Міноборони просить Порошенка ліквідувати НПП «Олешківські піски»
- Подробиці
- Опубліковано 17.05.2016 08:46
-
Автор: Конфликты и законы Конфлікти і закони
- Переглядів: 2150
Міністерство оборони України звернулось до Президента України Петра Порошенка з проханням сприяти оформленню земельної ділянки т. з. військового полігону «Херсон», шляхом скасування більшої і найбільш важливої частини національного природного парку «Олешківські піски».
«Олешківські піски» отримали статус заповідника ще у 1928 році, але були ліквідовані як природоохоронна установа вже 1930 року під тиском сталінської репресивної машини. Після Й. Сталіна (1930, 1937 та 1951 роки) та М. Хрущова (1961) жоден керівник держави не дозволяв собі підписувати рішення про скасування заповідних територій. Єдиним винятком минулого року було скасування Президентом РФ В. Путіним у анексованому Криму Кримського природного заповідника. Сьогодні Міноборони фактично пропонує Президенту Порошенку приєднатися до цього ганебного списку.
Раніше ми повідомляли, що, починаючи з жовтня 2015 року, підрозділи ЗСУ фактично захопили територію національного природного парку «Олешківські піски», а також прилеглої до нього території Цюрупинського лісгоспу, та проводять масштабні військові навчання, чим нанесено державі збитків, що можуть бути попередньо оцінені в сотні мільйонів гривень.
«Олешківські піски» є унікальною екосистемою, охороняти яку було вирішено ще 1926 року. Вперше Олешківські піски отримали охоронний статус у 1928 році, коли були оголошені «Державні піскові заповідники», але вже 1930-го охоронний статус було знято, а більшість працівників і засновників «Піскових заповідників» були репресовані, а частково і знищені сталінським режимом. У післявоєнний час територія була передана до складу земель держлісфонду Цюрупинського держлісгоспу. На правах оренди землі використовували як полігон для бомбометання – так званий колишній 48-й авіаційний полігон «Херсон». Однак, у 2001 році оренда у Міноборони закінчилася, Міністерство відмовилося від полігону, ділянку зняли з обліку. Вже у 2004-му авіаполігон розформували. Нарешті, 2010 року території було повернуто природоохоронний статус – Указом Президента України було оголошено Національний природний парк (НПП) «Олешківські піски». На превеликий жаль, НПП було створено лише на невеликій частині тієї території, що початково планувалася для його створення. Його центральна найбільш цінна частина, близько 5000 га, мала стати заповідною зоною парку і залишитися збереженою для потреб науки, а території навколо відводили під рекреаційну зону та місце для перебування туристів. Втім, при створенні НПП було отримано погодження лише на центральну частину пісків, яка початково була запропонованою як заповідна зона. Відтак, національний парк був створений лише в центральній частині урочища «Олешківські піски».
Починаючи з жовтня 2015 року, підрозділи ЗСУ самовільно окупували територію національного парку та решти території, що поки не увійшла до його складу, та розпочали проведення навчань з використанням крупнокаліберної зброї, гусеничної техніки та ін. Законодавство України не передбачає такого роду діяльності на територіях природно-заповідного фонду. Тому жодних погоджень щодо проведення таких навчань не було надано.
МБО «Екологія-Право-Людина» вже понад півтора роки вивчає екологічні наслідки військових дій на Сході України. Зазвичай, у наших повідомленнях йдеться про злочинні дії російських військ та сепаратистських угруповань. Проте ми маємо бути чесними: ЗСУ також масово нівечать українську природу. Збитки, які торік нарахували експерти ЕПЛ лише для одного знищеного сепаратистами регіонального ландшафтного парку «Донецький кряж» (околиці Савур-Могили), склали 14 мільярдів гривень. Те, що роблять зараз ЗСУ, проводячи навчання у Олешківських пісках та інших національних парках і заповідниках, є порушенням не меншого масштабу.
Екологи МБО «Екологія-Право-Людина» переконані, що жодною війною не можна обґрунтувати вторгнення військових навчань до об’єктів національної спадщини, віддалених від зони АТО на сотні кілометрів. Війна на сході України точиться не лише за цілісність державного кордону. Воїни АТО ризикують життям за європейські принципи, за верховенство права та добробут держави. Не можна при цьому грубо порушувати закони і нищити природне надбання всіх українців у тилу. Сама по собі ситуація, що склалась навколо «Олешківських пісків», є суттєвою загрозою для іміджу України у світі та національної безпеки як такої.
Ми не знаємо, чи дана шокуюча ситуація сталася з особистого доручення Петра Порошенка, як Верховного головнокомандуючого ЗСУ, чи така небачена халатність допущена з причини несвідомого безвідповідального ставлення керівництва Міноборони до чинного законодавства та природної спадщини. Разом з тим, Президент України може прийняти рішення, необхідні для вирішення зазначеної проблеми. У нашому зверненні до нього ми просимо:
1. Зупинити навчання на території «Олешківських пісків» (у т. ч. відкриття території для відвідування);
2. Забезпечити виведення з їх території військового контингенту та провести виявлення можливих місць передислокації (наприклад, за слушною пропозицією науковців Херсонського університету – до згарища в тому ж Цюрупинському лісгоспі, кількома кілометрами на захід від «Олешківських пісків»);
3. Ініціювати службове розслідування та виявити винних у рейдерському вторгненні підрозділів ЗСУ до «Олешківських пісків»; виявити та притягнути до відповідальності винних у скоєнні злочинів, передбачених ст. 252 ККУ;
4. Доручити Державній екологічній інспекції України провести розрахунок збитків, нанесених державі зазначеними самовільними навчаннями;
5. Розглянути питання про розширення НПП «Олешківські піски» відповідно до клопотання про його створення – на площу 19 000 га.
Олексій Василюк, еколог ЕПЛ
Також з цієї категорії...
За результатами Індексу верховенства права,...
28 нояб. 2012 г.
На деревню дедушке Николаю Яновичу
18 дек. 2012 г.
На кого працює фейковий генерал...
29 мая 2014 г.
Набираючі популярність...
Як Порошенко свою партію підставив
14 нояб. 2024 г.
На Оболоні затримали киянина за...
14 нояб. 2024 г.
Автотроща у Польщі: суд стягнув...
14 нояб. 2024 г.
Останні новини
15.11.2024 10:56
Збито 25 ворожих БпЛА та ракету Х-59/6915.11.2024 10:49
1520 кацапів подохло минулої доби на українській землі14.11.2024 19:59
На Оболоні затримали киянина за збут психотропів14.11.2024 18:00
Як Порошенко свою партію підставивПолковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан детально обговорив ситуацію довкола заяв щодо якнайскорішого завершення війни
Коментарі