Прийнятий закон «Про ринок електричної енергії». Добре чи погано?
- Подробиці
- Опубліковано 13.04.2017 20:49
-
Автор: Конфликты и законы Конфлікти і закони
- Переглядів: 2078
У цивілізованому світі прийнято монопольні ринки регулювати, а конкурентні - лібералізовувати. І саме так, а не навпаки. І послідовність дій важлива.
Цей закон відпускає у вільне плавання виробників е/е. Що це за ринок в Україні:
1. Енергоатом (держ власність) = 50%-55% виробітку
2. Центренерго (держ власність) = 8-10% виробітку
3. Укргідроенерго (держ власність) = 6-7% виробітку
4. ДТЕК = понад 25% виробітку.
Тобто держ компанії (часто управляються з одного кабінету, де сидить переможець виборів) = 70% виробітку. А ДТЕК = 25%. Сумарно два бенефіціара контролюють біля 95% виробітку е/е. Іноземних компаній немає.
Технічно у наш ринок може потрапляти електроенергія з росії і таким чином збільшувати конкуренцію на ринку. Але це практично неможливо через політичні бар’єри.
З Європи імпорт електроенергії неможливий з технічних причин. З Європою ми не синхронізовані (це довгий, дорогий і малореалістичний у наступні 10 років проект), а Вставки Постійного Струму блокуються певними силами.
Отже Україна = ринок, який ізольований від зовнішніх.
Чи можна назвати конкурентним ринок, де два гравці контролюють 95%? Тим більше 70% з того - це держ компанії, про роботу яких ходить багато легенд.
Що ж відбудеться з цінами після лібералізації? Давайте будемо чесними, бо чесна ідентифікація проблеми дозволяє знайти правильні рецепти вирішення. Ціна е/е та кінцеві тарифи для населення виростуть в 2, а може і в 3 рази. Це +150грн..+250грн. до рахунку у місяць. На фоні хвилювань по абонплаті за газ у 50грн. це буде непросто.
Ціна е/е для малого та середнього бізнесу, бюджетних установ та організацій також виросте, можливо, у 1,5-2 рази.
А от для ТОП-20 крупних підприємств-споживачів е/е ціна, можливо, і не виросте. А може і знизиться. Вони будуть цікаві для продавців, за них буде іти конкуренція.
Чи могла би відбутися лібералізація ринку без будь-кого зростання ціни е/е? Ні. Але ринкова, тобто справедлива, ціна абсолютно різна при різних ступенях монополізації ринку. Чим на ринку більше конкретності - тим нижча ціна та вища якість.
Приклад.
У росії, де є з десяток видобувників вугілля, його ціна на рівні Роттердам-. У Польщі також на рівні Роттердам-. В Україні, де понад 80% у одних руках, і на мою думку, це монополія, але яка відпущена державою у вільне плавання, ціна вугілля Роттердам+.
Отже, наслідки цього закону можуть бути як позитивні, так і негативні. Конкурентний ринок можна було будувати і до закону (приватизація, корпоратизація, розщеплення, відкриття ринку). Але цього ніхто не робив. Чи раптово хтось змінить пріоритети і візьметься за таке непросте завдання після закону? Побачимо, є 2 роки.
Звичайно, наша діюча модель застаріла і її варто реформувати. Але будь-яка реформа має призводити до позитивних практичних результатів. І на мою думку, посилення конкурентності ринків є, як мінімум, не менш важливим, аніж лібералізація монопольних ринків.
Знаю, що не в тренді загальної ейфорії. Вибачте, я реаліст і практик.
Andriy Gerus, facebook.com
Фото UkrPress.info
Також з цієї категорії...
За прем'єрства Юлії Тимошенко Україна...
11 дек. 2012 г.
В «УДАРі» вважають, що за...
17 янв. 2013 г.
Мінфін розпочинає війну із селом
24 июл. 2014 г.
Набираючі популярність...
Шпигуни на два фронти, або...
30 нояб. 2024 г.
Звіт експертів Chainalysis «The 2024...
27 дек. 2024 г.
У НАТО схвалили підхід до...
31 дек. 2024 г.
Останні новини
31.12.2024 09:49
У НАТО схвалили підхід до протидії інформаційним загрозам31.12.2024 09:36
1610 кацапів подохло минулої доби на українській землі30.12.2024 19:48
У Криму нагадують: «Російським окупантам тут не місце!»Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у воєнному зведенні на 31 грудня обговорив наступні теми:
Коментарі