«Політична «джинса» не притаманна Польщі», – Олександр Тарасов.

vibori polska

 
Одночасно з українськими, проходили вибори у Польщі – наші західні сусіди обирали парламентарів. Заступник голови НМПУ, Олександр Тарасов спільно з іншими українськими колегами відвідали вибори у Польщі та стали офіційними спостерігачами від України. Загалом, спостерігати за виборчим процесом у Польщі прибуло 140 спостерігачів з усіх куточків світу: Канади, Великобританії, Швеції, Італії, Чехії, Словаччини, Литви, Білорусі, Іспанії, Казахстану, Туреччини, Німеччини, України, Грузії, Вірменії, Угорщини і Франції.


Серед них були знані в усьому світі фахівці та зірки, зокрема, з Канади прибув Девід Кілгур, який впродовж 26 років працював держсекретарем Канади, а також міс Канади – Анастасія Лім; зі Швеції приїхав Нг Ман-Ян – китайський емігрант і відомий фахівець зі світової економіки; з Вірменії Паруйра Айрікян – дисидент – який був співробітником Володимира Буковського; з України – Олесь Шевченко, український політвязень радянських таборів, який був депутатом першого парламентського скликання України.

Також у спостереженні взяли участь: радник Вітаутас Ландсбергіс Андрус Тучкус і перекладач польської літератури на литовську мову, журналісти з Чехії та України.

Олександр Тарасов, заступник голови НМПУ, старший юрист Юрбюро НМПУ розповідає про особливості виборчого процесу Польщі та ділиться досвідом спостереження за виборами у сусідній країні:

- Олександре, чи є у Польщі таке явище як «джинса» і як з нею боряться у Польщі?

Слід зауважити, що політична «джинса» не притаманна для польських медіа-продуктів, однак польське законодавство не робить різниці між комерційною та політичною прихованою рекламою. Обидва підпадають під дію закону «Про протидію нечесній конкуренції», який ухвалено ще у 2007 році. Контроль над дотриманням конкурентного законодавства тримає Управління охорони конкуренції та споживачів (UOKiK), яке за недобросовісну ринкову практику має право накладати на порушників – власників медіа та видавців – штрафи.

- Які порушення у день виборів Ви спостерігали, і які механізми боротьби з ними застосовують у Польщі?

Ми не зафіксували порушень. Однак, наші колеги з Польщі зафіксували у бюлетенях порушення порядку нумерації партій у списку. Польські експерти вважають, що, при відсутні інших суттєвих порушень, на виборчий процес це не вплинуло. Під час виборчої кампанії розгляд порушень відбувається у формі експрес суддів: суд повинен розглянути скаргу впродовж одного-двох днів. Підкуп виборців карається тюремним ув’язненням, при чому покаранню підлягають обоє учасників злочину, однак більшу відповідальність покладено на тих, хто здійснює підкуп виборця.


- Як ви оцінюєте польське виборче законодавство?

Виборче законодавство Польщі більше спрямовано на захист прав виборців від будь-якого стороннього впливу, у тому числі інформаційного. Тому, у порівнянні з українським законодавством, тут встановлено більше обмежень діяльності журналістів в день голосування та підрахунку голосів. Наприклад, журналіст усередині виборчої дільниці має право робити зйомки лише з дозволу голови виборчої комісії і лише коли немає виборців. Однак, слід зауважити, що більшість голів ДВК дозволяли журналістам фотографувати чи робити стендапи.

Зауважимо, що під час виборів у Польщі представниками НМПУ Олександром Тарасовим та Сергієм Сухобойченком, який представляє НМПУ у Варшаві, було організовано дискусію «Україна – Польща. Вибори 2015». Учасниками дискусії стали: Юрій Луканов, голова НМПУ; Ядвіга Хмельовська, віце-президент «Федерації незалежних ЗМІ», скарбник «Асоціації польських журналістів», один із керівників підпілля Солідарності, яку переслідувала влада з метою арешту з 1981 по 1990 роки; Олесь Шевченко, український дисидент, політв’язень, а також багато інших журналістів та експертів з України та Польщі.

Дискусія «Україна – Польща. Вибори 2015»


Джерело nmpu.org.uaКомментарии

Комментарии отсутствуют. Возможно, ваш будет первым?

Добавить комментарий

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Дарницький суд. Трансляція рішення судді Заставенко у справі «Медведчук проти Стуса». P.S. Рішення «іменем України» винесене

подробнее

Опрос

Вы проголосуете на местных выборах за кандидатов от "Слуг народа"?

Конфликты и законы © 2008-2020.

Электронная версия всеукраинского юридического журнала «Конфликты и законы». Свидетельство о госрегистрации: КВ № 13326-2210Р от 19.11.2007 г. Полная или частичная перепечатка материалов сайта разрешается только после письменного согласия редакции. Внимание! Начиная с 21.11.2013 года (дня провала евроинтеграции с ЕС) редакция журнала «Конфликты и законы» (вопреки правилам правописания) оставляет за собой право публиковать слова «партия регионов» и «виктор федорович янукович» со строчной буквы. Также, начиная с 29.06.2016 года, редакция «КЗ» оставляет за собой право навсегда публиковать на своих страницах со строчной (маленькой) буквы слова (и образованные от них аббревиатуры) и словосочетания «москва», «россия», «российская федерация», «владимир путин», а вместе с ними и сокращение «роскомнадзор» (как и все прочие госучреждения рф), нарушив таким образом установленные правила правописания независимо от языков, на каких эти слова и названия публикуются. Это наше оружие в информационной войне с оккупантом.