте Ви ідею влади продавати українські безпілотники за кордон?

Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.