​Закликаємо НКРЕКП скасувати формулу Роттердам плюс вже цієї осені та не брати участі у передвиборчих шоу

Останнім часом у засобах масової інформації з’явилася інформація, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, нібито скасовує формулу Роттердам+, згідно якої сьогодні розраховується тариф для підприємств теплової генерації (80% таких потужностей належить компанії ДТЕК).


Ідеться про відмову від цієї формули із 01 липня 2019 року. Багато коментарів із цього приводу давала і новопризначена голова НКРЕКП О. Кривенко.

У зв’язку із цим хочемо пояснити суть процесів та висловити свою позицію щодо цих подій.

У квітні 2017 року був прийнятий Закон України «Про ринок електричної енергії». Згідно цього закону з 1 липня 2019 року НКРЕКП втрачає повноваження щодо встановлення оптової ринкової ціни та тарифу теплової генерації. Тому НКРЕКП не може нічого відмінити з липня 2019 року, оскільки Закон України передбачає, що Комісія тоді просто не матиме відповідних повноважень по встановленню тарифу теплової генерації. А закон має вищу юридичну силу, аніж рішення НКРЕКП.

Проте Комісія має повноваження і несе відповідальність за встановлення всіх цін та тарифів у сфері електроенергетики до липня 2019 року. Правдива відміна або зміна формули Роттердам+ означає іншу формулу розрахунків тарифів для теплової генерації впродовж цього періоду (протягом наступних 10 місяців). Але, на жаль, станом на сьогодні Комісія відмовилася змінити цю формулу протягом періоду здійснення своїх повноважень, хоча у Комісії є всі юридичні можливості змінити цю формулу вже цієї осені.

Нагадаємо, ця формула Роттердам+ діє із квітня 2016 року та приносить надприбутків компаніям теплової генерації у розмірі 1,2 млрд грн у місяць. Отже, додаткових 10 місяців дії цієї формули передбачає ще 12 млрд грн тарифних надприбутків, з яких понад 10 млрд грн отримає компанія ДТЕК Р. Ахметова.

Окрім того, голова НКРЕКП О. Кривенко заявила, що після вступу у дію нового Закону України «Про ринок електричної енергії» можлива змова виробників електричної енергії, що призведе до зростання цін. А у ЗМІ з’явилися повідомлення, що внаслідок введення нової моделі ринку тарифи для бізнесу можуть вирости на 30%-35%, а тарифи для населення на 200%.

У зв’язку із цим ми, як Асоціація, що представляє споживачів електричної енергії, закликаємо НКРЕКП:

Вже цієї осені внести зміни до Постанови №289 «Про затвердження формування прогнозної оптової ринкової ціни на електроенергію» таким чином, щоб а) у ціні вугілля не враховувалася неіснуюча в реальності доставка вугілля із Роттердаму в Україну, б) враховувалася реальна якість вугілля, тобто передбачалася знижка у ціні вугілля із вищим вмістом сірки (в Україні вміст сірки біля 2%, а у Роттердамі — менше 1%), адже такі коригування на якість є типовою ринковою практикою. Заміна формули «Роттердам+» на формулу, наприклад, «0,9 х Роттердам» призведе до зниження ціни електроенергії на 15%.

Вже зараз ініціювати дії, що унеможливлять таке різке зростання тарифів на е/е із введенням нової моделі ринку. А також ініціювати відтермінування переходу на нову модель ринку до моменту, коли монопольна структура ринку буде змінена на конкурентну, що забезпечить достатню конкуренцію, як основний механізм саморегулювання вільного ринку.

Не брати участь у передвиборчих політичних шоу щодо псевдо-скасувань тарифних формул, якщо таких відмін у дійсності не відбувається. Такі маніпуляції можуть суттєво підірвати довіру до нових членів Комісії та регулятора загалом. А суспільство може зробити висновок, що вирішення наболілих тарифних проблем можливе лише у політичний спосіб на наступних виборах, що не сприяє кращим практикам, коли суспільство довіряє регулятору, як незалежному арбітру.

Сподіваємось на збалансовані та справедливі рішення нового складу НКРЕКП, які сприятимуть відновленню довіри до тарифного регулятора та тарифоутворення загалом.

Асоціація споживачів енергетики та комунальних послуг

Фото consumers.com.ua



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у воєнному зведенні на 31 грудня обговорив наступні теми:

детальніше

Опитування

Чи підтримуєте Ви мир з рашистами на умовах здачі окупованих територій?

Конфлікти і закони © 2008-2025.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.