​Українські компанії із топ 1000: ФПГ, зв'язок з агресором та рекордні зміни виручки за 2022 рік


Аналітики R&D-центру YouControl проаналізували підприємства із 1000 українських компаній, які отримали найбільший дохід у 2022 р., на приналежність до фінансово-промислових груп, наявність зв'язків із рф та іншими країнами. А також дослідили зміни розміру виручки цих компаній порівняно з 2021 р.

Цьогоріч у квітні Держстат оприлюднив фінзвітність компаній за 2022 р. Згідно з обробленими даними, перелік 20 компаній, що отримали найбільшу виручку за минулий рік, виглядає так: 9 компаній із двадцятки прямо чи опосередковано контролюються державою. Інші 11 входять до складу 10 ФПГ. Так, 3 компанії входять до складу «Систем кепітал менеджмент» (СКМ), серед них одна також пов'язана із «Смарт-холдингом». Решта – це пов’язані з фінансово-промисловими групами продуктові рітейлери ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» та ТОВ «СІЛЬПО-ФУД», агрокомпанії ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» та ПРАТ «МХП», оптові фармацевтичні дистриб'ютори ТОВ «БАДМ» і СП «ОПТІМА-ФАРМ, ЛТД». А також мережа АЗС «ОККО» (ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР») і дистриб'ютор тютюнових виробів та супутніх товарів ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА».

Покращити обсяг доходу у 2022-му, порівнюючи з 2021-м, вдалося 7 компаніям зі згаданих перших 20-ти. Серед п’яти з них зростання виручки відбулося більш ніж на 40%. Трохи більше 9% компаній, незважаючи на зменшення обсягу виручки торік на 50% та більше, все одно потрапили до переліку найбільш дохідних компаній. Серед них, зокрема, ПРАТ «МК «АЗОВСТАЛЬ».

Деяким із тисячі вдалося збільшити дохід у понад 10 разів у порівнянні з 2021 р.:

постачальник газу для населення ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», бенефіціаром якого є співвласник «Груп ДФ» Дмитро Фірташ;

ТОВ «БЕРЕГІВСЬКЕ ХПП», що входить до складу «Українського аграрного холдингу». Одним із співвласників холдингу є Ігор Пукшин - колишній заступник Глави Секретаріату Президента України Віктора Ющенка (2006–2009 рр.);

оптовий торговець паливом на Одещині ТОВ «ТЕКА ПЕТРОЛЕУМ», бенефіціаром якого до листопада 2020-го був громадянин росії Тимур Саламов.

Актуальний зв'язок із рф, рб та Китаєм мають 8 компаній із топ 1000 найбільших за доходами у 2022 р.:

ТОВ «ВЕНТА. ЛТД» пов’язана з російським фармацевтичним холдингом групи «Катрен»;

ПАТ «КРЮКІВСЬКИЙ ВАГОНОБУДІВНИЙ ЗАВОД», у складі одного з його учасників є громадянин рф Станіслав Гамзалов;

ПРАТ «КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ МІСЬКМОЛОКОЗАВОД» належить ПРАТ «ГАЛАКТОН», акціонером якого, в свою чергу, є російська компанія «Данон росія»;

співвласником компанії з продажу сільськогосподарської техніки ТОВ «ЮПІТЕР 9 АГРОСЕРВІС» є громадянин росії Олександр Барков, країною реєстрації якого, згідно з даними ЄДР, на даний момент є Україна. Інший співвласник підприємства Борис Сапожніков, який нині фігурує як резидент Кіпру, до вересня 2018 р. був зареєстрований у російському Курську;

білоруський «слід» у структурі власності мають дві компанії: ТОВ З ІІ «БЕЛФЕРТ УКРАЇНА» та ТЗОВ «АГРОТЕХНІКА». Остання входить до складу групи компаній «Пан Курчак»;

бенефіціарами ще двох компаній значаться громадяни Китаю. Це українське представництво ізраїльської компанії Playtika, що спеціалізується на розробці та публікації мобільних ігор – ТОВ «ПЛЕЙТИКА УКРАЇНА». А також дочірня компанія польської LPP, яка працює у сфері легкої промисловості та рітейлу (бренди Reserved, Cropp, House, Mohito і SiNSAY) – ДП «ЛПП УКРАЇНА» АТ «ЛПП».

Водночас 6 українських компаній, згідно з даними російського реєстру юридичних осіб, є співвласниками компаній в росії.

Бізнес-імперії та приналежність до ФПГ. Більш ніж половина компаній із топ 1000 найбільших за доходами включена до складу фінансово-промислових груп, доданих до аналітичної системи YouControl. Власне, 551 підприємство входить до складу 281 групи.

Лідером за кількістю пов'язаних компаній (46), що увійшли до топ 1000 за обсягом виручки, є «Систем кепітал менеджмент». Власником групи компаній виступає найбагатший українець за версією видання Forbes Україна – Рінат Ахметов.

23 компанії із переліку відносяться до «Смарт-Холдингу» екснародного депутата України Вадима Новинського. Деякі із них також входять до складу СКМ. На початку 2023-го, згідно з даними офіційного сайту групи, відбулась реструктуризація Smart Holding, тобто зміна власника. У межах реструктуризації засновник Smart Holding Вадим Новинський вирішив передати активи в траст. Відбулися відповідні зміни в структурі власності українських компаній групи – бенефіціарами стали 5 резидентів Кіпру. У квітні цього року Служба безпеки України провела обшуки в офісі інвестиційної Групи «Смарт-Холдинг» та на підприємствах бізнесу «Смарт Енерджі» в межах кримінального провадження. На початку травня 2023 р. Вадима Новинського повернули до кінцевих бенефіціарів компаній Групи «Смарт-Холдинг».

19 компаній із топ 1000 пов'язані із ФПГ «Приват», що контролюється підприємцями Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим. Стільки ж підприємств відносяться до «Груп ДФ» Дмитра Фірташа.

13 компаній з вибірки має у своєму складі агрохолдинг Миронівський хлібопродукт «МХП» Юрія Косюка.

«Енергетичний стандарт», що контролюється Костянтином Григоришиним, охоплює 14 компаній цієї фінансово-промислової групи.

11 підприємств знаходяться у складі інвестиційної групи SP Advisors, яка стала власницею низки компаній, що раніше входили до групи Укрлендфармінг Олега Бахматюка в результаті реструктуризації заборгованості Укрлендфармінгу. І стільки ж – у групі VS Energy, яку ЗМІ пов’язують з російськими олігархами (Олександром Бабаковим, Євгеном Гінерером та Михайлом Воєводіним), котрі знаходяться під санкціями в Україні. До складу групи VS Energy, зокрема, входять 9 компаній, що працюють в енергетичному секторі. Крім того, до VS Energy відносяться дві компанії на ринку азартних ігор, які мають ліцензії від КРАІЛ.

Фінансово-промислова група – це велике угруповання підприємств, що може налічувати до сотні компаній. Тому неабияк важливо перевіряти їх при співпраці. Своєю чергою, і в своїй ФПГ варто впроваджувати комплаєнс-процедури. Адже фінансово-промислові групи загалом стикаються з тими ж комплаєнс-ризиками, що й звичайні компанії. Це насамперед ризики настання юридичних санкцій, фінансових збитків або втрати репутації внаслідок невиконання вимог законодавства України та недотримання належної обачності при співпраці з контрагентами. Основна різниця фактично полягає лише в масштабі ведення бізнесу, а також у тому, що ризикові зв’язки між компанією групи значно складніше припинити, що в окремих випадках поглиблює проблеми.

Джерело: YouControl

Інфографіка youcontrol.com.ua



Коментарі

Коментарі відсутні. Можливо, ваш буде першим?

Додати коментар

Новости от Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...

Останні новини

Полковник ЗСУ у запасі та військовий експерт Роман Світан у новому воєнному зведенні на 20 листопада обговорив наступні актуальні теми:

детальніше
Конфлікти і закони © 2008-2024.

Електронна версія всеукраїнського юридичного журналу «Конфлікти і закони». Свідоцтво про держреєстрацію: КВ № 13326-2210Р від 19.11.2007 р. Повний або частковий передрук матеріалів сайту дозволяється лише після письмової згоди редакції. Увага! Починаючи з 21.11.2013 року (дня провалу євроінтеграції з ЄС), редакція журналу «Конфлікти і закони» (всупереч правилам правопису) залишає за собою право публікувати слова «партія регіонів» та «віктор федорович янукович» з малої літери. Також, починаючи з 29.06.2016 року, редакція «КЗ» залишає за собою право назавжди публікувати на своїх сторінках з малої літери слова (і утворені від них абревіатури) та словосполучення «москва», «росія», «російська федерація», «володимир путін», а разом з ними і скорочення «роскомнадзор» (як і всі інші держустанови росії), порушивши таким чином встановлені правила правопису незалежно від мов, на яких ці слова та назви публікуються. Це наша зброя в інформаційній війні з окупантом.