Ситуація в енергетиці: монетизація ресурсів за рахунок громадян, або Ви сидіть в блекаутах, а у нас дохід з криптоактивів у понад 100 мільярдів доларів
- Подробиці
- Опубліковано 27.12.2024 18:13
-
Автор: Конфлікти і закони Конфлікти і закони
- Переглядів: 4638
Якщо уважно відслідковувати українські ЗМІ, можна побачити, що як Заходу, так і українцям представники української сторони розказують про глибоку енергетичну кризу в країні, про знищені енергооб’єкти, про те, що громадянам у морози доведеться сидіти без світла майже по 20 годин. Подібні гасла нині лунають з усіх прасок: як представники ДТЕК (Донбасская топливно-энергетическая компания), так і особи, котрі дотичні до прошарку, який називають «соросівським», постійно нагнітають ситуацію, залякуючи населення, наголошуючи на нестачі ресурсів. Навіть представники уряду та влади не так активні в залякуванні населення, як ці дві групи, котрі то у ЗМІ вискочать, то через лідерів громадської думки доносять подібну інформацію.
І от що цікаво: якщо з людьми Ахметова все зрозуміло, бо там не може бути чесності, совісті, порядності і здорового глузду, то чому ж так поводять себе ті, що дотичні до прошарку, який називають «соросята»? Адже, за здоровим глуздом, перше, що повинно цікавити нормальну людину, що піклується про суспільство і державу, а, головне, національну безпеку, це – реакція влади на ситуацію. Тож, у нормальної людини виникають питання до влади: якщо розбивають енергосектор, то чи забезпечила влада альтернативні додаткові джерела тимчасової генерації, тим паче, що кожна громада має можливість придбати таке обладнання. Та й уряд міг би запустити таку програму. Але ці люди чомусь не розглядають питання кризи енергосектору і забезпечення населення та бізнесу електроенергією під таким кутом. Наголошують про нестачу генерації електроенергії і підвищення ціни. Чому? Та й уряд і місцеві влади не поспішали ставити тимчасову генерацію, наче не вірили у розбиті ТЕЦ та підстанції і ту ж нестачу. Знову ж питання: чому?
Аж тут виявилось, що на початку жовтня 2024 року було опубліковано звіт експертів Chainalysis під назвою The 2024 Geography of Crypto Report, з якого випливає, що Україна посіла друге місце у Східній Європі за обсягом вартості отриманих криптоактивів із показником понад 100 мільярдів доларів. Чи не шалені показник і сума для країни, в якої не вистачає генерації? При нестачі генерації аж ніяк не може бути, що відбувається такий шалений майнінг. Чи він тому і відбувається, що населення свідомо посадили на світломор, прикриваючись обстрілами? Тобто: людям розказують, що все розбито, генерації - не вистачає, вимагають підняття тарифу, а, паралельно, в країні хтось майнить кріптовалюту, вигода якої для здобування можлива лише при ціні на електроенергію від 0, 03 долара до 0, 07 долара, тобто, в переводі на гривню по нинішньому курсу від 1 грн. 29 копійок до 2 гривень 96 копійок. То що виходить?
Майнінг криптовалют - це енергозатратний процес, що потребує використання величезних обсягів електроенергії. На фоні заяв про дефіцит генерації, спричинений обстрілами та руйнуваннями, такий обсяг криптоактивів ставить під сумнів повідомлення від представників компанії ДТЕК та інших щодо нестачі генерації. Якщо уважно вивчити звіт, можна зробити невтішний висновок: електроенергії немає для населення та підприємців (хоча їм давно підняли ціну ще вище, ніж громадянам), а для когось - електроенергія в країні є, але її спрямовують не на забезпечення базових потреб країни, а на високоприбуткову операцію по майнінгу криптовалют. Ба більше, цей майнінг, ймовірно, фінансується за рахунок дешевої електроенергії, яка мала б іти на потреби громадян. І тут виникає питання і до ціноутворення, бо громадянам розказують, а Міністерство Енергетики відписується у відповіді на запит, що вартість електроенергії на ринку залежить від тарифів на передачу високовольтними мережами (НЕК «Укренерго»), на розподіл низьковольтними мережами (оператори систем розподілу), тарифів на постачання та податків. При цьому у своїй відповіді міністерство не згадує, що перше підняття тарифу відбулось від тарифу, що стався через схему Роттердам+, яку визнали корупційною. Але Роттердам+ і на сьогодні входить в тариф. Як і не згадує міністерство і про РАБ тарифи, які ввели в 2019 році наче для відновлення. А саме РАБ-тарифи (регуляторна база активів) є додатковим механізмом отримання доходів операторами мереж, і впровадження їх у тарифи значно збільшує кінцеву вартість електроенергії.
Однак треба наголосити, що для майнінгу витрати на електроенергію є ключовими, оскільки потужні ASIC-майнери (наприклад, Antminer S19) споживають величезну кількість енергії. Для рентабельної роботи ціна електроенергії повинна бути достатньо низькою, аби доходи від видобутих монет покривали витрати на обладнання, електроенергію та супутні витрати. Якщо ціна електроенергії перевищує 0, 07 долара, майнінг стає збитковим, адже дохід від видобутку (наприклад, Bitcoin) не покриває витрат, що зумовлено як коливанням вартості криптовалют, так і падінням нагороди за блок та конкуренцією, бо є країни, де вартість електроенергії – нижча і якщо подивитись на розрахунки аналітичних платформ CoinDesk, BitInfoCharts, то середня собівартість видобутку Bitcoin залежить САМЕ від ціни електроенергії. А так як в Україні популярною криптовалютою є саме Bitcoin, то елементарний математичний розрахунок показує, що при ціні 0,03 долара за кВт загодину собівартість електроенергії для видобутку одного Bitcoin становить приблизно 7,000–10,000 доларів, а якщо ціна вища за 0, 07 кВт загодину і складає, наприклад, 0,10 долара за кВт загодину, то ця сума зростає до 20,000–25,000 доларів, і більшість фермерів просто вилітають з ринку. Тож, беручи курс валют на 27 грудня 2024 року, що офіційно становить 42,35 гривні за долар, можна порахувати, що 0,03 долара становить 1 гривня 27 копійок, а 0,07 долара становить 2,96 грн. А от ціна, яку виставили українцям за сплату електроенергії - 4,32 грн становить 0,1022 долара. Тобто, офіційна ціна тільки для споживачів (навіть не бізнесу) становить ціну, при якій фермери виходять з майнінгу.
З цього математичного розрахунку НАПРОШУЄТЬСЯ дуже цікавий висновок: поки що невстановлені особи, які, згідно звіту The 2024 Geography of Crypto Report, отримали криптоактивів із показником понад 100 мільярдів доларів, придумали схему, за якою громадянам і бізнесу, нанесенням великої шкоди економіці і національним інтересам України, поставили ціну, яка покриває різницю між 0, 07долара кВт загодину та 0,10 долара кВт загодину, але при цьому постійно наголошують на підвищенні ціни, бо долар в Україні – росте, тож і витрати на майніг, виходить, вже зараз закладають у ту ціну, яку пропонують. А от самі ці ферми мають доступ до великого обсягу електроенергії, причому, як видно з розрахунку, судячи з усього, з ціною, значно нижчою, аніж виставили громадянам. І хіба не постають питання до уряду, «НЕК Укренерго» та інших структур?
Звіт Chainalysis однозначно підтверджує, що в Україні активно використовують електроенергію для криптовалютних операцій, а от громадянам влаштували світломор, посадивши їх то на аварійні, то на стабілізаційні та інші відключення. Вся криптодіяльність (особливо майнінг біткоїна) залежить суто від доступу до значних обсягів електроенергії. І якщо Україна у 2024 році посіла друге місце у Східній Європі за обсягом вартості отриманих криптоактивів із показником понад 100 мільярдів доларів, то про яку нестачу потужностей громадянам постійно говорять, адже цифри звіту доводять, що це можливо на тлі «нестачі електроенергії», і це прямо суперечить заявам представників ДТЕК та інших зацікавлених, яких покриває Міністерство енергетики та інші структури, які повинні стояти на захисті інтересів громадян та національної безпеки України.
І, як не викручуй, стає очевидним, що навіть при сьогоднішньому тарифі до 4,32 грн за кВт/год, означає, що українці оплачують як витрати на імпорт електроенергії, так і, ймовірно, приховані витрати на забезпечення енергоспоживання великих майнінгових ферм. А от високі тарифи дуже легко покривають дорогий імпорт і дозволяють зацікавленим компаніям компенсувати витрати на низькі ціни для тих же майнінгових ферм.
Цікава складається ситуація: під час війни, коли потрібно максимум вкладати у розвиток економіки, певні зацікавлені особи, під прикриттям ДЕРЖАВНИХ офіційних установ, під виглядом кризи або нестачі ресурсів, нав'язують обмеження споживання населенню і бізнесу, тоді як поки що невстановлені особи (господарі майнінгових ферм) використовують цю ситуацію для високоприбуткових операцій для того, щоб отримати понад 100 мільярдів доларів криптоактивів.
І це - на тлі отримання понад 41 мільярда доларів США допомоги від Заходу, зокрема й на відновлення енергетичної інфраструктури, тоді як точно навіть не можна встановити, що ж пошкоджено і наскільки. І це гарно демонструє ситуація з Бурштинською ТЕС, яка є яскравим прикладом незрозумілої політики в енергетичній сфері: у червні 2024 року представниками ДТЕК через ЗМІ повідомлялося, що станція не підлягає відновленню через значні руйнування. Але вже в грудні 2024 року з’явилася нова інформація, що двічі росіяни попадали по ТЕС і двічі через це українці лишались без світла і тепла. То коли представники ДТЕК говорять правду? Якщо ТЕС не підлягає відновленню, то як вона досі функціонує? Або ж станцію все-таки відновлюють, але це замовчується? Чи не використовується інформація про удари для виправдання відсутності тепла, тоді як ресурси спрямовуються на майнинг кріптовалюти?
І якось дивно: багатомісячна затримка у відновленні електропостачання в постраждалих регіонах, незрозумілий розподіл фінансів та брак прозорої звітності щодо виконаних робіт відбувається на тлі високих тарифів на електроенергію для громадян (а для бізнесу ще вищих), повних блекаутів по 8-12 годин для населення під приводом нестачі потужностей та електроенергії, але при цьому відбувається майнінг, і незрозумілі структури отримують понад 100 мільярдів доларів криптоактивів! І це ще не враховуючи щодобовий експорт до Румунії та інколи інших країн. І що цікаво: згідно звіту (що видно з таблиці), слідом за Україною щодо лідерства у майнінгу тримають і деякі країни… до яких Україна експортує електроенергію.
Тож ситуація в енергетичній сфері України наразі викликає багато запитань, на які представники влади відповіді свідомо не надають. Зате напрошуються дуже невтішні висновки.
Потужності в країні існують, але, коли громадяни сидять без світла, потужності йдуть туди, де можуть принести (поки що невідомо кому) понад 100 мільярдів доларів криптоактивів.
Підвищення тарифів на електроенергію і постійні натяки на подальше їхнє зростання схоже на схему щодо перекладання фінансових витрат та той же майнінг на громадян.
Кошти міжнародної допомоги витрачаються незрозуміло, без прозорої звітності перед суспільством.
Звісно, редакція Конфлікті в і законів після ознайомлення зі звітом зробила запит до Кабінету міністрів та компанії ДТЕК, оскільки в нашій редакції переконані, що війна, пошкодження інфраструктури та обстріли не можуть бути прикриттям для монетизації енергоресурсів за рахунок громадян, які і так несуть на собі весь тягар цієї війни, поки зелена влада освоює українські кейси.
Інфографіка зі звіту Chainalysis
Також з цієї категорії...
«Отвєть за базар»: рік потому»
22 июл. 2009 г.
Наталья Плиса: Я рассчитываю на...
2 февр. 2010 г.
Сергій Власенко вимагатиме притягнути до...
17 дек. 2012 г.
Набираючі популярність...
США призупинили програми для біженців...
28 янв. 2025 г.
У Болівії пасажирський автобус упав...
28 янв. 2025 г.
У Києві розікрали близько 4...
28 янв. 2025 г.
Останні новини
Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у воєнному зведенні на 8 листопада обговорив наступні актуальні теми:
Коментарі